İkici eldeki düşüş onları da etkileyecek

İkici eldeki düşüş onları da etkileyecekAntalya yediemin otoparklarında haciz yöntemiyle bağlanan araç sayılarında artış yaşanıyor. Çeşitli sebeplerden ötürü haciz yoluyla bağlanan araçlar, kentteki yediemin otoparklarında senelerdir bekliyor. Sadece kent merkezindeki 3 yediemin otoparkında 5-6 bin civarında otomobil, ortalama 10 bin kadar motosiklet yer ediniyor. Aralarında lüks otomobillerin de bulunduğu otoparklarda, 2006 yılından bu yana bekleyen araçlar bulunuyor ve çoğunluğu çürümeye yüz tutmuş durumda.

6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğu

Yediemin otoparklarındaki araçların satışları ihale usulüyle yapılırken, tutarları ise ihale tarihli güncel ikinci el piyasa fiyatlarına nazaran belirleniyor. 15 Eylül zamanı itibariyle vasıta ticareti yapanlara yönelik 6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğu gelmesiyle birlikte sıfır ve ikinci el otomobil piyasasındaki yaşanması beklenen fiyat düşüklüğü ise yediemin otoparklarındaki fiyatlara da etki edecek.

“Fiyat düşerse yedieminlerdeki araçların fiyatları da düşer”

Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu, ihalede belirlenen ücretin, piyasadaki fiyat takdirine bakılırsa yapıldığına işaret ederek “İkinci el piyasasında bir düşüş olursa bu, otomatik olarak yedieminlerde satılan araçlarda da olacak. Fiyat artarsa aynı şekilde yediemindeki fiyatlarda da artış gerçekleşecek. Piyasaya nazaran kıymet takdiri yapıldığı için vatandaşın arabası, piyasalar yüksekken satılınca yüksek fiyata gidiyor. Ancak düşüş yaşanırsa, bu zamanda araç fiyatı da düşüyor ve bu durum ihaleye yansıyor” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın