Ahmet Ercan’dan bir ilçeye deprem uyarısı: 6.2 ile 7 büyüklüğünde zelzele tahmin ediyoruz

Ahmet Ercan’dan bir ilçeye deprem uyarısı: 6.2 ile 7 büyüklüğünde zelzele tahmin ediyoruzJeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıvılaşmış ıslak zeminden oluştuğu belirlenen birtakım alanlarda atılan temellerin yetersiz olduğunu belirterek, “Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz” dedi.

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi tarafından Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezi’nde ‘Deprem, Depreme Hazırlık ve Sonrası’ temalı konuşma düzenlendi. Konferansa Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve vatandaşlar katıldı.

“BAĞLIK ALANLARDA 2-5 METRE ARASINDA ÇÖKMELER YAŞANABİLİR”

Konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir’de yapmış olduğu araştırmalarda elde etmiş olduğu ilmi verileri değerlendirdi. Alaşehir’in Pamukkale-Tepeköy Fayı ile Bozdağ istikametinden gelen bir fay hattının içinde sıkıştığını belirten Prof. Dr. Ercan, şunları söylemiş oldu:

* “Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz. Özellikle istasyon altı bölgeleri sıvılaşmış kaygan bir zeminden oluşuyor. Ayrıca bu alanlarda 60-80 cm içinde atılmış bazı temeller gördüm. Bu bölge için bu temeller yetersiz.

* Tarım alanlarının bulunmuş olduğu bağlık alanlarda 6.2-7 büyüklüğündeki bir depremde 2 ile 5 metre içinde çökmeler yaşanabilir. Ancak depremden korunmanın yolları da var.

* Zemin etüdü yapılmış, doğru tespit edilmiş ve sağlam meydana getirilen binalar depreme dayanıklı olabilir. Deprem açısından yerleşim alanı olarak, değerlendirirsek, Alaşehir Tren Garı çevresi yer hareketleri davranışı iyi değil, Atatürk Bulvarı Kuzey Batısı, Kayacık Konakları, Toptepe çevresi ve Kaleiçi mevkileri fazlaca iyi, Evrenli bölgesi yerleşim bölgesi olarak uygun.”

“KİMSE BİZDEN FAZLA KAT BEKLEMESİN”

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

* “Depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Alaşehir Belediyesi olarak ortalama 130 adet sondaj çalışmamız olacak. 5 tane zemin etüt çalışmamız var. Bu çalışmalarla Alaşehir’in zemin etütleri ortaya çıkacak. Buna bakılırsa ilmi araştırmalar sonuçlarına gore yeni bayındır planlarımızı belirleyeceğiz.

* Çalışmalar sonucundaki raporlara nazaran bizim dönemimizde hep birlikte caddelerimizi, sokaklarımızı belirleyecek kararları doğru bir biçimde verilmesini sağlayacağız. Kimse bizden fazla kat beklemesin. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bizleri bu mevzuda ilmi olarak bilgilendirdi. Biz de bu bilgiler doğrultusunda yerleşim planlarımızı yapacağız.” DHA

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın