Apple TV Plus pazar payını artırmayı sürdürüyor

Apple TV Plus pazar payını artırmayı sürdürüyorApple’ın çevrimiçi video içerik platformu Apple TV Plus, 2019’da gösterim dünyasına başlamıştı. Netflix ve Amazon Prime Video gibi köklü markaların bulunduğu, Disney+ ve HBO Max gibi yeni oyuncuların girmiş olduğu bu pazarda Apple’ın işi pek kolay görünmese de, firma sabırlı bir halde yatırımlarını sürdürüyor. JustWatch tarafınca hazırlanan bir inceleme, şirketin bu yatırımlarının karşılığını almaya başladığını gösteriyor.

Ocak 2021 ve Ağustos 2022 arasındaki periyodu mercek altına alan JustWatch, Apple TV Plus için bu devrin rakiplerine kıyasla fazlaca daha iyi geçtiğini gözler önüne seriyor. Apple’ın çevrimiçi platformunun abone sayısı bu dönemde yüzde 29 oranında artarken; Netflix yüzde 14, Amazon Prime Video ise yüzde 19 oranında abone kaybı yaşadı.

Apple’ın çevrimiçi video içerik platformu pazarındaki küresel payı yüzde 6.2’ya çıktı. Şirket böylelikle yüzde 7 ile dördüncü sırada bulunan HBO Max ile arasındaki mesafeyi birazcık daha kapatmış oldu. Disney+ yüzde 18.2 ile üçüncü sırada yer alırken, Amazon Prime Video da yüzde 24.3 ile ikinciliğini koruyor. Pazarın zirvesinde ise yüzde 27.3’lük oranı ile Netflix bulunuyor.

JustWatch’un mart ayındaki verilerine bakılırsa, Apple’ın pazar oranı yüzde 5.6 seviyesindeydi. Bu süreçte Apple TV Plus’ın pazar oranı yüzde 6.2’ye çıkarken, HBO Max’in yüzde 7’de çakılı kalması da dikkat çekiyor.

Apple TV Plus hemen hemen Türkiye’de resmi olarak hizmet vermiyor. Ancak etkinlik gösterdiği ülkelerde Netflix benzer biçimde rakiplerine kıyasla daha müsait fiyatlı olmasının da Apple’ın platformuna avantaj sağladığını belirtmek gerekiyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın