SoftBank, Opportunity Fund’ı yeniden markalaştırdı, Siyah ve Latin liderliğindeki girişimlere 150 milyon dolar yatırım yapacak

SoftBank, Fırsat Büyüme Fonu altında Siyah ve Latin liderliğindeki girişimlere 150 milyon dolar toplamak ve yatırım yapmak için ikinci bir fon başlattı.

Japon holdingi de çabayı yeniden markalaştırıyor ve buna ‘Açık Fırsat Fonu,’ ve yönetici ortağı olarak Paul Judge’ı atadı. Yeniden markalaşmadan önce fondaki yatırım komitesinin bir parçası olan Yargıç, Softbank ile birlikte Open Opportunity Fund’ın (OOF) ortak sahibi olan kendi girişim fonu Panoramic Ventures’ı da görecek.

İkinci fon, Greenwood, Career Karma ve Praxis Labs dahil olmak üzere Siyah ve Latin bireylerin liderliğindeki 75 şirkete 100 milyon $ yatırım yapan ilk çabanın ilk kapsamını aşmayı hedefliyor. Yeni fon, 150 milyon doları üç yıl içinde dağıtmayı umuyor. Softbank, OOF’ta sınırlı bir ortak olacaktır.

Yargıç TechCrunch’a “Adını değiştirmenin kilit noktası, başkalarının fona yatırım yapması ve daha fazla ölçek büyütmesi için erişim açmamızdır” dedi. “Siyah ve Latin kurucular için finansman eksikliği, pariteden hala on milyarlarca uzakta; bu, yetenekli kuruculara daha fazla fırsat sağladığımızdan emin olmak için attığımız bir başka adım.”

Fırsat Büyüme Fonu, 2020’de SoftBank’ın o zamanki COO’su Marcelo Claure tarafından Yargıç, yönetici ortak Shu Nyatta ve TaskRabbit CEO’su Stacy Brown-Philpot ile birlikte başlatıldı. Şimdiye kadar yedi çıkış gördü ve Cityblock Health ve Brex dahil olmak üzere beş unicorn’a yatırım yaptı.

Geçen sene, fon kısaca oldu “her zaman yeşil kalan fon”, yani sermayeyi kısıtlama olmaksızın yeniden yatırım yapmasına ve aşamalar arasında yatırım yapmasına izin veren açık uçlu bir fon yapısına sahipti.

Yargıç, OOF’nin bunu bir adım daha ileri götürdüğünü söylüyor: “Fon 2, açık uçlu, her zaman yeşil kalan bir fon yerine geleneksel, kapalı uçlu bir araçtır. En önemli fark, SoftBank’ın tek LP’sinden diğer LP’lerin yatırım yapması için erişimin açılmasına geçiştir.

Siyah kurucular tarafından toplanan fon geçen sene battı Crunchbase’e göre, 2021’den itibaren, geçen yıl ABD’deki yeni girişimlere yapılan 215,9 milyar dolarlık yatırımın yalnızca %1’ini oluşturuyor.

Yargıç, son birkaç yılda azınlık kurucularını destekleme sözü veren kuruluşların bu fonu, sınırlı bir ortak olarak gelme fırsatı ile nihayet bunu yapma şansı olarak göreceğini umuyor.

Softbank, Vision Fund 2 gibi diğer fonlarının OOF portföyüne seçici bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Fonun portföyünün yüzde altmış biri Siyahların sahip olduğu şirketlerken, %43’ü Latinlerin kurduğu şirketlerdir (bazı şirketler kendini Afro-Latin olarak tanımladığından bu sayı %100’den fazladır.) Siyah olmayanlar da dahil olmak üzere kadınlar tarafından kurulan şirketler ve Latin kökenli kadınlar, portföyün %12’sini oluşturuyor.

OOF, aşamalar arasında yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyor (1. Fon’un yaklaşık yarısı erken aşamadaki şirketlere ve geri kalanı büyüme aşamasındaki şirketlere yatırıldı). Bu, büyüme aşamasındaki girişimlerini ölçeklendikçe finanse etmesi gereken renkli kurucular için iyi bir haber.

SoftBank teslim etme yeteneği konusunda kendinden emin görünüyor. Vizyon Fonu 2 ve Latin Amerika Fonu’nun OOF içindeki portföy şirketlerine yaklaşık 600 milyon dolar yatırım yaptığını söylüyor. Bu, OOF’nin Fon 1’den gelen ilk 100 milyon $’lık yatırımla birleştiğinde, SB’nin Siyahi ve Latin kökenli şirketlere 700 milyon $ yatırım yaptığı anlamına gelir (Latin Amerika Fonları gibi diğer çeşitlilik çabaları ve Siyah ve Latin kökenli şirketlere yapılan ayrı yatırımlar hariç). ).

Yargıç, “Bunu ölçeklendirmek, gerçekten daha fazla kurucunun sorunları çözmesini sağlamakla ilgilidir” dedi. “Bunu yaparken dünyayı daha iyi hale getiriyorlar; değerli olan ve yatırımcılara getiri sağlayan bir şirket kurarlar. Birçok farklı seviyede etki yaratıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın