Helium Health, AXA IM Alts ve 23andMe’den Anne Wojcicki tarafından desteklenen 30 milyon dolar aldı

Helyum SağlığıSağlık hizmeti sağlayıcıları ve halk sağlığı kuruluşları için hizmet olarak yazılım araçları, finansman ve içgörü sağlayan Afrika girişimi, B Serisi finansmanda 30 milyon dolar topladı.

Haber, merkezi Lagos’ta bulunan healthtech’ten üç yıl sonra geliyor. 10 milyon $’lık Seri A’yı güvence altına aldı ve nadir bir Afrika-GCC anlaşmasının ardından 18 ay BAE merkezli sağlık hizmeti sağlayıcısı-hasta etkileşim platformu Meddy’yi içeriyor.

Kurucu ortak ve CEO Adegoke OlubüsiTechCrunch ile yaptığı bir röportajda satın almayla ilgili bir güncelleme sağladı. HelyumDocMeddy’nin teletıp yeteneklerini ve Helium Health’in gelir döngüsü yönetimi hizmetini birleştiren ürün, Doğu Afrika’da genişleme olasılığıyla Nijerya’da kullanılıyor. Bu sırada, helyum işletim sistemiAfrika genelinde elektronik tıbbi kayıtları (EMR) ve hastane yönetimi çözümlerini sayısallaştıran temel ürün olan , GCC’de kullanıma sunuluyor.

Gerçekten de, yeni yatırım, Helium Health’in bu dikey sektörlerde büyümeyi yönlendirmesine olanak tanıyacak. Ancak, fintech teklifi HelyumKredi Sağlık teknolojisi girişimi, ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu (DFC) ile ortaklaşa olarak 2024 yılına kadar erişim alanını genişletmeyi ve kredi portföyünü 1.000 sağlık tesisine çıkarmayı planladığından, muhtemelen daha fazla sermaye yoğunlaşması alacak.

Afrika sağlık tesislerinin %90’ı kağıt üzerinde çalıştığından, Helium Health, yazılım yoluyla sağlık hizmeti sağlayıcıları için sağlık hizmeti operasyonlarını ve EMR kayıtlarını dijitalleştirmeye başladı ve onlara çeşitli temas noktalarında veri ve analitik sağladı. Ancak finansmanın müşterilerinin karşı karşıya olduğu bir başka kritik ihtiyaç olduğunu kısa sürede anlaması ve dolayısıyla HeliumCredit’in doğması an meselesiydi.

Afrika’nın sağlık sektörü büyük ölçüde yetersiz sermayeye sahiptir. yılda 66 milyar dolar finansman açığı. Afrika hükümetleri tarafından sağlanan sağlık finansmanı son 15 yılda %8 oranında azaldı ve Nijerya’daki özel sağlık tesislerinin %57’si dış finansman kaynaklarına asla erişememek (aksine ilk çağrı noktası olmak birçok Nijeryalı için), kıtadaki sağlık hizmetlerinin finansmanının korkunç durumunu daha da vurgulamaktadır.

Bu sermaye eksikliği, örneğin kıtada istihdam edilen sağlık çalışanlarının sayısına; Afrika, dünyadaki en düşük sağlık çalışanı-hasta oranlarından birine sahiptir; Afrika’nın 54 ülkesinden 31’inde ondan az doktor ve 1.000 hasta var, bu da ortalama 2 saat bekleme süresine yol açıyor.

Startup’ın kurucu ortağı olan CEO, “HeliumOS ürünümüzle sağlık tesislerinin tamamını kapsama sürecinde, bulduğumuz en büyük zorluklardan biri kıtadaki sağlık finansmanı açıklarıyla ilgiliydi” dedi. dimeji sofowora Ve Tito Ovia. “Nijerya’da ve çoğu Sahra Altı Afrika ülkesinde para kazanan ve kârlı olan ancak finansmana erişemeyen birçok sağlık tesisi var çünkü bankaların bu hastanelerin nasıl çalıştığına dair içgörüleri yok. HeliumCredit, esasen uçtan uca yazılım ürünümüzden yararlanan ve müşterilerimizin finansman için başvurabilecekleri ve 48 saatin altında yanıt alabilecekleri bir dijital finansman çözümü sağlayan biziz.”

2020 yılında bir dijital finans ürünü olarak lanse edilen HeliumCredit, müşterilerinin kredi değerliliğini değerlendirmek için HeliumOS yazılımından elde edilen faturalandırma ve operasyonel içgörüleri kullanıyor. Başta bankalar olmak üzere finansman ortakları adına borç veren girişim, kredi karar çerçevesini güçlendirmek için kredi bürolarından ve geleneksel sistemlerden de veri topluyor.

Healthtech’in A Serisi yatırımından bu yana, Nijerya’daki 200’den fazla sağlık tesisinde kredisini 250.000 $’dan bir avuç sağlık tesisi için 3.5 milyon $’ın üzerine çıkardı. Helium Health’e göre hastaneler, klinikler, eczaneler ve teşhis merkezleri de dahil olmak üzere bu tesisler, kredileri toplu olarak tıbbi ekipman ve ilaç satın almak, konumlarını genişletmek ve gelirlerini artırmak için kullandı. genel iş de bir artışa tanık oldu.

Olubusi’ye göre yerleşik kredi, Helium Health gibi SaaS işletmelerinin gelişmekte olan pazarlarda daha hızlı ölçeklenmesini sağlıyor. Görüşü, birkaç yıl sonra piyasaya sürülmesine rağmen, HeliumCredit, aşırı talep nedeniyle şirkete HeliumOS’tan daha fazla para kazandırabilir. Helium Health’in yüksek kredi geri ödeme oranları kaydettiğinden de bahseden CEO, “Finansmana daha fazla erişim istedikleri için sağlık tesislerinin dijitalleşmeye çalıştığını fark ettik” dedi. “Ve biz onlara finansal eğitim ve araçlar sağlarken onlar uzun vadeli kredilere eriştikçe, dijitalleşmek için daha güçlü bir teşvikleri oluyor çünkü tarihsel olarak ödünç verilmemelerinin bir nedeni de dijital bir sistemin olmaması. şimdi sağlıyoruz.”

Helyum Sağlığı

Helyum Sağlık yöneticileri; Kurucu ortaklar Adegoke Olubusi ve Dimeji Sofowora (ortada).

YC destekli sağlık teknolojisi girişimi, 1 milyondan fazla Afrikalı hastayı tedavi etmek için 1000 tesiste 10.000’den fazla sağlık çalışanı tarafından kullanılan Batı Afrika’daki en geniş kapsamlı EMR platformu olduğunu iddia ediyor. On ülkeye yayılmış ve altı Afrika ülkesi (Nijerya, Gana, Senegal, Liberya, Kenya ve Uganda) ve iki KİK pazarı (Katar ve BAE) dahil olmak üzere sekiz ülkede faaliyet gösteren 150 kişilik ekip, aynı zamanda ülke içindeki işbirliklerini derinleştirmenin yollarını arıyor. halk sağlığı ve küresel sağlık toplulukları, çalışmalarının bir başka temel odak noktasıdır.

Küresel sağlık fon sağlayıcıları katkıda bulunuyor toplam sağlık harcamalarının yaklaşık %15’i Sahra altı Afrika’da ve HIV/AIDS, sıtma, tüberküloz ve anne ve çocuk ölümleri gibi kıtanın önde gelen ölüm nedenleriyle mücadelede kritik bir rol oynuyor. sorunBununla birlikte, bu kuruluşlarla bireysel olarak çalışmaları, bu da zaten derinden parçalanmış olan sağlık hizmetleri pazarını daha da silip süpürüyor.

Helium Health, bu sağlık kuruluşları için teknoloji çabalarına öncülük ederek ve birbirine bağlı sağlık bilgi sistemleri oluşturmak için önceden sessizleştirilmiş halk sağlığı programı çabalarını daha geniş dikey ve yatay girişimlerle entegre etmelerine yardımcı olarak bunu çözmek istiyor. Geçen yıl, yedi yaşındaki sağlık teknolojisi girişimi, anne sağlığı programı stratejileri kapsamında projeler yürütmek için Bill & Melinda Gates Vakfı ve Anneler için MSD gibi kuruluşlardan hibe fonu aldı.

Hisse senedi finansmanı ise dünyanın en önde gelen sigorta gruplarından biri olan AXA Group’un çok varlıklı bir yatırımcısı ve yan kuruluşu olan lider yatırımcı AXA IM Alts’tan geldi. AXA IM Alts’ın etki stratejilerinden biri, küresel finansal katılımı ve bağlantıyı iyileştirmek; bu nedenle Helium Health’e yaptığı yatırım, girişimin sağlık finansmanı ürünü açısından stratejiktir ve ayrıca Olubusi’nin tanımladığı gibi AXA, “faaliyet gösterdiğimiz çoğu ülkede ve hizmet verdiğimiz sağlık tesislerinin çoğunda lider sağlık sigortası sağlayıcısıdır. ile sözleşmeleri var.”

AXA IM Alts’ta etki yatırımı başkanı Jonathan Dean (aynı zamanda Afrika fintech MFS Afrika’da bir yatırımcı) yaptığı açıklamada, Helium Health’in “sağlık hizmetlerinin kalitesini ve etkinliğini artırmak için dijital çözümler sağlama” oyununa atıfta bulunarak bu noktayı yineliyor. kaynakları kısıtlı ortamlarda sağlık sektörü işletmelerini doğrudan uygun fiyatlı finansal hizmetler ile donatmak” yatırım nedenleri olarak gösterildi.

General Atlantic ve diğer YC destekli girişimlerden sonra herhangi bir Afrika sağlık teknolojisi için aşamadaki en büyük ikinci olan B Serisi turda yeni yatırımcılar Güven Sağlık23andMe’nin kurucu ortağı ve CEO’su Anne Wojcicki, Capria Ventures, Angaza Capital ve Flatworld Partners’ı içerir. Mevcut yatırımcılar Global Ventures, Tencent, Ohara Pharmaceuticals, LCY Group, WTI ve AAIC de büyüme turuna katıldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın