Sons of the Forest Adasını İlk Kez Keşfedeceklerin Hayatta Kalması İçin 10 TavsiyeSons of the Forest adasında; zorlu şartlara meydan okuyacak, karanlık mağaraların derinliklerine inecek ve inatçı düşmanlarla savaşacaksınız. Hayatta kalmak için birtakım ipuçlarını kontrol etmekten hiç bir zarar gelmez. İşte Sons of Forest ile karşılaşacağınız zorluklara rehber olacak 10 tavsiyemiz?

#10 Kelvin’e bakıcılık yapmayın

sons of the forest

Kelvin, helikopter düştüğünde yanınızda olan askerlerden biridir. Kulak zarlarını delen bir faydalanma sebebiyle, onunla kontakt kurmanın tek yolu yazılı notlardır. Hikâyenin en başlangıcında bir refakatçiye haiz olmanın harika olacağını düşünebilirsiniz, ama olay tam olarak o şekilde değil.

Kelvin, maalesef bir hayatta kalma oyunundaki en işe yaramaz NPC yol arkadaşlarından biridir. Ne tabanca taşıyabilir ne de çatışmalarda mukabil verebilir. En iyi ihtimalle, sizin için birtakım şeyleri taşıyabilir ama muhtemelen bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Daha da kötüsü, hasım çeteler tarafınca dikkati dağılmaya eğilimlidir ve bir çok vakit ona bakıcılık yapmaktan başka seçeneğiniz olmaz.

Bu nedenle, Sons of the Forest oynarken en yararlı hayatta kalma ipuçlarından biri, Kelvin’i bir çadırın yada sığınağın yakınında bırakmaktır. Size yardımcı olacak şeyler yapmasına izin verebilirsiniz ama yine de onu uzun yürüyüşler gerektiren görevlere çıkartmayın.

#9 Temel gereksinimler ve hava durumunu anlamaya çalışın

sons of the forest

Sons of the Forest oyununda hayatta kalmanız birkaç faktöre bağlıdır. En önemli faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Su: Bir hayatta kalma oyunu olduğundan su çok mühim bir kriterdir. Elinizde herhangi bir şey olmadığı zaman su içebilmek için doğrudan tatlı su kaynaklarına (nehirler yada göletler) bakabilirsiniz.
 • Açlık: Oyunda meyveler olduğu şeklinde yenebilir. Bunun yanı sıra tavşan, sincap ve geyik benzer biçimde hayvanları da avlayabilirsiniz. Fakat etin bozulmaması için acele pişirmeniz gerekiyor. Diğer bir seçenek de konserve yiyeceklerdir. Konserveler muhtemelen açlığınızı gidermek için en iyi çözüm olacaktır.
 • Sıcaklık ve hava: Karakterinizin soğuktan ve ıslaklıktan etkilenmesiyle oyundaki dayanıklılık ölçeri dolabilir. İlk başlarda yapabileceğiniz en iyi şey, yere çubuklar dikmek ve çakmağınızı kullanarak rahat bir ateş yakmak olabilir. Daha sonralarda ise bir çubuk ve bir kumaş parçasını birleştirerek bir meşale de yapabilirsiniz.

#8 Dinlenme ve oyunu kaydetme

sons of the forest

Sons of the Forest maceralarınızda oyununuzu yalnızca çadırlar yahut yatak örtüleri aracılığıyla kaydedebilirsiniz. Dağlara giden yokuşlu patikada nehri takip ederek birkaç çadır bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde brandalara da dikkat edin.

Yere bir muşamba koyup bir değnek tutarak kendi derme çatma çadırınızı yapabilirsiniz. Uzun bir seyahat sırasında bir dinlenme yöntemi veya oyun kaydı benzer biçimde ihtiyaçlar dahilinde bu metot oldukca kullanışlıdır. Dayanıklılığınızı iyi durumda tutmak için bir sıcaklık kaynağına da ihtiyacınız var. Ayrıca, helikopter kazası bölgesine yakın bir ana kamp vardır. Burada dinlenme ve oyunu kaydetmek için kullanabileceğiniz çadırlar var.

#7 GPS cihazınızda noktalara bakın

sons of the forest

GPS cihazınız adadaki birkaç mühim yeri size gösterir. GPS cihazını “M” tuşuna basarak erişebilirsiniz.

 • Helikopter kazası alanı: Bunu sabit bir nokta olarak düşünün. Böylece konumuna göre nerede olduğunuzu her vakit hatırlarsınız.
 • Mağaralar: Haritada birkaç mağara sizin için hali hazırda işaretlenmiştir.
 • GPS sinyalleri: Mor işaretler, GPS izleyicilerini belirtir. Yaklaştıkça yüksek bir bip sesi duyacaksınız.
 • Diğer ilginç bölgeler: Diğer işaretlerde genellikle mağaraları veya kontrol edebileceğiniz öteki noktaları yayınlayan yeşil işaretler bulunur. Ana hikâyenin bir parçasıdır.

#6 Nehirleri takip edin

sons of the forest

Sons of the Forest adasında birtakım dikkate değer şeyler vardır.

Helikopterin düştüğü yer ve mağaraların dışında, ortada bir sıradağ ve kıyıya kadar kara hacminin etrafından dolanan oldukça sayıda nehir bulunur. Çevreye bakarak gezinmenin daha rahat bir yolunu sundukları için nehirleri yukarı veya aşağı doğru takip etmek iyi bir fikirdir. Nehirler sizi gitmeniz gereken yere kolayca ulaştırır. Belirli ilginç noktalarını temsil ettikleri için haritadaki farklı simgeleri unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Oyun Bilgisayarı Alırken Bilmeniz Ve Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

#5 Envanteri idare etme

sons of the forest

Sons of the Forest, tabanca değişiklik yapmak için rakam tuşlarına basmak benzer biçimde geleneksel öğe dizilimine haiz değildir. Bunun yerine, “I” tuşuna basarak envanter matını açmanız gerekecek.

Sırt çantası ekranın ortasına geldiğinde, öğeleri ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz. Bu temel olarak araç çubuğunuzdur. Buna erişmek için “I” tuşunu matbu tutmanız icap eder. Kullanmak ve almak dilediğiniz öğeyi böylelikle seçebilirsiniz.

Hatırlamanız ihtiyaç duyulan birkaç önemli tuş kısayolu vardır:

 • M – GPS cihazını ya da dünya haritasını getirir.
 • G – Sahip olduğunuz bir öğe yahut silahı gizler.
 • L – Işık kaynağını çıkartır.
 • B – Kılavuz kitabı kuşanır (aşağıda açıklayacağız).

#4 Üretim ve inşa

sons of the forest

Sons of the Forest’ta hayatta kalmak, iki temel mekaniğe bağlıdır. Bunlar üretim ve inşa etmektir. Üretim ve inşanın özü kısaca şu şekildedir:

 • Üretim, envanter matı vasıtasıyla yapılır. Burada bir öğeye sağ tıklayarak, muhtelif tarifleri görmeniz için dişli simgesini kontrol edin. Kaynaklarınızı farklı bir şeyde birleştirmek için diğer malzemelere ve peşinden dişli simgesine sağ tıklayabilirsiniz.
 • İnşa etmeye gelince, “B” tuşuna basarak Rehber Kitap’a erişim sağlayacaksınız. İnşa yapıları laf mevzusu olduğunda iki değişik metot vardır:
  • Çadır, kamp ateşi, merdiven, kalas ve benzeri yapılar için çizimdeki talimatları izlemeniz gerekir. Örneğin, muayyen bir öğeyi yere koyun ve başka bir öğeyle birleştirin.
  • Diğer nesneler ve dekorasyonlar için değişik bir moda geçmek için “X” tuşunu matbu tutmanız icap eder. Daha sonra bir eskiz oluşturmak için nesneye tıklayın. Oradan, tamamen inşa edilene kadar malzemeleri ekleyeceksiniz.

#3 Işık kaynağı olarak el fenerini bulun

Oyunda birkaç karanlık mağara keşfedeceksiniz. Varsayılan olarak, yalnızca “L” tuşuna basılmış olduğu vakit kuşanılan UV çakmağınız vardır. Bu vasıta esasında pek destek olmayan mor bir ışık yaratır. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey helikopterin düştüğü yere en yakın mor işaretli bir alanda bulunan el fenerini almak olacaktır.

İşaretli yere vardığınızda imdat seslerini duyacaksınız ve bir kayaya bağlı ipi fark edeceksiniz. Keserseniz, kayalıktan aşağı bir ceset düşecek. Ceset üzerinden GPS takip cihazını ve el fenerini alabilirsiniz. El fenerinin ışığı çakmaktan daha parlaktır. Fakat yine kullanmak etmek için pile ihtiyacınız olacak.

İlginizi Çekebilir: Steam Yavaş İndirme Sorununu Çözmenize Yardımcı Olacak 10 Öneri

#2 Mutant hanıma zarar vermeyin

Hikâyenin başlarında, beyaz bir mayo giyen bir kadına rastlayabilirsiniz. Garip olan şey kadının üç kolu ve üç bacağı olmasıdır. Ona yaklaşmaya çalışırsanız kaçacaktır. Bu davranışı muhtemelen mızrağınız veya tabancanızla onun peşinden koşmaya karar vermenize niçin olabilir.

Bu mutant kadın Virginia’dır. Onu incitmeye yahut öldürmeye çabalamayın. Doğru olanı yaparsanız en sonucunda sizinle dost olur. Ayrıca Kelvin’e kıyasla tabanca kullanabilir ve düşmanları alt edebilir.

#1 Her ölüm bir son değildir

Nihayetinde, sıkıntılı ortam, peşi sıra gelen aksilikler veya sadece şanssızlıklar nedeniyle Sons of the Forest karakteriniz ölebilir. Öldüğünüz vakit endişelenmenize gerek yok bundan dolayı ilk ölümünüz bir son değildir. Bunun yerine, karakteriniz yamyamlar tarafınca yenilmek üzere bir direğe bağlı olarak uyanacaktır. Bıçağınızı arayın ve “E” tuşunu basılı tutarak alın. Kendinizi çözdükten sonra, sırt çantanızı alın ve kamptan kaçmaya çalışın.

Doğruyu söylemek gerekirse bu çok zor bir durumdur. Agresif mücadele yerine güvenliğinize öncelik vermeniz gerekiyor. Karakteriniziz oradaki ölümü sizi doğrudan oyun sonlandı ekranına götürecektir. Eğer karakteriniz kamptan kurtulur ve takip eden iki gün arasında tekrar ölürse oyun tamamen sonlanır. Burada son kaydınıza başvurup hikâyeyi eskiye sarma ihtimaliniz de var.

Fakat yamyam kampından kurtulur ve geçindiren birkaç günde hayatta kalmayı başarırsanız, ölüm sayacı sıfırlanacaktır. Bu da kendinizi bir kere daha bir yamyam kampında kapana kısılmış bulacağınız ve kaçmadan ilkin eşyalarınızı almanız gerektiği anlamına gelir.

Son olarak, 280 TL fiyat etiketi ile satılan Sons of the Forest yapımının Steam bağlantısına buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın