Alibaba bulut, yapay zeka ve iş mesajlaşma birimini halka açacak

Alibaba’nın kendisini ikiye bölmek için tarihi yeniden yapılandırma planını açıklamasından yedi hafta sonra altı bağımsız şirketjuggernaut bulut istihbarat grubunu halka açmaya hazırlanıyor

Alibaba, 2014 yılında New York’ta halka açıldı ve o zamanki en büyük halka arz. Hong Kong’un, kurucuların şirketi dış yatırıma açarken belirli bir kontrolü elinde tutmasına izin veren çift sınıflı yapılar etrafındaki kuralları gevşetmesinden kısa bir süre sonra, 2019’da Alibaba, şehirde ikincil bir liste aradı.

ABD ile Çin arasında artan gerilim, birçok Çinli şirketin de harekete geçmesine neden oldu. NASDAQ ve NYSE’den geri çekilme Son yıllarda. Mevcut jeopolitik iklim altında, Alibaba’nın bulut segmenti büyük ihtimalle Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndan yana olacaktır.

“İşletmelerimizden değer elde etmek için somut adımlar atıyoruz ve yönetim kurulumuzun, hissedarlara hisse temettü dağıtımı yoluyla Cloud Intelligence Group’un tamamen bölünmesini onayladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Alibaba Group’un başkanı ve CEO’su Daniel Zhang, şirketin açıklamasında kazanç raporu Bugün. Zhang ayrıca bulut kolunun yönetim kurulu üyelerinden biridir.

Alibaba, bölünmeyi önümüzdeki 12 ayda tamamlamayı hedefliyor ve özel finansman yoluyla harici stratejik yatırımcıları gruba dahil etmeyi planlıyor.

Bulut işi, ilk çeyrekte 2,7 milyar dolar gelir elde ederek Alibaba’nın toplam gelirlerinin %9’unu oluşturdu. (Meslektaşım Alex’in bulut dağıtımına derinlemesine bir finansal bakışı var. Hikaye için bizi takip etmeye devam edin.)

AI ve bulutu birleştirmek

Alibaba’nın bulut istihbarat grubuna aşina olmayabilirsiniz, ancak ana ürün gruplarını kabaca “AWS+Slack+OpenAI” olarak düşünebilirsiniz.

Bulut işi Alibaba Cloud, Çin pazarına hakim. Pazar araştırma firmasına göre Alibaba Cloud, 2021’de küresel olarak üçüncü en büyük hizmet olarak altyapı (IaaS) genel bulut sağlayıcısı oldu. Gartner. Başka bir pazar içgörü firmasına göre, hizmet olarak platform (PaaS) ve özel bulutu karışıma ekleyen Alibaba, 2021’in 4. çeyreğinde dördüncü oldu. Sinerji Araştırma Grubu.

Alibaba’nın bir kurumsal sohbet uygulaması ve üretkenlik platformu olan Dingtalk, şirketin daha önce yaptığı açıklamaya göre günlük 15 milyon ücretli aktif kullanıcı ve 23 milyon kurumsal kullanıcıyla 2022’nin üçüncü çeyreği itibariyle 600 milyon kullanıcıyı aştı.

Alibaba’nın amiral gemisi büyük dil modeli Tongyi Qianwen, şu anda GPT-3’ün teknolojik gücünün ve etkisinin yakınında bile değil, ancak Çin’in metin üreten yapay zekaya en umut verici alternatiflerinden biri. Ayrıca, bir dizi Alibaba ürününe uygulanma avantajına da sahiptir. Aslında, entegrasyon başladıönce Dingtalk için bir yardımcı pilotla.

Bu ikisi el ele gittiği için Alibaba’nın bulut işini ve AI araştırma ekibini tek bir çatı altında gruplandırması mantıklı. Yapay zekadaki her yeni atılımla birlikte, verileri eğitmek için gereken hesaplama gücü miktarı katlanarak artar – maliyet de artar.

İlginç bir şekilde, Alibaba üç aylık raporunda bulut bilgi işlemi “daha erişilebilir ve uygun fiyatlı” hale getirmek için çalıştığını belirtti.

“Aynı düzeyde kararlılık sağlayan ve %40’a varan maliyet tasarrufu sunan yeni bir bulut sunucusu ailesini duyurduk. Mevcut ürünler için bilgi işlem, depolama, ağ ve güvenlik ürünleri dahil olmak üzere bazı temel yardımcı ürünlerimizin fiyatlarını %50’ye varan oranlarda düşürdük” dedi.

Zamanlama uygun görünüyor. Bu hafta başlarında, Pekin bir politika taslağı açıkladı bulut sağlayıcılarını yapay zeka şirketleriyle daha yakın çalışmaya ve onları ihtiyaç duydukları tüm bilgi işlem kaynaklarıyla desteklemeye çağırıyor.

Alibaba, “Bu hamlelerin, müşterilerimizin Çin’de genel bulut benimsemesini artırmasına ve işletmeler için yapay zeka teknolojisinden yararlanmak için ortaya çıkan fırsatların kilidini açmasına yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın