Amazon, müşterilerin SaaS uygulamalarına bağlanmasına yardımcı olmak için AWS AppFabric’i kullanıma sunuyor

Amazon, kısmen yapay zekadan yararlanarak kuruluşların kullandıkları çeşitli uygulamaları birbirine bağlamasına yardımcı olmak istiyor.

Şirket bugün, kurumsal ortamlarda hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmış yeni bir kodsuz hizmet olan AWS AppFabric’i duyurdu. Amazon, bugün itibarıyla genel kullanıma sunulan AppFabric’in piyasadaki rakip çözümlerden daha iyi güvenlik ve yönetim sağlayabileceğini iddia ediyor.

AppFabric’in ürün başkanı Federico Torreti bir brifing sırasında TechCrunch’a “AppFabric ile müşterilerin gerçekten yardım almasını ve bilgilere doğru zamanda erişmesini sağlıyoruz” dedi. “Şirketlerin çeşitli uygulamalar arasında bağlantı kurma ve sürdürme konusunda endişelenmesine gerek yok.”

AppFabric kullanan müşteriler, AWS konsolundan üçüncü taraf uygulamalarını entegre ederek uygulama kullanımı ve performansına ilişkin birleşik bir görünüm elde edebilir. Bağlandıktan sonra AppFabric, AWS’yi kullanarak verileri toplayıp normalleştirerek standartlaştırılmış veriler ve uygulamalar arası iş akışları sağlar. Açık Siber Güvenlik Şema Çerçevesi böylece kalıplar, güvenlik tehditleri ve daha fazlası için analiz edilebilir.

AppFabric, uygulamalar arasında ortak politikalar belirlemek için de kullanılabilir. Ayrıca, uygulamaları olağan dışı etkinlikler için izleyebilir ve uygun ekibe uyarılar yoluyla bildirimde bulunabilir.

SaaS uygulamasının yaygınlaşması göz önüne alındığında, AppFabric gibi yönetim ve orkestrasyon katmanlarına kesinlikle ihtiyaç vardır. Binaen Statista’ya göre, 2022 itibarıyla ortalama bir kuruluş 130 uygulama kullanıyordu. Ayrı bir yakın zamanda anketişletmelerin %30’dan fazlası, birden fazla SaaS uygulaması nedeniyle yinelenen iş bildirdi.

Şirketler, kendi bünyesinde SaaS uygulamaları için noktadan noktaya entegrasyonlar oluşturabilir – bu her zaman bir seçenektir. Ancak, özellikle tescilli API’lere, bağlayıcılara ve veri formatlarına sahip uygulamalar söz konusu olduğunda bu, zaman alan ve maliyetli bir iş olabilir.

Uygulamaları şirket içinde bağlamanın zorluğu, işi soyutlayan, hizmet olarak entegrasyon platformları (iPaaS) olarak bilinen üçüncü taraf platformların ortaya çıkmasına neden oldu. Buna göre anket IDG ve TeamDynamix tarafından piyasaya sürülen iPaaS, 2024 yılına kadar 2,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen en hızlı büyüyen yazılım pazarlarından biridir.

IDG ve TeamDynamix anketine yanıt veren şirketlerin yüzde altmış altısı, veri entegrasyonu ve otomasyon zorluklarını çözmek için iPaaS’a yatırım yapacaklarını söylerken, diğer bir %27’si şimdiden yatırım yapacaklarını söyledi.

Ancak Amazon, piyasadaki pek çok iPaaS çözümünün (bkz. Zapier, Digibeevb.), özellikle de AppFabric’in başlangıçta yerel olarak yalnızca 17 uygulamayı (Slack, Logz.io, Rapid7, RSA Netwitness, Netskope ve Splunk dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) desteklediği düşünüldüğünde, değil mi?

Birincisi, Torreti, AWS’nin güvenilir bir varlık olduğunu savunuyor. Ve kaşeli var.

“Eğer [a company is] iki noktalı entegrasyon sağlayan bir üçüncü taraf hizmeti kullanırken, burada iki soru var” dedi. “Biri, verilerle olanların, yani verilerin aktarılmasının güvenliğiyle ilgilidir. İkincisi ise çözümlerin ‘meşguliyeti’. Müşterilerin AWS’nin altyapı tekliflerini takdir etmeye başladığını düşünüyorum.”

AppFabric’in diğer potansiyel ayırt edici özelliği, bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak.

Önümüzdeki aylarda AppFabric, Amazon’un bir parçası olarak AWS’de dahili olarak geliştirilen modellerle desteklenen bir yapay zeka asistanına sahip olacak. ana kaya üretken yapay zeka platformu. Asistan, Amazon’a göre içgörüleri ortaya çıkarmak ve çeşitli SaaS uygulamalarından alınan bağlama dayalı içerik oluşturmak gibi bir dizi görevi tamamlayabilecek.

Örneğin, AppFabric asistanı, bir e-posta dizisi veya Slack konuşması gibi uzun biçimli metinleri doğrudan bir Asana görevine, Jira biletine veya müşteri ilişkileri yönetimi platformu girişine – en azından Amazon’un iddia ettiği gibi – dönüştürebilecek. Ayrıca, örneğin bir sunum için konuşma konuları veya kaynak önceliklendirme önerileri içeren bir BT durum raporu oluşturmak için farklı bağlantılı uygulamalardan yararlanabilecek ve içerikleri birleştirebilecektir.

Açık olmak gerekirse, bunlar şimdilik sadece vaatler – işlevsel bir ürün değil. Ve Bedrock’s verildi kayalık fırlatmamüşteriler haklı olarak Amazon’un teslim edip edemeyeceğini merak edebilir.

AppFabric rakipleri, Amazon’un yelkenlerinden daha da fazla rüzgar almak için üretken yapay zeka ile de deneyler yapıyor ve yapıyorlar. Zapier kısa süre önce, komutları tetikleyici olarak kullanan ve uygulamalar genelinde eylemleri yürütmek için yapay zekayı kullanan, doğal dil eylemleri olarak adlandırdığı şeyi başlattı.

Torreti, AWS’nin bunu daha iyi yaptığını bir kez daha ortaya koydu. Nasıl anlarsan anla.

“Müşterilerin üretken yapay zekayı kullanarak üretkenliği yeniden tasarlamalarına yardımcı olacağız” dedi. “Müşterilerin kullandıkları uygulamalar hakkında düşünürken güvenlik duruşlarını yükseltmelerine ve kontrol etmelerine yardımcı olabiliriz.

AWS AppFabric bugünden itibaren ABD Doğu (K. Virginia), Avrupa (İrlanda) ve Asya Pasifik (Tokyo) AWS bölgelerinde kullanıma sunulmuştur. Diğerleri muhtemelen yolda.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın