Zil çalıyor, Solana’nın web3 odaklı Saga telefonu arıyor

Yaklaşık 10 ay önce, Solana’nın kurucu ortağı ve CEO’su Anatoly Yakovenko, Saga’nın lansmanı, web3 odaklı bir Android akıllı telefon. Telefon şimdi piyasaya sürülüyor ve lansmanından önce bir tane test etmeliyiz.

Solana, Saga’nın, kripto platformlarına ve uygulamalarına bilgisayar aracılığıyla geleneksel erişim yöntemi yerine telefon aracılığıyla sunarak kripto ürün ve hizmetlerini kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmek için başlatıldığını söylüyor.

Saga’yı günlük şoförüm olarak kullandığım ilginç birkaç gün geçirdim. İşte bunun hakkında ne düşündüm.

Bir bakışta Saga telefon

Temel bilgileri yoldan çıkaralım: 1.000 dolarlık cihaz telefonun kendisini, bir USB-C şarj kablosunu ve kripto cüzdanınıza erişmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bir dizi rastgele kelimeden oluşan kurtarma ifadenizi yazabilmeniz için fiziksel bir tohum ifade kağıt kartını içeren bir kara kutu içinde paketlenmiş olarak gelir.

Telefonun işletim sistemi Android 13 tabanlı ve 6.67 inç OLED ekran ile 512 GB depolama alanıyla geliyor.

Kurulum işlemi, standart Android deneyiminizdir ve hesabınızı ve internet bağlantınızı kurmak için olağan istemleri içerir. Bunların çoğunu atlayabilir ve daha sonra ayarlayabilirsiniz, ancak aynı zamanda kripto işlemlerini imzalamak için bir doğrulama yöntemi olarak hizmet ettiğinden parmak izi kilidini ayarlamanızı tavsiye ederim.

Saga’yı birkaç gün iş telefonum olarak kullandım. Telefonun 4011 mAh bataryası, Pazartesi gecesi Çarşamba sabahı kutusundan çıkardığımda %82’den başlayıp yaklaşık %4’e kadar yaklaşık 1,5 gün dayandı. Bu yüzden pil ömrü söz konusu olduğunda iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Solana Mobile mühendislik lideri Steven Laver, TechCrunch’a verdiği demeçte, telefonun ayrıca kullanıcılar tarafından görülemeyen ancak dApp’leri cüzdanlara bağlayan altyapı olan Solana Mobile Stack’in (SMS) bir parçası olan yerleşik bir mobil cüzdan adaptörüne sahip olduğunu söyledi. MetaMask’ın masaüstü istemcisinde bir bağlantı düğmesine sahip olmasına benzer şekilde, bu adaptörün web dApp’lerini mobil cihazlara köprüleyecek “kapsamlı bir teknoloji” olduğunu da sözlerine ekledi.

Cihaz ayrıca web3 odaklı bir özellik içerir, Tohum Kasası, telefona gömülü. Kullanıcılar, başka bir kripto cüzdanından bir tohum ifade alabilir veya yeni bir tane oluşturabilir (Solana, yeni bir tane oluşturmanızı önerir).

Bu da bizi bu telefonun varlığının temel amacına getiriyor: dApp’ler.

Hatalarla gölgelenen eşsiz bir deneyim

Tipik Android cihazların aksine Saga, web3 özelliklerine ve web3 platformları için uygulamalar bulabileceğiniz bir “Solana dApp Store”a sahiptir.

Mağazanın ince bir avuç uygulaması var:

  • Dört cüzdan: Phantom, Solflare, Ledger ve Squads
  • Üç DeFi uygulaması: Marinade.finance, Jupiter ve Mango
  • Üç NFT uygulaması: Nokiamon, Minty Fresh ve TIEXO
  • Üç sosyal uygulama: Dialect, Audius Music ve urFeed
  • Ve dApp “çalışma alanı”

İlginç bir şekilde Magic Eden, geçen yıl Saga duyurulduğunda Solana Mobile Stack (SMS) ile ortaklık planlarını paylaşmış olsa da, dApp mağazaları listesinde yer almıyor.

Telefon “önümüzdeki iki hafta içinde” piyasaya sürüldüğünde, Solana ekibi dApp mağazasına daha fazla uygulamanın ekleneceğini umuyor, ancak Laver, mağazanın sonunda kaç tane barındıracağını TechCrunch’a açıklamadı.

Laver, “Solana ekosistemindeki büyük oyunculara ve mobilin geri kalan her şeyi kazandığını kabul edenlere ulaşıyor ve onlarla etkileşim kuruyoruz” dedi. “Pek çok geliştirici, sonunda mobilin kazanacağını fark ediyor ve bu gerçekleştiğinde orada olmak istiyorlar.”

Saga sahipleri, dApp mağazası karşılama paketinin bir parçası olarak 20 ABD doları değerinde USDC ve 0,01 SOL veya 0,0026 dolar alıyor. 0.01 SOL, bazı uygulamalarla oynamak için yeterli değildi, bu yüzden dApp’leri test etmesi için bir arkadaşımdan yeni kripto cüzdanıma birkaç dolar değerinde SOL göndermesini istedim.

dApp Store şu anda Saga sahiplerine, dApp’ler tarafından sunulan ödüllere erişim sağlayan bir NFT olan airdrop’lu Saga genesis jetonunu içeren ödüller veriyor. Belirteç devredilemez ve yakılamaz, bu nedenle kullanıcılar bunun geçici bir cüzdana bağlı olmadığından emin olmalıdır.

Minty Fresh dApp’i test ettik ve saniyeler içinde 0.01197 SOL karşılığında kendi fotoğrafımızı bastık. Artık Solana blok zincirinde sonsuza kadar yaşıyor ve bulunabilir Burada.

Sürecin kendisi kolaydı – ve kuşkusuz eğlenceliydi – ancak telefonu kullanmak en sorunsuz deneyim değildi. Telefon bazen yavaştı ve kripto cüzdanı ve NFT madenciliği platformu donmaya devam ettiği için dApp’leri birkaç kez kapatıp yeniden açmak zorunda kaldım.

Sadece dApp’lerle değil, cihazı kullandığım süre boyunca bu sorunlarla karşılaştığımı belirtmekte fayda var. Kendimi uygulamaları kapatmak, kilidini açmak için ekrana birkaç kez dokunmak, dApps kullanmak ve hatta kendime bir Uber sipariş etmek zorunda buldum.

Bu, yepyeni bir telefonla yaşamak isteyeceğiniz bir sorun değil.

Sunum ve gelecek planları

Laver, telefonun henüz ilk aşamalarında olmasına rağmen, her şeyi taze tutmak için zaman içinde yazılım yükseltmeleri yapılacağını söyledi.

Geçen Haziran ayında Yakovenko, telefonun 2023’ün 1. çeyreğinde teslim edileceğini söylemişti, ancak o zamandan beri teslimatlar 2. çeyreğe ertelendi. Telefon, 100 $ depozito ile ön sipariş için kullanılabilir.

Kripto cüzdanı Phantom, NFT pazar yeri Magic Eden ve artık çökmüş olan kripto borsası FTX gibi bir dizi büyük web3 şirketi, Haziran ayında telefonun lansmanına yardımcı olmak için Solana ile ortaklık kurduklarını ve bunun yanı sıra üzerinde uygulama geliştiren insanlar için 10 milyon dolarlık bir geliştirici fonu olduğunu paylaştı. BT.

Bu telefon, web3’ün Apple, Microsoft ve tabii ki Android gibi Büyük Teknoloji sağlayıcılarıyla rekabet etme girişimidir – ancak çoğu, niş pazarı göz önüne alındığında, bunu yapma potansiyeline şüpheyle bakıyor.

Geçen yıl Yakovenko, telefonun “kendine velayet etmenin ne demek olduğunu bilen sert insanları hedef aldığını” söyledi. Bu ürünü seven bir grupla başlamalı ve oradan büyümelisiniz.”

Öte yandan Laver, bunu daha büyük bir kripto kitlesi için bir araç olarak görüyor. Saga’nın ekibinin kripto yerlisi kullanıcılar ve “kripto meraklısı” kişilerle bir pazarlama hamlesi planladığını söyledi.

Laver, “Bunun birinin telefonu olmasını istiyoruz,” dedi. “Bu yanımda taşıdığım tek telefon, ikinci bir telefonum yok; bir telefonun yapması gereken her şeyi ve ayrıca web3 şeylerini yapıyor.”

Laver, ön sipariş verilen telefonların tam sayısını açıklamadı, ancak sayının “binlerce yüksek tek haneli” olduğunu söyledi. Telefonun 33 ülkede satış için onaylandığını ve şirketin uzun vadede diğer ülkelere açılmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Laver, “İlginç teknolojiler inşa ettiğimiz bu ilginç yerdeyiz, ancak aynı zamanda insanların bundan sonra nereye gideceğini görmekle de ilgileniyoruz” dedi. “A, B veya C için bir yol haritamız yok. Bu telefonu ‘A’ yaparak geliştirdik, ancak insanların ‘B’ ve ‘C’yi nereye götüreceğini görmekten heyecan duyuyoruz.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın