ABD Başkanı Biden, Almanya Başbakanı Scholz ile bir araya geldi

ABD Başkanı Biden, Almanya Başbakanı Scholz ile bir araya geldiAmerika Başkanı Biden, başkent Washington’a resmi ziyaret meydana getiren Almanya Başbakanı Scholz’u Beyaz Saray’da ağırladı.

“En son gelişinizden bu yana oldukca şey değişti.” diyen Biden, Scholz’un Şubat 2022’deki Washington ziyareti sırasında Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığına işaret etti.

Biden, Rusya harekete geçerse ABD ve Almanya’nın buna mukabil vereceğini açıkça belirttiklerini kaydetti. Bu lafı yeri getirdiklerini ifade eden Biden, “Güçlü ve istikrarlı liderliğin için sana teşekkür etmek isterim Olaf.” gibi konuştu. Biden, Almanya’nın Ukrayna’ya askeri ve tinsel yardımlarını övdü.

Savaş nedeniyle müdafaa masraflarındaki artış, Rus enerji kaynaklarından uzaklaşma gibi Almanya’nın bir dizi zorlukla yüz yüze kaldığını söyleyen Biden, “Kolay olmadığını biliyorum. Bu, sizin için çok zordu.” diye konuştu.

Biden, Ukrayna’ya askeri ve temel ihtiyaçların karşılanması mevzusunda yardım ettiklerini belirterek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerindeki baskıyı da sürdürmeye devam ettiklerini dile getirdi. Başkan Biden, “NATO müttefikleri olarak ittifakı daha kuvvetli ve yetenekli hale getiriyoruz.” dedi.

SCHOLZ’DAN AÇIKLAMA

Scholz da Ukrayna’ya verilen yardımcı konusunda birlik olmanın önemine vurgu yaparak “Şu anda, ne kadar sürerse sürsün bunu meydana getirmeye devam edeceğimizin mesajını vermenin çok önemli bulunduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan barışa yönelik tehdit sebebiyle bu senenin önemli bulunduğunun vurguladı. İki ülke arasındaki transatlantik işbirliğinin kuvvetli olduğunu özetleyen Scholz, Biden ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

​​​​​​​Karşılamanın ardından liderler, heyetler arası ve ikili görüşmeye geçti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın