Lightspeed, Gana’lı Berry Health’i destekleyerek Afrika’daki ilk yatırımını yaptı

Afrika’daki cinsel ve zihinsel sağlık damgalaması, birkaç on yıl içinde, konuyu ele alma ihmalinin kıtanın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) ve akıl sağlığı vakalarında listelerin zirvesine çıkmasına yol açtığı bir noktaya geldi.

Birincisi, Afrika’da yılda 100.000 kişiden yaklaşık 11 kişi intihar nedeniyle ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü; bu, 100.000 kişide dokuz olan küresel ortalamayla karşılaştırıldı. Buna ek olarak, Sahra altı bölgesi, yılda 80 milyondan fazla vaka ile Güneydoğu Asya’dan sonra en yüksek CYBE insidansında ikinci sıradadır.

Düzensiz hükümet çabaları göz önüne alındığında, Afrika’da cinsel ve zihinsel sağlıkla ilgili damgalamanın üstesinden gelmek için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Bu amaçla, Ganalı birkaç aylık bir girişim olan Berry Health, diğer birçok girişim gibi, ABD merkezli büyük ölçekli şirketlerin ortak liderliğindeki 1,6 milyon dolarlık bir tohum öncesi turun arkasından şapkasını çıkarıyor. Lightspeed Ventures (Afrika’daki ilk yatırımı) ve General Catalyst’i finanse ediyor.

Berry Health’in kurucusu ve CEO’su TechCrunch ile yaptığı röportajda Fredua Akosa sağlık teknolojisi girişiminin “damgalamanın daha derinlere indiği ve pek çok hayatı etkilediği bir kıtada 21. yüzyılda yargısız sağlık hizmeti getirdiğini” söyledi.

Akosa oldukça kariyer sahibi oldu. Büyüdüğü Londra’dan tıp fakültesini bitirdiği Gana’ya taşındıktan sonra, genel pratisyen olarak kırsal ve kentsel alanlardaki hastanelerde beş yıl boyunca pratisyen hekim olarak çalıştı. Ancak araştırmacı olarak halk sağlığı alanındaki çalışmalarını ilerlettiği Yale’de ve daha sonra MBA yaptığı Oxford’da Akosa, teknolojinin sağlık hizmetlerindeki yerini “yaşamları geniş ölçekte etkilemek” için keşfettiğini söyledi.

“Pandemi sırasında ailemi ziyaret etmek için Gana’ya gelmiştim ve tabii ki aile üyeleri ve arkadaşlar da dahil olmak üzere ücretsiz konsültasyon isteyen birçok hastam oldu. O dönemde, zihinsel sağlık koşullarında ve damgalanmış sağlık hizmetlerine ilişkin koşullarda büyük bir patlama fark ettim” dedi. “İnsanlar hastaneye gitmekten ve yapmamaları gereken şeyler hakkında konuşmaktan çok utanıyorlardı. Benim için Berry’nin çıkış noktası buydu: teknoloji aracılığıyla sağlıkta damgalamayı kırmaya büyük bir ihtiyaç olduğunu fark etmek.

En yüksek intihar oranlarına, klinik olarak teşhis edilen depresyona ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara sahip olan Afrika, küresel olarak kıtanın net bir resmini çiziyorsa, kıtanın düşük doktor oranı (1:10.000) daha keskin bir tablo çiziyor (10.000’de 30 doktorun aksine). ABD’de kişi ve Avrupa’da 10.000’de 37 doktor). Ancak iyi haber şu ki, pandemiyi değiştiren davranışların yardımıyla bu durum Afrika’da teletıp, sanal bakım ve ilaç dağıtım platformlarının kullanımını hızlandırdı ve son yıllarda yatırımcıların Afrika’nın sağlık teknolojisine olan ilgisini artırdı; Yodawy, Güven Sağlık, Sağlık izleme, Helyum Sağlığı, esaal Ve MyHealth Afrika kıta genelinde birkaç yararlanıcıdır.

Bu girişimler tarafından kullanılan modeller, geleneksel olarak yüz yüze ve genellikle pahalı konsültasyonlarla sınırlı olan sağlık hizmetlerine erişimi demokratikleştirdi. Ayrıca, kaliteli bakıma erişimi engelleyen engelleri ortadan kaldırarak daha geniş bir tüketici yelpazesinin sağlıklarını ve zindeliklerini kontrol etmelerini sağlar. Bu nedenle, Gana’daki müşterilerden başlayarak Berry Health, anksiyete, depresyon ve cinsel sağlık (örn. doğum kontrolü ve erektil disfonksiyon), dermatoloji ve saç dökülmesi gibi durumlar için teletıp ve çevrimiçi konsültasyonlar ve evde tedavi yoluyla uzaktan teşhis sunuyor. teslimat hizmetleri. Platformda müşteriler, lisanslı bir tıp doktoru veya klinik psikologla konuşabilir, durumları için özel olarak hazırlanmış bir kişisel tedavi planına sahip olabilir ve ardından ilaçlarını teslim alabilir.

“Odaklandığımız bazı alanlar: akıl sağlığı, dermatoloji, saç dökülmesi ve genellikle insanların hastaneye gitmekten utandıkları cinsel sağlık sorunları. Sağlık sektöründeki diğer oyuncuların sayısı bizi çok heyecanlandırıyor çünkü ben bir pratisyen olarak genel sağlık hizmeti sorununun ne kadar karmaşık olduğunu biliyoruz” dedi. “Ancak bizim odak noktamız damgalama ve insanları tedavi ararken kendilerini yargılanmış veya hatalıymış gibi hissetmeden, tedavi arama konusunda rahat ettirmek istiyoruz.”

Aboneliğe dayalı platform, kullanıcıların tüm hizmetlerine erişmesi için yıllık 299GH (26$) ve klinisyenlerle konsültasyon başına 5$ ücret almayı planlıyor (Akosa, bu ücretin, örneğin Gana’da tipik olarak alınan ücretten %25 daha az olduğunu söyledi). Yönetim ekibinde WPP, Instacart ve Babylon Health’ten profesyoneller ve jinekologlar, dermatologlar ve diğer birkaç uzmandan oluşan bir tıbbi danışma kurulu bulunan Berry Health, birkaç doktor ve klinisyenle sözleşme imzaladı ve önümüzdeki ayın sonunda gizlilikten çıkmayı planlıyor. Akosa’ya.

Görsel Kaynakları: dut sağlığı

Berry Health’in yönetici ekibinin çoğu, ABD ve Avrupa’da birkaç yıl çalıştı ve bu, uzmanlıklarının kendine özgü zorlukları olan Afrika sağlık teknolojisi pazarı için uygun olmayabileceğine dair bazı endişeleri artırdı. Akosa, bu konuyu ele alarak, Accra ve Londra merkezli yeni sağlık kuruluşu için Afrika’nın sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için “farklı bölgelerden, görüşlerden ve perspektiflerden (kendisi ve sahadaki birkaç klinik psikolog dahil) bir ekip oluşturmanın çok önemli olduğunu düşünüyor. ”

“Avrupa ve ABD’deki birçok şirket için Fredua’nın Afrika’da gerçekleştirmeye çalıştığı türden bir sağlık devrimini başarmak daha zor çünkü tıbbi sistemlerinin karmaşık ve pahalı olmasının yanı sıra birçok düzenleme, kural ve kısıtlama var. Ancak Lightspeed’in ortağı Paul Murphy, Berry Health’in ekip yapısı sorulduğunda TechCrunch ile yaptığı görüşmede, “Ancak böyle bir ekiple Afrika ile daha fazlasını yapmak için bir fırsat var” dedi.

Akosa, Oxford’da MBA derecesini tamamladıktan sonra, New York merkezli sağlık hizmetleri Thirty Madison’a A Serisi yatırım da dahil olmak üzere Murphy ile birlikte çalıştığı Northzone’da ortak olarak risk sermayesine geçti. Doktor-yatırımcı-kurucu, Avrupa’nın en hızlı büyüyen girişimlerinden biri için büyümede çalışmaya devam etti: 10 milyar dolarlık hızlı ticaret sonradan görme Flink.

“Sadece hayal edebileceğiniz bir özgeçmişe sahip, artı yetersiz hizmet alan bir pazarımız var, ABD ve Avrupa’da iyi çalıştığını bildiğimiz bir iş modeli. Bunlar, insanlara yardım eden olağanüstü bir iş için gereken tüm bileşenlerdir. Bu yüzden bu kadar çabuk heyecanlandık,” diye ekledi Murphy, Aledade gibi çeşitli pazarlarda birçok sağlık işletmesini başarıyla destekleyen Lightspeed’in neden Teker ve Air Doctor, Afrika’daki ilk yatırımını Berry Health ile gerçekleştirdi.

Sağlık teknolojisinin tohum öncesi turundaki diğer yatırımcılar arasında Reddit COO’su Jen Wong; Otuz Madison kurucu ortağı Demetri Karagas ve Steven Gutentag; New York teknoloji avukatı ve VC Ed ve Betsy Zimmerman; ve Obama yönetimindeki eski ABD Genel Cerrahı Regina Benjamin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın