Adam Mosseri, Meta’nın Threads uygulamasının lansman sırasında ActivityPub desteğine sahip olmayacağını söyledi

rent a car 34

Meta, metin tabanlı Twitter rakibi Threads’i yarın piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak Meta, bağlantıları çekmeden önce kısaca platformu web üzerinde canlı hale getirdi. Bu süre zarfında, kullanıcılar web’deki mevcut kullanıcıların gönderilerini bir hesap olmadan zaten okuyabilirler (şu anda bir şey). Twitter’da artık mümkün değil).

Özellikle, Instagram başkanı Adam Mosseri bir gönderide, lansman sırasında ActivityPub desteği olmayacağını söyledi. ActivityPub — bir protokol Mastodon gibi merkezi olmayan ağlarda gönderi yayınlamak için kullanılır. Ancak platform, gelecekte diğer fediverse sunucularıyla etkileşime izin vermeyi planlıyor.

Birinin profilinin yanındaki threads.net düğmesine dokunduğunuzda, Threads, kullanıcıların yakında fediverse’teki diğer sunuculardaki insanlarla etkileşime geçebileceğini söyleyen bir açılır pencere gösterir.

“Yakında Mastodon gibi diğer fediverse platformlarındaki insanları takip edebilecek ve onlarla etkileşim kurabileceksiniz. Ayrıca @[email protected] gibi tam kullanıcı adlarını kullanarak Threads’te kişileri bulabilirler.”

Görsel Kaynakları: Konular.net

Mosseri ayrıca Threads’i kuran ekibin, lansman sırasında fediverse’i destekleme işini tamamlayamadığını da belirtti.

“Mastodon’un arkasındaki protokol olan ActivityPub için desteği bu uygulamada oluşturmaya kararlıyız. Merkezi olmayan bir ağla birlikte gelen bir dizi komplikasyon göz önüne alındığında lansman için bitiremedik, ancak geliyor” dedi.

“Bunun neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, işte bir nedeni: Bir gün Threads’ten ayrılabilirsiniz veya umarım öyle olmaz, platformunuzdan çıkabilirsiniz. Böyle bir şey olursa, izleyicilerinizi başka bir sunucuya götürebilmelisiniz. Açık olmak bunu sağlayabilir.”

Mark Zuckerberg, Mosseri, YouTuber iJustine ve Formula 1 pilotu Lando Norris gibi kişiler ve Netflix gibi markalar zaten platformda gönderi paylaşıyor. Bu hesapların zaten birkaç bin takipçisi var, bu yüzden muhtemelen zaten Threads uygulamasında bu kadar çok kullanıcı var.

Görsel Kaynakları: Konular.net

Şu anda yalnızca gönderileri ve profilleri görüntüleyebilir ve bu gönderilerin bağlantılarını paylaşabilirsiniz. Sitedeki zarif bir özellik, üst kısımdaki Konular simgesine tıklamanın temayı açıktan koyuya veya tam tersi yönde değiştirmesidir.

Salı günü, Instagram başkanı Adam Mosseri, kullanıcıların gönderileri kimin yanıtlayabileceğine karar verebileceklerini bildirdi – herkes, takip ettikleri profiller veya gönderide bahsedilen hesaplar.

Görsel Kaynakları: Konular.net

Threads Perşembe günü başlayacak olsa da, İrlanda’nın veri düzenleyicisi bunu söyledi uygulama şimdilik AB’de başlatılmayacak çevreleyen gizlilik endişeleri nedeniyle. Diğer platformlardaki kullanıcılar, zaten gönderildi App Store’daki veri etiketlerine göre Threads uygulaması tarafından toplanan veri miktarı hakkında.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın