Anduril, en son satın alma ile daha büyük savunma pazar payı almaya hazırlanıyor

Savunma teknolojisi şirketi Anduril Endüstrileri satın aldı adranosuzay içi ve karasal uygulamalar için katı roket motorları üreten bir girişim.

İki şirket anlaşmanın şartlarını açıklamadı. Indiana merkezli Adranos’un katı roket motorlu tahrik sistemleri, taktik füzeler, hipersonikler ve uzay fırlatma araçları için tasarlanmıştır. Adranos, ABD Ordusu ile ortaklaşa test edilen Alitec adlı katı roket yakıtını da geliştirdi.

Anduril yaptığı açıklamada, üretimi yılda “binlerce” motora çıkarmak için Adranos’un Mississippi’deki katı roket motorları üretim tesisini daha da geliştireceğini söyledi.

Adranos, 2015’teki kuruluşundan bu yana 21 milyon doların üzerinde para topladı. Şirketin varlığının büyük bir bölümünde, şu anda büyük savunma şirketleri Northrop Grumman ve Aerojet Rocketdyne’nin hakim olduğu bir iş olan füze motoru işinin peşinden giden bir girişimin tekil örneğiydi. Pentagon’a iki katı roket motoru tedarikçisi.

Ancak bu rekabet eksikliği, özellikle sağlam roket motorları için birikmiş işler arttıkça, Savunma yetkilileri arasında bir endişe notuna neden oldu. 2022 raporu ABD Savunma Bakanlığı, savunma sektörünün 1990’lardan bu yana 51’den 5 ana yükleniciye gerilediğini tespit etti. Rapora göre bu, daha az yeniliğe, daha yüksek fiyatlara ve daha savunmasız tedarik zincirlerine yol açabilecek bir durum. (Böyle bir ana yüklenici olan L3Harris, şu anda sektörü daha da sağlamlaştıracak bir hareketle Aerojet’i 4,7 milyar dolara satın alma sürecinde.)

Anduril CEO’su Brian Schimpf yaptığı açıklamada, “ABD ve müttefiklerimiz için katı roket motorlarında daha fazla rekabete ve genişletilmiş arza açık bir ihtiyaç var” dedi.

Adranos’un satın alınması, Anduril’in bu eski asal değerlerle gerçekten rekabet etmeye çalıştığının en son işaretidir. 2017 yılında kurulan Anduril, savaşçılar için dronlar, yapay zeka platformları ve diğer teknolojileri tasarlar ve üretir. Silahlı otonom dronları, Şubat ayında onaylanan 2 milyar dolarlık askeri yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna savaş alanına konuşlandırıldı. endüstri raporlamasına göre.

Anduril’in başarısı, savunma teknolojisinin girişim dolarları için uygun olmadığı yönündeki uzun süredir hakim olan bakış açısına karşı uçtu. Artan jeopolitik gerilimler ve Pentagon’un kendi içindeki büyük bir değişimle birleşen bu tür başarı öyküleri, her zamankinden daha fazla yeni girişimin aktif olarak ulusal güvenlik ve ticaretin kesiştiği noktada teknoloji üzerinde çalışmak istediği anlamına geliyor. daha fazla yatırımcı onları finanse etmeye istekli.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın