Amerika’de üretici fiyatları temmuzda beklentilerin aksine düştü

Amerika’de üretici fiyatları temmuzda beklentilerin aksine düştüAmerika’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin aksine aylık yüzde 0,5 azalırken, yıllık yüzde 9,8 ile beklenenden az artış kaydetti.

Amerika Çalışma Bakanlığı, temmuz ayına ilişkin ÜFE verisini açıkladı. Buna gore, ÜFE temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösteren verinin bu zamanda yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı aşkın bir süredir ilk defa düşüş kaydeden veri, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde üretici fiyatlarında yaşanmış olan düşüşte benzin fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış etkili oldu.

Üretici fiyatları, temmuzda senelik bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında kalan üretici fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzde 10,4 olması tahmin ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise senelik yüzde 11,3 artmıştı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de temmuzda aylık yüzde 0,2 ve senelik yüzde 7,6’lık artış gösterdi.

Çekirdek ÜFE’ye ilişkin piyasa beklentisi, yıllık bazda beklentilerle paralel bir seyir izlerken, aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda da aylık yüzde 0,4 ve senelik yüzde 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişik ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE de dahil olmak suretiyle bütün enflasyon göstergelerini takip ediyor.

Analistler, temmuz ayına ait ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya işaret ettiğini belirtti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın