Yeni toplantının zamanı belli oldu

Yeni toplantının zamanı belli olduCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan oluşan 6’lı masanın altıncı toplantısı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Saat 14.00’da süregelen toplantı ortalama olarak 6 saat sürdü.

Toplantı sonrası 6 karşıcılık partisi ortak bir basın açıklaması yayımladı. Yapılan yazılı açıklamada 13. Cumhurbaşkanı adayının herkesi bağrına basan bir Cumhurbaşkanı talibi olacağına dikkat çekilirken bir sonraki toplantının ise 2 Ekim’de CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceği duyuruldu.

Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla bir araya gelen 6 siyasi partinin ilk tur toplantılarının tamamlandığı belirtilen açıklamada, “Siyasette istişareyi, nezaketi, centilmenliği ve iş birliğini prensip olarak benimsemiş partilerin Genel Başkanları olarak: Ülkemizi hızla felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin doğal sonuçlarına şu demek oluyor ki; ekonomide iflasa, iç ve dış politikada itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve kadrolarındaki çürümeye, yaşanmış olan sosyolojik ve ruhsal çöküntüye dur demek için ilk kez 12 Şubat 2022 tarihinde bir araya gelmiş olarak ortaya koyduğumuz kararlılığımızla milletimize ümit olduk. O tarihten sonra Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılmış ve milletimiz tarafınca ‘6’lı Masa’ olarak adlandırılan iş birliğimiz, kararlılıkla bugünkü aşamasına gelmiştir. Bilinmelidir ki bugün, 12 Şubat’tan fazlaca daha kararlı ve umutluyuz. Siyasi iktidarı, ortaklarının, varlıklarını iktidarın varlığına adamış medyanın tüm siyasi mühendisliklerine, çabalarına, hakaretlerine, isnatlarına ve iftiralarına karşın milletimize ümit olmanın verdiği güçle 28 Şubat 2022 tarihinde ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi’ geniş katılımlı bir organizasyonla efkarı umumiye ile paylaştık. Kurduğumuz komisyonlarla, ortaya koyduğumuz ilkeleri bir bir hayata aktarma hazırlıklarımızın hukuki ve sosyal alt yapılarını güçlendirecek adımlar attık. Bu çerçevede, geçtiğimiz süreç arasında ‘Temel İlkeler ve Hedefler’, ‘Seçim Güvenliği’ ve ‘Bazı Ekonomik Kurumların Reformu’ komisyonlarının metinlerini efkarı umumiye ile paylaştık. Diğer komisyon çalışma ve raporlarını da gözden geçirdik. Ayrıca son toplantımızdan bu yana kamuoyunun gündeminde olan aktüel ekonomik, iç ve dış siyasi gelişimleri de değerlendirdik. Ortak sorunlarımız karşısında ortak sorumluluklarımızın ağırlığını herkes omuzlarımızda hissediyor ve iş birliği kararlılığımızı da bu mesuliyet bilinciyle sürdürüyoruz” ifadelerine işaret edildi.

“İnsanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli kadrolarla ve etkin politikalarla milletimizin karşısına çıkacağız”

Altı parti olarak iş birliğinin devam edeceğinin dikkat çekilen açıklamada, “Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim süreci, seçim günü ve seçim sonrası olmak suretiyle önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye önem veren anlayışımızla beraber yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuzun altını tekraren çizmek isteriz. Ülkemizi, hemen her alanda içerisine sürüklendiği bu krizlerden düzlüğe çıkarana ve her bir insanımızın rahat bir soluk alacağı günleri birlikte kurana dek; mücadelemiz ve iş birliğimiz, hedef ve ilkelerimiz doğrultusunda devam edecektir. Şu hususu da bilhassa kamuoyuna beyan etmek isteriz ki, son dönemlerde yoğunlaşan partilerimize yönelik baskı ve şiddet uygulamaları savaşım kararlığımızı asla sarsamayacaktır. Milletimizin bunca yıldır uğradığı hayal kırıklıklarının farkındayız. Bu hayal kırıklıklarını gidermek suretiyle insanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli kadrolarla ve faal politikalarla milletimizin karşısına çıkacağız” ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı bu masa etrafında bir araya gelen siyasal partilere oy verenlerin değil, ‘Herkesin Cumhurbaşkanı’ olacaktır”

Ortak Cumhurbaşkanı adayına dair açıklamalara değinilen basın açıklamasında, “Milletimiz güvenilir olsun; ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı’ bununla beraber ancak bu masa etrafında bir araya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil, ‘Herkesin Cumhurbaşkanı’ olacaktır. Milletimiz müsterih olsun; bu karanlık günlerin bitmesine oldukca az kaldı. Bu topraklarda; Toplumsal kutuplaşma son bulacak; toplumsal sulh hakim olacak. Öfke ve nefret dili kaybedecek; nezaket ve karşılıklı saygı kazanacak. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tesis edilecek. Ahlaki yozlaşma ve manevi tahribatın önüne set çekecek etkin politikalar geliştirilecek. Rüşvet, torpil, iltimas gidecek; adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek. Hak eden hak ettiğini eksiksiz alacak. İsraf ve yaşam pahalılığı son bulacak; üretim esas alınacak. Geniş halk kitlelerinin yoksullaşmasına neden olan bir avuç rantiyeciye kaynak aktarımına son verilecek. Şimdi, karamsarlığa kapılma tarihi değildir! Zaman, gün geçtikçe umudu büyütme dönemidir. Çünkü biz kazanacağız, Türkiye kazanacak. Biz kazanacağız, 85 milyon insanımız kazanacak” denildi.

Bir sonraki toplantı 2 Ekim’de

İkinci tur toplantılarının başlanacağı tarihe dair malumat verilen açıklamada şu ifadelere işaret edildi: “Bu vesileyle milletimizin özgürlüğü, birliği ve beraberliği önünde hiç bir engelin duramayacağını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi minnet ve tazimle yad ediyoruz. Bu iman ve kararlılıkla iş birliğimizin oldukça daha güçlü bir şekilde devam edeceğini ve bir sonraki toplantımızı 2 Ekim 2022 Pazar günü saat 14.00’da CHP Genel Merkezinde gerçekleştireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Toplantı’nın arkasından liderler beraber akşam yemeği yedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, misafir liderlere daha önce çiftçilere dağıtılan ata tohumlarından elde edilmiş sebzelerle dolu sepet armağan etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın