Yellen’dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına ilişkin açıklama:

Yellen’dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına ilişkin açıklama:Amerika Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının, enflasyonla mücadelede ellerindeki en güçlü araçlardan biri olduğunu anlatım etti.

Yellen, G7 maliye bakanlarının Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planını onaylamasının arkasından yazılı açıklama yaptı.

G7’nin küresel enerji fiyatları üstünde aşağı yönlü baskı meydana getirmeye yönelik eleştiri bir adım attığına dikkati çeken Yellen, bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaşı finanse etmek için ihtiyaç duyduğu gelirden mahrum bırakıldığını aktardı.

Yellen, G7’nin Rus petrolüne tavan fiyat belirlemeyi ve uygulamayı taahhüt ederek, Rusya’nın yasa dışı savaşı için ana finansman kaynağını önemli seviyede azalttığını ve Rus petrolünün daha düşük fiyatlarla küresel enerji piyasalarına arzının sürdürülmesini sağlayacağını kaydetti.

Amerika’de son dönemde enerji fiyatlarında yaşanmış olan düşüşe rağmen enerji maliyetlerinin endişe deposu olmaya devam ettiğini vurgulayan Yellen, enerji fiyatlarının küresel olarak yüksek seyretmeye devam etmiş olduğu anlatım etti.

Yellen, “Tavan fiyat, enflasyonla savaşım etmek ve ABD ve dünya genelindeki çalışanlar ile işletmeleri küresel aksamaların neden olduğu fiyat artışlarından korumak için sahip olduğumuz en kuvvetli araçlardan biri.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rus ekonomisinin bozulmasını hızlandıracak”

G7 maliye bakanlarının aldığı kararın Rus maliyesine büyük bir darbe indirmeye yardımcı olacağına işaret eden Yellen, hem Rusya’nın Ukrayna’da sebepsiz yere savaşma yeteneğini sekteye uğratacağını hem de Rus ekonomisinin bozulmasını hızlandıracağını aktardı.

Yellen, “Rusya’nın büyük indirimlerle ikili petrol ticareti için acele pazarlık yapma girişimleriyle tavan fiyatının etkisini şimdiden görmeye başladık. Gelecek haftalarda tavan fiyat uygulamasını tamamlamak için hızla ilerlerken, G7 müttefiklerimizle ve yeni koalisyon ortaklarımızla beraber çalışmayı dört gözle umuyorum.” ifadesini kullandı.

Amerika, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları Almanya’da bugün düzenlenen toplantının peşinden Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planının onaylandığını bildirmişti.

Ancak meydana getirilen açıklamada, tavan fiyat seviyesinin “bir dizi teknik girdiye dayalı olarak” daha sonra belirleneceği kaydedilmişti.

Öte taraftan G7 maliye bakanlarının yaptığı ortak açıklamada, enerji piyasalarındaki oynaklığın azaltılması için petrol üreticisi ülkelere üretimlerini artırma çağrısı yinelendi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın