Afrika iklim girişimleri, VC finansmanı yollarını değiştirirken zemin kazanmaya başladı

Çok sayıda yeni fon, iklim girişimleri için özel havuzlar için potansiyel olduğunu gösteriyor

risk sermayesi faaliyeti Küresel risk sermayesi finansmanı bekleme süresine rağmen, iklim teknolojisi Afrika’da ısınıyor.

Kıtanın iklim teknolojisi girişimleri, geçen yıl makroekonomik ters rüzgarların ortasında 3,5 kat büyümeyi temsil eden, büyük ölçüde temiz enerji teknolojilerinin yönlendirdiği 860 milyon doların üzerinde özsermaye finansmanı sağladı. veri gösterilerifintech’ten sonra iklim Afrika’nın en çok finanse edilen sektörü haline geldi.

Bu sadece başlangıç ​​gibi görünüyor: Geçtiğimiz birkaç ay, uzaya yatırım yapmaya adanmış bir yığın yeni fon gördü ve bu, iklim teknolojisi girişimlerine yönelik finansmanın bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Pan-Afrika girişim şirketi Novastar geçen hafta üçüncü fonu için 200 milyon doların üzerinde para topladığı bildirildi.Kıtada tarım ve iklim çözümleri geliştiren girişimlere yatırım yapacak olan Africa People + Planet Fund. Yaklaşık aynı zamanda, iklim teknolojisi girişim sermayesi şirketi Equator, fonunun ilk kapanışını duyurdu enerji, tarım ve mobilite sektörlerinde tohum ve A Serisi girişimleri desteklemek. Catalyst Fund’ın iklim odaklı 30 milyon dolarlık yeni kedisi de hızla yola çıktı ve şimdi yatırım yapıyor ilk kohort girişimlerin.

Geçen yılın sonlarında kurulan yeni bir iklim teknolojisi şirketi olan Satgana, fonlarının %40’a kadarını Afrika’daki “gezegen pozitif” girişimlere ayırmayı planlıyor. Son zamanlarda sermaye toplayan diğer Afrika iklim odaklı yatırım araçları arasında 250 milyon dolarlık AfricaGoGreen Fonu (AAGF), ikinci dilimi kapatan Şubat ayındaki bağış toplama ve Enerji Girişimcilerini Geliştirme Fonu (EEGF)geçen yıl 110 milyon doların üzerinde para topladı.

AAGF, “iklim dostu” projeleri finanse ediyor ve kullandıkça öde güneş enerjisi sağlayıcıları BBOXX ve Solarise’i portföyünün bir parçası olarak sayıyor. Benzer şekilde, Shell destekli EEGF fonu kıtadaki evlere ve işletmelere temiz ve güvenilir enerjiye erişimi artıran girişimlere yatırım yapıyor. Oxfam Novib ve Goodwell ayrıca bir yeni fon bu alandaki girişimlere girişim borcu sağlamak.

Bu kadar çok yeni fonun yükselişi, sermaye sıkışıklığının ortasında bile, enerji geçiş çabalarına öncülük edebilecek ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için çözümler sunabilecek girişimler kuran kurucular için bazı özel havuzlar olacağını gösteriyor. Finansmanın zamanlaması bundan daha iyi olamazdı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın