Amerika’de üretici tutarları temmuzda beklentilerin aksine düştü

Amerika’de üretici tutarları temmuzda beklentilerin aksine düştüAmerika’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin aksine aylık yüzde 0,5 azalırken, senelik yüzde 9,8 ile beklenenden az artış kaydetti.

Amerika Çalışma Bakanlığı, temmuz ayına ait ÜFE verisini deklare etti. Buna gore, ÜFE temmuzda bundan önceki aya kıyasla yüzde 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin aksine düşüş yayınlayan verinin bu dönemde yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı aşkın bir süredir ilk defa düşüş kaydeden veri, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde müstahsil fiyatlarında yaşanan düşüşte benzin fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış etkili oldu.

Üretici tutarları, temmuzda senelik bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında kalan müstahsil fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzde 10,4 olması tahmin ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise yıllık yüzde 11,3 artmıştı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de temmuzda aylık yüzde 0,2 ve senelik yüzde 7,6’lık artış gösterdi.

Çekirdek ÜFE’ye ilişkin piyasa beklentisi, yıllık bazda beklentilerle paralel bir seyir izlerken, aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda da aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişik ipuçları veriyor. Amerika Merkez Bankası (Fed), ÜFE de dahil olmak suretiyle bütün enflasyon göstergelerini takip ediyor.

Analistler, temmuz ayına ait ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya işaret ettiğini belirtti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın