Lynk, Palau’nun şebeke dışı adalarını uydu mesajlaşması ile birbirine bağlıyor

Uydudan telefona bağlantı sağlayıcısı Lynk, Palau’da görücüye çıktı, ülkenin yüzlerce adasının geleneksel hücre kapsama alanını elde etmeyi zorlaştırdığı yer. Şirketin “uzaydaki hücre kuleleri” artık tüm ülkeyi kapsıyor – aralıklı olarak, ancak bu hiç yoktan iyidir ve takımyıldıza daha fazla uydu eklendikçe hizmet gelişecektir.

Lynk, bir doğrudan uydudan telefona sağlayıcılarda yeni dalga, sıradan mobil cihazları alçak Dünya yörüngesine bağlayarak eski zamanların hantal, özel uydu telefonlarının yerini alıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi birçok nedenden dolayı mühendislik yapmak zordur.

Apple’ın SOS’u, telefonunuzu gerçekten görünmeyen bir uyduya doğrultmak zorunda olmanın ayırt edici özelliği ile en yüksek profilli kullanım durumuna sahiptir. ancak Lynk’in hizmeti kullanıcı tarafından herhangi bir özel davranış gerektirmez – yalnızca, yukarıdan geçtiğinde bağlanan, gezici bir baz istasyonu gibi çalışır.

Elbette bu, bağlantının düzenli olarak gelip gittiği anlamına gelir, yani oradaki uyduların sayısına ve yörüngelerine bağlı olarak, ulaşmanız 30 dakika kadar kısa veya birkaç saat kadar uzun olabilir. Kulağa rahatsız edici gelebilir, ancak bu, sıradan hizmete bir alternatif anlamına gelmez – aşk veya para için hizmet alamadığınız yerler içindir. Örneğin, arka ülkede veya uzak bir adada.

O halde bunun tamamen uzak adalardan oluşan bir ulus için nasıl yararlı olabileceğini hayal edebilirsiniz! CEO ve kurucu Charles Miller’ın basın açıklamasında belirttiği gibi, “ne olursa olsun cep telefonu abonelerinin tüm ülkelerinde bağlantıya sahip olmalarını sağlamak” için Palau Ulusal İletişim Şirketi ile ortaklık kuruyor.

“Lynk’in Palau için ilk Sat2Phone hizmeti, Güneybatı Adalarında bir beta hizmeti olarak başlayacak ve tüm uzak bölgeleri ve Palau’nun Deniz Ekonomik Bölgesini kapsayacak şekilde ülke çapında genişletilecek. Lynk ayrıca, doğal afetler kara ağını vurup devre dışı bıraktığında, bu takımada ülkesindeki ağ direncini artırmak için yedekleme hizmetleri sağlamak için de kullanılacaktır,” diye devam etti Miller.

Lynk’in yörüngedeki sınırlı varlığı şu anda Palau’nun günde 3 bağlantı penceresi göreceği anlamına geliyor; bu, sonbaharda ikiye katlanarak 6’ya, ardından 2024’ün başlarında 12’ye çıkacak. Nerede olursanız olun her yarım saatte bir sinyal verin. Miller, günde 3 kez sinyal almak pek çok okuyucuya pek bir şey gibi gelmeyebilir, ancak “bir şey hiç yoktan çok daha iyidir” diye belirtti.

ABD gibi pek çok düzenleyici engeli olan büyük ülkeler hala iş başında olsa da, dünyanın dört bir yanındaki (ilk birkaç uydunun yörüngesi altında olan) mobil sağlayıcılarla yeni oluşan birçok anlaşmadan biri. Miller, Palau gibi yerlerden başlayarak ve takımyıldızı şirketin “sürün, yürü, koş” stratejisini genişlettikçe zamanla yukarı doğru ilerlemeyi önerdi.

Elbette, çeşitli segmentlerde sunulan uydu hizmetleriyle, neden Starlink olmasın diye sorabilirsiniz. Sabit (veya yarı sabit) bir alıcı, tek bir noktada wi-fi için harikadır, ancak sinyali çeşitli mesafelerde ve yönlerde düzinelerce küçük adaya ulaştırmak önemli bir altyapı gerektirir. Güvenilir (sürekli olmasa da) hücre kapsama alanıyla başlamak, güvenliği artırır ve bölgesel duyurular ve zamanında hava durumu raporları gibi (bulunduğunuz adanın boyutuna bağlı olarak geçici olmaktan daha fazla ilgi çeken) diğer hizmetleri etkinleştirir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın