39 Üyesinin Toplu Halde İntihar Ettiği Gizemli Bir Tarikat: Heaven’s Gate

39 Üyesinin Toplu Halde İntihar Ettiği Gizemli Bir Tarikat: Heaven’s GateAntik çağlardan modern dönemlere uzanan geniş zaman zarfında son aşama ilginç birtakım tarikatlar ve kültler ortaya çıktı. Bu esrarengiz tarikatların derhal tamamı, insanların büyük çoğunluğuna oldukca garip gözüken fikirlere ve inançlara sahipti. İşte 1970’li yılların başlangıcında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ve Heaven’s Gate (Cennetin Kapısı) olarak isimlendirilen tarikat da oldukça ilginç bir inancı paylaşan insanları bir araya getirmişti.

Tarikat üyeleri, Hristiyanlığın İsa, mesih, İncil, Tanrı ve melek şeklinde kavramlarını kullanıyor, sadece gerçekte uzaylılardan, UFO’lardan, yüksek bilinçten ve insanüstü varlıklara dönüşmekten bahsediyorlardı. Bu ilgi çekici tarikatın şöhreti ise 1997 senesinde, 39 üyesinin toplu biçimde intihar etmesiyle zirveye çıkmıştı. İşte, yakın geçmişin en gizemli ve entresan oluşumlarından Heaven’s Gate tarikatı hakkındaki bilmeniz gerekenler.

Heaven’s Gate tarikatının temelleri, Marshall Herff Applewhite adlı erkek ile Bonnie Lu Nettles isimli hanım tarafınca atıldı

İkili, tanıştıkları sene olan 1972’de psikolojik açıdan oldukca sancılı süreçler geçiyorlardı. Nettles, ruhani varlıklardan ve meleklerden çeşitli “vahiyler aldığını” ileri sürüyor, Applewhite ise dini metinlerde “dünyanın sonunu haberdar eden”  anlatıları inceliyor, ruhsal bunalımından bu halde kurtulmaya çalışıyordu.

Applewhite ve Nettles, 1974 senesinde sıradışı bir inanç sistemi geliştirdi. Çevrelerindeki insanlara İncil’den, İsa’dan, Tanrı’dan ve meleklerden bahsediyorlardı. Ancak gerçekte kastettikleri şey uzaylılar ve UFO’lardı

İkiliye gore, “inanılması gereken varlıklar,” insanlardan üstün canlılar olan uzaylılardı. Yaptıkları toplantılarda çoğunlukla uzaylıların Dünya’ya geleceklerini, Dünya’yı yok edeceklerini, bari dönüştüreceklerini anlatım ediyorlardı.

Ayrıca Applewhite ve Nettles tarafından geliştirilen bu ilgi çekici inanç sisteminde, uzaylılar Dünya’yı yok etmeden önce “sonraki seviyeye geçmeye hazır olan sadıkları” kurtaracaktı. Applewhite ve Nettles ilerleyen dönemde kendilerini Hristiyan anlatılarında da yer gören “İki Şahit” olarak görmeye başladı. Kutsal metinde yer edinen anlatıda, iki şahit kıyamete tanıklık ettikten sonra öldürülecek ve yine diriltilecekti.

Ancak ikilinin kendilerine atfettikleri bu şahitlik ve mübarek metinleri yorumlama biçimleri biraz farklıydı. Söz gelimi Hristiyan anlatılarında İsa peygamberin bir bulut içerisinde göğe yükseltileceği anlatılıyordu. Ancak Applewhite ve Nettles için göğe yükselen bulut, bir UFO’dan başka bir şey değildi. İkili, mucizelere değil, dünya dışı teknolojiye inanıyor, reha yolunu dünya dışı varlıklara tapınmakta buluyordu.

1975 yılında, kendi inançlarını yaymaya başladılar. ABD’nin Kaliforniya ve Oregon eyaletlerinde “alternatif iman” dünyasının mühim isimleri haline geldiler

İnançlarını insanlarla paylaşmaya süregelen ikili icra ettikleri toplantılarda dünya hayatının, insanlığın “kötü uzaylılarla” savaşmayı, insan bedenini aşmayı ve harika varlıklara dönüşmeyi öğrendiği bir ara evren bulunduğunu anlatıyorlardı. Üstün bir yaşam formu olan uzaylıların reel tanrılar olduğu ve sadık olanları kurtaracağı anlatısı, kısa sürede pek oldukca insan tarafınca benimsendi. İkilinin takipçi sayısında gözle görülür bir artış meydana geldi.

Heaven’s Gate tarikatının üyeleri, kendilerini hiç bir vakit bu isimle anmadı. Topluluklarını “The Class” kısaca “Sınıf” olarak isimlendiriyorlardı

heaven's gate
Bazı tarikat üyeleri, tarikatın “manifestosu” ile poz veriyor.

Nettles ve Applewhite “öğretmen” olarak görülüyordu. Onları takip edenler ise “talebe” olarak anılıyordu. Tarikat üyeleri birbirlerinden bahsederken sıklıkla “sınıf arkadaşı” tabirini kullanıyorlardı.

Heaven’s Gate tarikatının ünü arttıkça üye sayısında da artış yaşandı

heavens gate
Marshall Herff Applewhite, “tarikat korosunu” yönetirken

Bu dönemde “öğretmenler” Nettles ve Applewhite, insanlığı yaklaşan sona hazırlamak için Dünya’ya gönderilmiş uzaylılar olduklarını iddia etmeye başladı. İkili, isimlerini “Ti” ve “Do” olarak değiştirdi. Artan üye sayısıyla birlikte tarikat, giderek bir manastır hüviyetine büründü.

Heaven’s Gate, kendi inanç sisteminin yanında kendi ritüellerini de oluşturmayı başarmıştı

heavens gate
Tarikat tarafınca yaptırılan bir yama

Ti ve Do reha için hazır hale getirmeye çalışmış oldukları öğrencilerinden, aileleriyle olan ilişkilerine son vermelerini istiyor, “bekârlık” tarikata katılmanın ön koşulu olarak gösteriliyor, üyelerden Star Trek filminden esin alınarak tasarlanan tek tip üniformalar giymeleri istek ediliyordu.

Bonnie Lu Nettles yada tarikat içerisindeki ismiyle Ti, 1985 senesinde yaşamını yitirdi

heavens gate

Ti’nin bu beklenmedik ölümü, Heaven’s Gate tarikatının iman sisteminde ciddi bir kırılma yaşanmasına neden oldu. Çünkü tarikat mensuplarına, henüz hayattayken fizyolojik ve zihinsel olarak üstün varlıklara dönüştürülecekleri söylenmişti. Oysa öğretmenleri, üstün bir varlığa dönüşemeden yaşamının kaybetmişti. Bu nedenle tarikat içindeki iman krizinin aşılabilmesi adına fazlaca entresan bir yöntem bulunmuş oldu. Daha doğrusu, yeni bir iman modeli geliştirildi.

Ti’nin ölümünün ardından tarikat üyelerine, “sonraki seviyeye çıkabilmek, bir uzaylı zihnine ve bedenine haiz olabilmek için kusurlu insan bedenlerinden kurtulmaları” gerektiği anlatıldı!

heavens gate

Zaten tarikat mensuplarının pek bir çok, kendisini “geçici olarak insan bedenine hapsolmuş bir uzaylı” olarak görüyordu. Bu nedenle kusurlu insan bedenlerinden kurtuluş düşüncesi, tarikat üyeleri arasında rahatlıkla benimsendi.

Heaven’s Gate personelleri, insan bedenlerinden kurtulmak ve üstün varlıklara dönüşmek için 1997 yılının mart ayını seçti!

heavens gate
Hale–Bopp kuyruklu yıldızı

Çünkü o dönem bilim insanları, Hale–Bopp adlı kuyruklu yıldızın 1997 mart ayında Dünya’ya en yakın konumda olacağını açıklamıştı. Yani Halley kuyruklu yıldızından 1000 kat daha parlak olan bu yıldız, Dünya’dan çıplak gözle görülebilecekti. Ancak bu olay, Heaven’s Gate çalışanları için ender bir tabiat olayından oldukca daha fazlasıydı. Beklenen işaret yaklaşıyordu.

22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gece Heaven’s Gate çalışanları “yıkımdan kurtulmak,” “mezun olmak” ve “cennetin kapılarındaki yerlerini almak” için atmaları ihtiyaç duyulan son adımı attılar!

heavens gate

Marshall Herff Applewhite’ın da aralarında olduğu 39 tarikat üyesi, kuyruklu yıldızın geçişi esnasında uzaylıları karşılamak ve bilinçlerinin göğe yükselmesini umarak toplu şekilde intihar etti

heavens gate

Tüm dünyada büyük bir şaşkınlıkla karşılanan bu intihar vakasının ardından tarikat üyeleri tarafınca kaydedilen birtakım video kayıtları ortaya çıktı. Görüntülerde, mutluluk içindeki tarikat personelleri, yeni yaşamlarına adım atmak için sabırsızlandıklarından bahsediyorlardı…

heaven's gate

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın