Yellen’dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına ilişkin izahat:

Yellen’dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına ilişkin izahat:ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının, enflasyonla mücadelede ellerindeki en güçlü araçlardan biri olduğunu ifade etti.

Yellen, G7 maliye bakanlarının Rus petrolüne tavan fiyatı tatbik planını onaylamasının arkasından yazılı izahat yaptı.

G7’nin küresel enerji tutarları üzerinde aşağı yönlü baskı yapmaya yönelik eleştiri bir adım attığına dikkati çeken Yellen, bununla beraber Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlatmış olduğu savaşı finanse etmek için gereksinim duyduğu gelirden mahrum bırakıldığını aktardı.

Yellen, G7’nin Rus petrolüne tavan fiyat belirlemeyi ve uygulamayı taahhüt ederek, Rusya’nın yasa dışı savaşı için ana finansman kaynağını mühim ölçüde azalttığını ve Rus petrolünün daha düşük fiyatlarla küresel enerji piyasalarına arzının sürdürülmesini sağlayacağını kaydetti.

ABD’de son dönemde enerji fiyatlarında yaşanmış olan düşüşe rağmen enerji maliyetlerinin kaygı deposu olmaya devam ettiğini vurgulayan Yellen, enerji fiyatlarının küresel olarak yüksek seyretmeye devam etmiş olduğu ifade etti.

Yellen, “Tavan fiyat, enflasyonla mücadele etmek ve Amerika ve dünya genelindeki çalışanlar ile işletmeleri küresel aksamaların niçin olduğu fiyat artışlarından korumak için haiz olduğumuz en güçlü araçlardan biri.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rus ekonomisinin bozulmasını hızlandıracak”

G7 maliye bakanlarının almış olduğu kararın Rus maliyesine büyük bir darbe indirmeye destek olacağına işaret eden Yellen, hem Rusya’nın Ukrayna’da sebepsiz yere savaşma yeteneğini sekteye uğratacağını aynı zamanda Rus ekonomisinin bozulmasını hızlandıracağını aktardı.

Yellen, “Rusya’nın büyük indirimlerle ikili petrol ticareti için çabuk pazarlık yapma girişimleriyle tavan fiyatının etkisini şimdiden görmeye başladık. Gelecek haftalarda tavan fiyat uygulamasını tamamlamak için hızla ilerlerken, G7 müttefiklerimizle ve yeni koalisyon ortaklarımızla beraber çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Amerika, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları Almanya’da bugün düzenlenen toplantının peşinden Rus petrolüne tavan fiyatı tatbik planının onaylandığını bildirmişti.

Ancak yapılan açıklamada, tavan fiyat seviyesinin “bir dizi teknik girdiye dayalı olarak” ondan sonra belirleneceği kaydedilmişti.

Öte yandan G7 maliye bakanlarının yapmış olduğu ortak açıklamada, enerji piyasalarındaki oynaklığın azaltılması için petrol üreticisi ülkelere üretimlerini artırma çağrısı yinelendi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın