AB’nin Türkiye tutanağına Dışişleri’nden reaksiyon

AB’nin Türkiye tutanağına Dışişleri’nden reaksiyonDışişleri Bakanlığından, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 2022 Türkiye Raporu’na ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, söz konusu raporun, AB’nin Türkiye’ye yönelik stratejik gözünden uzak ve vizyonsuz yaklaşımını bir defa daha açığa çıkardığı anlatım edilerek, “Aday ülke Türkiye’ye karşı sorumlulukların göz ardı edilmiş olduğu ve çifte standartlı bir yaklaşımın sergilendiği bu rapor, AB’nin Türkiye’ye ilişik yanlı tutumunun bir başka örneğidir” denildi.

“Ülkemizdeki temel hak ve özgürlükler ile birtakım yargı kararlarına ve terörle mücadelemize yönelik haksız iddialarını tümüyle reddediyoruz”

Açıklama şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla 6 Ekim günü meydana gelen Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısında, ortak sınamalara karşı beraber hareket etmenin ve iş birliğinin önemi ortaya konulmuşken, bu dayanışma ruhunun Türkiye Raporu’na yansıtılmamış olması esef vericidir. Özellikle siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki asılsız iddiaları ve haksız eleştirileri kabul etmiyoruz. Müzakere fasılları önündeki siyasal engelleri kaldırmayan AB’nin, siyasi sistemimize, siyasetçi ve yöneticilerimize, ülkemizdeki temel hak ve özgürlükler ile birtakım yargı kararlarına ve terörle mücadelemize yönelik haksız iddialarını tümüyle reddediyoruz.”

“AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesinde uluslararası bir hüküm organı olmadığını tekrar hatırlatıyoruz”

Açıklamanın, raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs konularının ele alındığı kısmında şunlar kaydedildi:

“Raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs mevzularındaki bölümlerinin her zamanki şeklinde, Rum/Yunan ikilisinin hukuk dışı ve maksimalist görüşlerini yansıtması, raporda Kıbrıs Türklerinin yok sayılması ve ülkemiz ile KKTC’nin görüşlerine hiçbir biçimde yer verilmemesi ise raporun kimlerin çıkarlarını gözeterek kaleme alındığını açıkça ortaya koymaktadır. AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesinde uluslararası bir yargı organı olmadığını yeniden hatırlatıyoruz. AB’nin bu halde hareket etmesi hem kendi müktesebatına aynı zamanda internasyonal hukuka aykırıdır.”
Raporda Türkiye’nin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamasına karşın, Rusya-Ukrayna savaşı çerçevesinde AB’nin uyguladığı yaptırımlara katılmaması nedeniyle eleştirilmesinin gariplik olduğu kaydedilen açıklamada, “Ukrayna’dan tahıl ihracatının ve savaşan taraflar arasındaki esir takasının sadece Türkiye’nin prensipli yaklaşımı yardımıyla gerçekleşebildiğini bir kere daha vurguluyoruz” ifadesi kullanıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın