Yeni Snapdragon yongaları ile daha çok orta segment Android telefonuna yapay zekâ ve gelişmiş yardımcı gelecek

Yeni Snapdragon yongaları ile daha çok orta segment Android telefonuna yapay zekâ ve gelişmiş yardımcı gelecekQualcomm salı günü yeni nesil mobil işlemcileri Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1’in duyurularını yaptı. Bu mobil işlemcilerin amiral gemisi telefon özelliklerini daha orta düzen cihazlara getirilmesine destek olması bekleniyor. Ayrıca bu iki işlemci 5G desteği, suni zekâ geliştirmeleri ve hususi donanımıyla beraber geliyor.

Snapdragon 6 Gen 1, 200 megapiksele kadar çözünürlükte fotoğraf çekimi ve HDR video kayıt özelliği ile ikilinin daha güçlüsüdür. Ayrıca, etkinliğinize bakılırsa tatbik ve ayar önermenize destek olabilecek “sezgisel AI yardımı” gibi bir özellikle birlikte geliyor. Qualcomm, yonga üstü sistemin CPU’sunun geçen yıl piyasaya sürdüğü Snapdragon 695‘ten yüzde 40’a kadar daha iyi performans gösterdiğini, GPU’sunun ise yüzde 35’e kadar daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Diğer yeni işlemci Snapdragon 4 Gen 1 ise, oyun oynamaya daha az odaklanmış benzer biçimde görünüyor. AI ses yardımı için donanım desteğine ve 108 megapiksele kadar resim çekme kabiliyetine ayrıca birden fazla güne varan pil ömrü vaat ediyor. Kendisinden önceki Snapdragon 480 Plus’a nazaran çok fazla bir güç yükseltmesi sunmuyor, GPU performansı söz konusu olduğunda yüzde 10’a kadar ve CPU performansı için yüzde 15’e kadar artış sağlıyor.

Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 6 Gen 1 kablosuz bağlantı özellikleri

Her iki yonga seti de 5G şebekelerine bağlanma imkanı sunsa da, yalnızca Snapdragon 6 Gen 1 daha hızlı rabıta için hem mmWave hem de 6Ghz altı 5G linklerden faydalanabilir. 4 serisi yonga ise yalnızca 6GHz altı ile sınırlıdır. Benzer halde, Snapdragon 4 Gen 1 daha eski olan Wi-Fi 5’e takılı kalırken, 6 Gen 1 ise iki model içinde geliştirilmiş Wi-Fi 6E kalitesini kullanabilen tek seçenek oluyor.

Qualcomm’un son olarak orta düzen yongalarını çıkarmasının üstünden nerede ise bir yıl geçti. Snapdragon 4 Gen 1’in bu yılın sonucunda çıkması beklenirken, 6 Gen 1’in 2023’ün başında gelmesi umut ediliyor. Bu durum yongaların ticari olarak kullanıma sunulmasının zamanlamasını biraz ilginç hâle getiriyor. Her ikisi de, Google Pixel 6A’nın içindeki Tensor çipi ile rekabet etmek için geç kalmış oluyor. Ayrıca ekimde piyasaya sürülecek olan Pixel 7 serisinden de sonra gelmiş olacak.

Bu yeni yongaları hangi cihazların kullanacağı hemen hemen bilinmiyor, sadece bunların çıkışının 2023 yılına kalmasını bekleyebiliriz.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın