Örnek Özel Sermaye satış konuşması sunumu: Ageras’ın 35 milyon avroluk (36 milyon dolar) destesi

Çoğu Pitch Deck Teardown serisinde ele aldığımız saha desteleri nispeten genç şirketler içindir, ancak 50. saha destesi sökmemizi kutlamak için biraz farklı bir şey yapayım dedim.

Bugün, bakıyoruz AgeralarNispeten geç aşamadaki ürün portföyünü daha da genişletmek için 35 milyon dolarlık özel sermaye turunu artırmak için kullandığı satış konuşması. Bunu yazarken Kopenhag, Danimarka’da oturduğum düşünülürse, burada kurulmuş bir şirketi anlatmak doğru göründü.

Şirket, 2021’in başlarında New York merkezli yatırım fonu Lugard Road Capital’den 73 milyon dolar topladı ve bu 35 milyon dolarlık turu yaklaşık bir yıl sonra kapattı.

Peki ne yapar? İçinde kurucusunun sözleri:

Danimarka’da küçük işletme sahiplerinin muhasebeci bulmaları için çevrimiçi bir pazar yeri olarak başlayan şey, şimdi Avrupa ve ABD’de 1 milyondan fazla KOBİ tarafından kullanılan bir finansal kokpite dönüştü ve onlara neredeyse tüm ihtiyaçları için tek, merkezi bir yer sağladı: defter tutma, muhasebe, bordro hizmetleri, faturalama ve şimdi de finansal hizmetler.

Çok geç aşama destelerin benim gücüm olmadığını kabul eden ilk kişi ben olacağım ve özel sermaye hakkında risk sermayesinden çok daha az şey biliyorum. Ama bir göz atalım ve neler öğrenebileceğimizi görelim!


Yıkmak için daha fazla benzersiz sunum destesi arıyoruz, bu yüzden kendinizinkini göndermek isterseniz, işte bunu nasıl yapabileceğin.


Bu destedeki slaytlar

31 kaydırak ile Ageras güvertesi biraz canavar. Bazıları firmanın sırlarını, ee, gizli tutmak için yeniden düzenlendi. Bununla birlikte, genel yapı oradadır ve küresel ayak izine sahip 300’den fazla kişiden oluşan bir şirketin öyküsünü dokurken bazı ilginç noktalar gözlemleyebiliriz.

 1. Kapak slaytı
 2. Slogan slaytı
 3. Genel bakış slaytı
 4. Ürünlere genel bakış slaytı 1. bölüm
 5. Ürünlere genel bakış slaytı 2. bölüm
 6. çekiş slayt
 7. Müşteri büyüme slaytı
 8. Ürünler geçişli slayt
 9. Ürün dökümü slaytı
 10. Ürün: Pazar yerine genel bakış slaytı
 11. Ürün: Pazar yeri “nasıl çalışır” slaytı
 12. Ürün: Muhasebe ve yönetici yazılımı tanıtım slaydı
 13. Ürün: Bankacılık tanıtım slaytı
 14. Ürün: Finansman tanıtım slaydı
 15. Hedef müşteri slaydı
 16. Pazar büyüklüğü slaytı
 17. Sorun slaydı (“KOBİ’ler finansman bulmakta zorlanıyor”)
 18. Çözüm slaytı
 19. Pazar slaytına git
 20. Görev slaytı
 21. (Redakte edilmiş) stratejik odak alanı slaydı
 22. (Redakte edilmiş) ürün yol haritası slaytı
 23. Satın alma slaytı
 24. (Redakte edilmiş) gelir artışı slaytı
 25. (Redakte edilmiş) birim ekonomi slaytı
 26. (Redakte edilmiş) kar ve zarar slaytı
 27. (Redakte edilmiş) bilanço slaytı
 28. Ekip slaytı 1. bölüm (“Kurucularla tanışın”)
 29. Takım slaytı 2. bölüm
 30. (Redakte edilmiş) kuruluşlar slaytı
 31. Yasal yapıya genel bakış slaytı

Sevilecek üç şey

Bu güvertede çok şey oluyor. Hepsi harika değil (ve her zaman olduğu gibi, bu yırtılmanın ikinci yarısında bunu ele alacağız), ancak öne çıkanlar olabildiğince parlak:

Kapsamlı ürün portföyü

Ageras, küçük işletme sahiplerini muhasebeciler, vergi uzmanları ve muhasebeciler ile eşleştirmek için bir hizmet olarak başlayarak 11 yıldır ortalıkta. Ardından şirket ilgili hizmetleri eklemeye başladı ve oradan büyüdü. Açıktır ki, bu anlatmak için karmaşık bir hikaye, ancak ekip genel bir bakış sunma konusunda gerçekten ustaca bir iş çıkarıyor:

[Slide 9] Harika bir ‘biz ne yapıyoruz’ özeti. Resim Kredileri: Ageras Grubu

Uluslararası operasyonlara sahip olgun bir şirket olarak, ürün teklifleri yerel uyumluluk kuralları ve kanunlarına göre ülkeden ülkeye farklılık gösterecektir. Satış konuşması destesi, varyansı yutması kolay bir şekilde parçalara ayırır:

[Slide 12] Ürüne genel bakış slaytlarından biri. Resim kredisi: Ageras Grubu

Verilerin zekice kullanımı

Ageras daha fazla finansal veriye eriştikçe ve müşterileri ile profesyoneller arasında bağlantı kurdukça, bu sentezden ilginç bir şey ortaya çıkıyor: Müşterilerinin finansal sağlığı hakkında neredeyse herkesten daha fazla şey biliyor.

Bu nedenle, aynı miktarda günlük görünürlüğe sahip olmayan bir bankadan daha düşük risklerle finansal hizmetler (yani küçük işletme kredileri) sunabileceğini buldu:

[Slide 17] Sorun bildirimi etrafında mükemmel hikaye anlatımı. Resim kredisi: Ageras Grubu

Aslında Ageras, ‘orta riskli’ işletmeler olarak adlandırdığı işletmelere daha fazla kredi sunabilmek için verilerinden yararlanıyor.

Bu slayt bize, güçlü bir işletmeden gelişebilecek bitişik hizmetler için her zaman tetikte olmanın iyi bir fikir olduğunu öğretiyor. Ageras şirketleri muhasebecilerle eşleştirirken, bunu başaramazdı. Ancak müşteri tabanı ve mevcut veri miktarı arttıkça fırsatlar da arttı.

Bazı geç aşama esnekliği

Bu desteden birkaç slayt paylaşmak istedim çünkü bu tür malzemeleri daha önceki aşama sunum destelerinde pek görmüyorum ve ilgimi çekti.

Karmaşıklık geliştikçe, şirketin çeşitli ülkelerdeki faaliyetlerini desteklemek için uluslararası bir yapıya ihtiyaç duyması mantıklıdır:

[Slide 31] Şirket sahibi şirket sahibi şirketler. Resim Kredileri: Ageras Grubu.

Ageras, şirket satın alarak yeni pazarlara ve sektörlere doğru büyüyor. Bence slaydın kendisinde birkaç büyük kusur var (bunları daha sonra keşfedeceğiz), ancak güvertedeki varlığı geç aşamadaki bir şirket için harika bir esneklik:

[Slide 23] Satın alma yoluyla büyüme. Resim kredisi: Ageras Grubu.

Şirket, 19. slayttaki verileri düzeltti, ancak yine de ondan bir şeyler öğrenebilirsiniz: Müşteri edinme maliyeti çok önemli olmaya devam ediyor ve bunu takip eden bir ortalama grafik olarak raporlayabiliyorsanız, yatırımcılara bunun önemli olduğunu bildiğinizi söylüyorsunuz. izliyorsunuz ve aktif olarak iyileştirmek için çalışıyorsunuz.

[Slide 19] Zamanla CAC. Evet Resim kredisi: Ageras Grubu.

Bu sökümün geri kalanında, Ageras’ın geliştirebileceği veya farklı şekilde yapabileceği üç şeye ve tam saha destesine bir göz atacağız!

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın