AI ürünlerinin çocuklar için uygunluğunu gözden geçirmek için ebeveynler için popüler bir kaynak olan Common Sense Media

rent a car 34

Sağduyukendini tüketici gizliliğine adamış, kâr amacı gütmeyen tanınmış bir kuruluş, dijital vatandaşlık ve sağlanması ebeveynler için medya derecelendirmeleri Çocuklarının tükettiği uygulamaları, oyunları, podcast’leri, TV şovlarını, filmleri ve kitapları değerlendirmek isteyenler, bu sabah derecelendirme ve inceleme sistemine başka bir ürün türü daha ekleyeceğini duyurdu: AI teknoloji ürünleri. Kuruluş, AI ürünlerini, teknolojinin “sorumlu AI uygulamalarından” yararlanıp yararlanmadığı ve çocuklar için uygunluğu da dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda değerlendirecek yeni bir derecelendirme sistemi oluşturacağını söylüyor.

Common Sense, yeni AI ürün incelemelerinin özellikle çocuklar ve eğitimciler tarafından kullanılanlara odaklanacağını belirtiyor.

AI ürünlerini ürün yelpazesine dahil etme kararı, birlikte gerçekleştirdiği bir anketin ardından geldi. Etki Araştırması Bu, ebeveynlerin %82’sinin, örneğin yeni AI ürünlerinin olup olmadığını değerlendirmelerine yardımcı olacak bir derecelendirme sistemi aradığını ortaya çıkardı. ChatGPT, çocuklar için uygundu. Yanıt verenlerin dörtte üçünden fazlası (%77) ayrıca çocukların öğrenmesine yardımcı olabilecek yapay zeka destekli ürünlerle ilgilendiklerini söyledi, ancak yalnızca %40’ı yapay zeka ürünlerinin çocuklarına uygunluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilecekleri güvenilir bir kaynak bildiklerini söyledi. çocuklar

Örgüt, yeni sistemin yapay zeka alanındaki uzmanların yardımıyla tasarlanacağını ve ayrıca reşit olmayanlar için çevrimiçi güvenlikle ilgili gelecekteki yasal ve düzenleyici çabaları bilgilendirmeyi amaçlayacağını söyledi.

Tipik olarak, Common Sense’in şu adreste bulunan bağımsız medya derecelendirme ve inceleme sistemi: commonsensemedia.org, olumlu rol modeller ve mesajlar ve çeşitli temsiller gibi alanlarda veya daha olumsuz tarafta şiddet, bayağılık, korkutuculuk gibi şeyler arasında medyanın ne kadar olumlu veya olumsuz içerik barındırabileceğine dair ölçümlerin yanı sıra yaşa uygunluk derecelendirmesi sağlar. uyuşturucu kullanımı ve daha fazlası. Common Sense’in AI ürünlerini yeni sistem kapsamında nasıl derecelendirmeyi planladığı net değil.

Ancak, bir Pozisyon belgesi yayınlandı Nisan 2023’te Common Sense, çocuklar için tehlikeli olabilecek “anlamlı korkulukların” olmaması da dahil olmak üzere, günümüz yapay zekasıyla ilgili birkaç güncel sorun hakkında uyarıda bulundu. Buna ek olarak, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi üretken AI teknolojilerinin, web siteleri, kitaplar ve makaleler gibi internetten kazınmış içerik gibi büyük veri kümelerini içeren eğitim verilerinde önyargıya duyarlı olabileceği konusunda uyardı.

“Telif hakkıyla ilgili endişelerin ötesinde… üretici modelleri eğitmek için gereken veri miktarı, herhangi bir üretici modelin bir dereceye kadar önyargılı bilgi, klişeler ve yanlış bilgilendirme konusunda eğitildiğini neredeyse garanti eder; bunların tümü çıktı üretilirken çoğaltılabilir veya yeniden üretilebilir.” kağıt not etmişti.

Common Sense, yeni yapay zeka derecelendirme ve inceleme sisteminin ne zaman piyasaya çıkacağına dair bir zaman dilimi paylaşmadı, ancak böyle bir kaynak oluşturmanın aciliyetini vurguladı.

Common Sense Media’nın kurucusu ve CEO’su James P. Steyer yaptığı açıklamada, “Ebeveynlerin, eğitimcilerin ve gençlerin yapay zekanın ve ChatGPT gibi ürünlerin tehlikeleri ve olasılıkları hakkında bilgilendirilmesini sağlamak için şimdi harekete geçmeliyiz” dedi. “Yapay zekanın inanılmaz etkisi hakkında halkı ve politika yapıcıları bilgilendirmek için güvenilir, bağımsız bir üçüncü taraf derecelendirme sisteminin olması çok önemlidir. Son yıllarda, bazı teknoloji şirketleri kârlarını çocukların ve ailelerin iyiliğinin önüne koydu. Bu filmi daha önce sosyal medyanın ortaya çıkması ve ardından bu platformların düzenlenememesi ile gördük ve maalesef o versiyonun nasıl bittiğini biliyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, çocuklar ve toplum için çok daha büyük sonuçları olacak olan yapay zeka ile aynı hataları yapmamalıyız” diye ekledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın