Antik Yunan Mitolojisindeki En Önemli 7 Kahraman

Antik Yunan Mitolojisindeki En Önemli 7 KahramanAntik Yunan mitolojisi onlarca ilginç karaktere ev sahipliği yapıyor. Ancak bu kadim mitolojide yer alan bazı figürler Antik Yunan halkları için kudretli tanrılardan, güzelliğiyle meşhur tanrıçalardan bile daha değerliydi. Antik Yunan mitolojisinin savaşçıları, yalnızca cesaretleri ve zekâları yardımıyla değil, insanlığı daha iyi hale getirmek için ortaya koydukları çabaları ve bu uğurdaki zaferleri ile camianın sevgisini kazanmışlardı. Öyle ki bu cesur savaşçıların bazıları ölümlü olduğu halde allah katına yükseltilmiş, bazıları ise nesilden nesile aktarılan destanlarla ölümsüzleştirilmişti. İşte Aşil’den Herakles’e, Antik Yunan mitolojisindeki en mühim 7 kahraman.

1. Herakles

antik yunan

Antik Roma mitolojisinde “Herkül” olarak karşımıza çıkan Herakles, gerçekte Yunan mitolojisinde yer alan bir figürdü. Tanrıların tanrısı Zeus ile bir ölümlü olan Alkmene’nin oğluydu.

Yunan mitolojisindeki en cesur savaşçılardan bir olan Herakles, bir takım trajik olayın sonucunda işlediği günahlardan arınmak ve ölümsüzlük mertebesine yükselmek için en korkunç can alıcıları alt etmenin en kolayı olduğu 12 görevin üstesinden başarıyla gelmişti.

2. Aşil

antik yunan

Homeros’un İlyada Destanı’nın başkarakteri olan Aşil, Antik Yunan mitolojisindeki en mühim savaşçılardan birisi olmasaydı, bu ölümsüz destanda kendisine yer bulabilir miydi?

Annesi Thetis, Aşil doğduğunda onu Styx Nehri’ne batırmış, böylece onu nerede ise yenilmez bir savaşçıya dönüştürmüştü. Bu büyük savaşçının tek sıska noktası ise topuğuydu. Çünkü annesi, Aşil’i dereye soktuğu sırada onu topuğundan tutmuş bundan dolayı büyük savaşçının topuğu nehir suyuyla ıslanmamıştı.

Mitolojideki en ilgi çekici savaşlar arasında yer edinen Truva Savaşı’nda pek oldukça Truvalı askerin canını alan, Truva Prensi Hektor’u öldürerek meydanların yenilmez savaşçısı olduğunu her insana ispatlayan Aşil, Truva’nın diğer prensi Paris’in yayından çıkan bir ok ile hayatını yitirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi Aşil’in ölümüne niçin olan ok, bir rastlantı eseri, büyük savaşçının topuğuna isabet etmişti.

3. Odisseus

Odisseus, Antik Yunan mitolojisinin en hareketli kahramanlarından biri. Yaşamı boyunca sayısız maceraya atıldı. Aynı zamanda İthaka Kralı olan bu büyük savaşçının maceraları içinde korkunç yaratıklarla yüzleşmek, bir tepegöz tarafınca kaçırılmak, büyücü tanrıça Kirke ile savaşmak gibi fazlaca zorlu bölümler de vardı.

4. Theseus

Theseus, Antik Atina halkının gözünde büyük bir kahramandı. Çünkü Girit Kralı Minos’un zulmüne son vermişti.

Efsaneye nazaran Minos zulmü altındaki Atina, yarı boğa yarı insan olan melez yaratık Minotaur tarafınca yenmesi için her yıl 7 erkek ve 7 hanım göndermek zorundaydı. Atinalıların hayatını kâbusa çeviren bu korkulu geleneğin sonlanması için korkusuz bir savaşçının ortaya çıkması gerekiyordu. Theseus, zorlu bir yolculuk sonucunda acımasız yaratığı öldürdüğünde yalnızca Atinalıların canlarını değil, Atina’nın itibarını da kurtarmış oldu.

5. İason

antik yunan

İason, tahttan indirilmiş bir kralın oğluydu. Büyük bir savaşçıydı. Bu iki reel bir araya ulaştığında İason’un kaderi, hemen hemen baştan belliydi: Ailesinin yitirdiği egemenliği tekrar tesis etmek. Bu nedenle büyülü kanatları olan bir koçun postunu bulmak için yolculuğa çıktı.

Altın Post olarak isimlendirilen bu efsanevi post, otoritenin ve krallığın sembolüydü. Korkusuz bir savaşçı olan İason aynı zamanda çok zeki bir karakterdi. Bu nedenle çıkacağı yolcuğun ne kadar tehlikeli olabileceğini de kestirebiliyordu. Bu yüzden zorlu yolculuğuna savaşçı arkadaşlarıyla beraber çıkmaya karar verdi. Ejderhaların ateşlerinden, kanatlı ifritlerin soğuk nefeslerinden kurtulmayı başaran İason Altın Post’a ulaşmayı ve reel bir kahraman benzer biçimde ülkesine dönmeyi başardı.

6. Orfeus

antik yunan

Orfeus, Antik Yunan mitolojisindeki kahramanlar listemizde oldukca mühim bir yere sahip. Ancak listemizdeki öteki kahramanlardan ayrılan bir özelliği var. Orfeus, mitolojide savaşma becerilerinden fazlaca, şiir ve müzik şeklinde sanat becerileriyle öne çıkan bir figürdü. Ancak tekrar de büyük bir kahramandı.

Bu zarif ruhlu kahraman, öylesine cesurdu ki hayatını kaybeden eşi Eurydice için Yeraltı Dünyası’na girmeyi göze almış, Hades ve Persephone’u eşinin yeniden yaşama dönmesine bir şans vermeleri için ikna etmeyi başarmıştı.

7. Bellerofontis

antik yunan

Bellerofontis, mitolojideki meşhur yaratık Pegasus’u evcilleştirmeyi başarmıştı. Ancak bu cesur savaşçı, işlemediği bir suçun kurbanı olarak cezalandırılmış ve iyi mi olsa başarısızı olacağı, bir başka ifadeyle öleceği düşünülerek, tehlikeli görevleri yerine getirmeye mahkum edilmişti. Ancak Bellerofontis, bu tehlikeli görevlerin üstesinden geldi ve Pegasus ile birlikte Olimpos’a doğru terfi etti. Yine de Zeus tarafında lanetlenmekten ve ömrünün sonuna kadar yaralı kalmaktan kurtulamadı.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın