Üç kardeş, ay suyuyla çalışan uzay aracı inşa etmek için SpaceX’ten ayrıldı

Üç kardeş olan SpaceX gazileri tarafından kurulan yeni bir girişim, Ay’dan toplanan suyla hareket ettirilen yeniden kullanılabilir uzay aracını kullanarak uzayda bir ulaşım ağı kurmayı amaçlıyor.

Argo Uzay ŞirketiRobert Carlisle, Ryan Carlisle ve Kirby Carlisle tarafından kurulan , Ay itici gazının uzay faaliyetlerini Dünya’dan çözeceğine ve alçak Dünya yörüngesinin (LEO) ötesinde hareketli bir ekonominin kilidini açacağına bahse giriyor.

Planları, uzay ekonomisinin birkaç önemli sınırlamasını hedefliyor: İlk olarak, mevcut tüm yörünge taşıma araçları, jeosenkronize (GEO) veya cislunar gibi daha zorlu yörüngelere değil, LEO’ya odaklanıyor. İkincisi, bu araçların hiçbiri yeniden kullanılamaz. Üçüncüsü, teorik olarak yeniden kullanılabilir bir araca bile yakıt ikmali yapma yöntemi yoktur. Ve son olarak, bu tür herhangi bir yöntem muhtemelen itici gaz için Dünya tabanlı kaynaklara bağlı olacaktır.

Hermosa Beach merkezli Argo, bu sınırlamaları çözmeyi amaçlıyor. Şirketin ilk uzay aracına, Yunan mitolojisindeki ünlü denizci kahramanlarından esinlenilerek Argonaut adı verildi. Argonaut, yeniden kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir olacak ve GEO’ya ve ötesine enerji yoğun transferler gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak tüm operasyon, şirketin yakıt ikmali için uzayda toplamayı ve depolamayı planladığı ay suyuna bağlı olacaktır.

Uzay aracı yakıtı olarak su, yeni bir kavram değildir. 2021’de NASA, yeni bir su bazlı itici yöntemi test etmek için bir litre su taşıyan bir gösterici küp uydu fırlattı. Argo, sistemleri hakkında çok fazla ayrıntı açıklamazken, şirket bir su plazma itici kullanacağını açıkladı.

“Buna, Ay’daki bu kaynağı – suyu – ticarileştireceğimiz Kaliforniya altına hücum gibi bakıyoruz ve bu, diğer birçok şirketin işlerini kurmasını, diğer yeni kaynakların peşinden gitmesini sağlayacak. ve bizimki gibi bir hizmet olmadan mümkün veya hiç mümkün olmayacak veya ekonomik olmayacak yeni yetenekleri uzaya getirin,” diye açıkladı COO Kirby Carlisle.

Su bazlı mimari

Şirketin planı iddialı olmakla birlikte yatırımcıların da ilgisini çekmiştir. Argo kısa süre önce, teknolojisini geliştirmeye devam etmek için Boost VC, Stellar Ventures ve Earthrise Ventures’ın katılımıyla Type One Ventures liderliğindeki 2 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladı.

Yatırımcıların, kurucuların deneyimlerinden etkilendiğine şüphe yok: üç kardeş de SpaceX’te çalıştı ve en son CTO Ryan Carlisle, Falcon ve Starship gibi projelerde büyük mühendislik ekiplerine liderlik ettiği fırlatma mühendisliği direktörü olarak görev yaptı. Ayrıca, NASA’nın 2020’de SpaceX ile ödüllendirdiği bir sözleşmenin parçası olan uzayda yakıt ikmal sistemi projesinde çalıştı.

Bir röportajda Argo’nun itici gaz olarak suya odaklanmasının kısmen Ryan’ın sıvı oksijen, metan ve hidrojen gibi kriyojenik itici gazlarla çalışma deneyiminden kaynaklandığını söyledi.

“Kriyojenlerle çalışmak eğlenceli değil” dedi. Bunun bir nedeni, sıvı halde kalmaları için son derece düşük sıcaklıklarda depolanmaları gerektiğidir – ancak bu tür aşırı düşük sıcaklıklar, aktüatörler, contalar ve bir tahrik sisteminin diğer temel bileşenleri gibi şeylerin malzeme özelliklerini etkileyebilir.

SpaceX’te Falcon 9 ve Falcon Heavy araçlarının fırlatma sonrası yenilenmesinde çalışan ve şu anda Argo’nun COO’su olan Kirby, kriyojenik yakıtlarla çalışmanın zorluğunu da yaşadı.

“Fırlatma araçlarının yenilenmesinde çalışırken, bileşenlerin özellikle hızlı bir şekilde kolayca yeniden kullanılmasını çok zorlaştırdığını defalarca gördüm” dedi. “Ryan’ın bahsettiği gibi, sızdırmazlık çok büyük bir sorun.”

Öte yandan su, “şans eseri birlikte çalışılacak bir araç olarak iyidir,” dedi Ryan. Birincisi, malzemeler üzerinde aynı aşındırıcı etkilere sahip değildir. Özellikle Argo’nun planları için en büyük avantajlarından biri, uzun süre saklanabilmesidir. Bu, onu uzay içi yakıt ikmal depoları ve uzun süreli görevler için yararlı bir itici gaz yapar.

Bununla birlikte, Argo’nun vizyonunun tam olarak gerçekleştirilebilmesi için kat etmesi gereken uzun bir yol var. Şirket, Ay’dan su çıkarma sürecini çözdüğünü söylese de, yine de Ay’da donanım edinmesi ve planını kanıtlaması gerekiyor. Argo CEO’su Robert Carlisle, şirketin 2020’lerin sonlarında ayda olmak, regoliti işleyip suya dönüştürmek istediğini söyledi. NASA’nın Kızılötesi Astronomi için Stratosferik Gözlemevi ve Çin’in Chang’e-5’i de dahil olmak üzere son görevler, ayın güneşli kısımlarında bile suyun varlığını ortaya çıkardı; bu, hiç şüphesiz Argo’nun ilk planlarını teknik olarak çok daha basit hale getirecektir.

Robert, “İlk demoyu indirme konusunda hayal edebileceğiniz tüm iniş ve gezici şirketlerle konuşuyoruz” dedi.

O zamana kadar şirket, itici gaz olarak Dünya’dan gelen suyu kullanan Argonauts ile uzay içi ulaşım hizmetlerinden gelir elde etmeyi planlıyor. Uzay aracı, uzaydaki diğer nesnelerle buluşma yeteneği sayesinde uydu incelemeleri ve hatta yörüngesel enkaz kaldırma için de kullanılabilir.

Şirket için bir sonraki büyük kilometre taşı, itme teknolojisini ve uzay aracı yakalama mekanizmasını kanıtlamak için 2024’ün sonlarında yapılması planlanan bir ilk gösteri görevi olacak. SpaceX’in ticari lansman satışları direktörü olan ve aynı zamanda ulusal güvenlik uydu satışları direktörü olarak da çalışmış olan Robert, Argo’nun ulaşım ağının, LEO’nun ötesinde daha yüksek enerji yörüngelerine erişim sağlayan küçük uydular için sorunlu noktayı çözebileceğini söyledi.

“SpaceX’te insanlar bana gelir ve bu ikincil yolculuk paylaşımı lansmanlarını bulmaya çalışırdı” dedi. “Zor, pahalı. Bunun etrafında bir iş kurmak zor. Bu nedenle, Ryan’ın ay kaynağı fikrini bu daha bol, erişilebilir ulaşım fikriyle birleştirdik – sadece alçak Dünya yörüngesinde değil, tüm yolu durağan yörüngeye veya ay yörüngelerine kadar gidiyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın