Amerika’den iki ülkeye çip satışına kısıtlama

Amerika’den iki ülkeye çip satışına kısıtlamaABD yönetiminin, çip üreticileri Nvidia ve AMD’ye suni zeka çalışmalarında kullanılan ileri düzey çiplerin Çin ve Rusya’ya satışının durdurulmasına yönelik talimat verdiği bildirildi.

Nvidia’nın Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde, hükümetin, A100 ve yakında çıkacak H100 çiplerinin Çin’e ve Rusya’ya ihracatına ilişkin yeni bir lisans şartı getirildiğine dair şirketi bilgilendirdiği aktarıldı.

Söz mevzusu bildirimde, yeni lisans şartının A100 ve H100 çiplerini içeren tüm sistemleri de kapsadığına işaret edilerek, hükümetin, yeni düzenlemenin mamüllerin Çin’de askeri amaçlı kullanılması riskine yönelik bulunduğunu belirttiği kaydedildi.

Nvidia’nın SEC’e yaptığı bildirimde, yeni lisans şartının firmanın H100 çipinin üretimini zamanında tamamlanmasını veya mevcut A100 müşterilerini destekleme yeteneğini etkileyebileceği ve firmanın muayyen operasyonlarını Çin dışına çıkarmasını gerektirebileceği anlatım edildi.

Ayrıca, yeni düzenlemenin müşterilerin firmanın alternatif ürünlerini satın almak istememesi yada hükümetin önemli müşterilere lisans vermemesi halinde Çin’e yapılması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık satışı riske attığı aktarıldı.

Amerika merkezli bir diğer çip üreticisi AMD de ileri düzey yapay zeka çiplerinin Çin’e ihracatının durdurulması konusunda hükümet yetkililerince bilgilendirildiklerini belirtti.

Şirket sözcüsü tarafınca meydana getirilen açıklamada, yeni lisans şartının AMD’nin MI250 çiplerinin Çin’e satışını etkileyeceği aktarıldı.

Öte yandan iki şirket de halihazırda Rusya’ya herhangi bir ürün satmadıklarını bildirdi.

Söz mevzusu gelişmelerin peşinden Nvidia’nın Nasdaq borsasında işlem gören hisseleri yüzde 10’nun, AMD’nin hisseleri ise yüzde 6’nın üstünde kıymet kaybetti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın