YC destekli Eze, ikinci el elektronik pazarı için yeni sermaye topladı

rent a car 34

EzeKüresel elektronik toptancılarını gerçek zamanlı pazar verileriyle büyük miktarlarda ticaret yapmalarına olanak tanıyan bir B2B pazar yeri olan , aşırı talep gören bir tohum turunda 3,7 milyon dolar topladı.

Tarafından kuruldu Joshua Nzewi Ve David Iya 2020’de Eze, çoğunlukla iPhone’lar olmak üzere kullanılmış akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarlar ve tabletler dahil diğer elektronik cihazların distribütörlerini ve perakende mağazalarını elektronik tedarikçileriyle doğrudan bağlayarak yüzden fazla toptancı ve üreticiden kapsamlı bir envantere erişim sağlıyor.

Kullanılmış akıllı telefon sevkiyatı, 2021’den 2026’ya kadar %10,3 bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) sahip olacak ve değer olarak 99 milyar dolara ulaşacak, binaen teknoloji analisti için Uluslararası Veri Şirketi (IDC). Bu büyümeyi daha küçük bir bağlama oturtmak gerekirse, 2022’de 283 milyonluk ikinci el akıllı telefon sevkiyatı, bir önceki yıl sevk edilen 253,4 milyon adede göre %11,5’lik bir artışı temsil ediyordu.IDC’ye göre, küresel tedarik zinciri sorunları ve tüketicilerin azalan harcamaları gibi faktörlerle pandemiden bu yana yeni akıllı telefon sevkiyatlarındaki büyümenin darbe almasıyla birlikte, kullanılmış akıllı telefon pazarı daha hızlı büyümeye hazırlanıyor.

Şu anda, B2B alanındaki tüccarlar, WhatsApp ve WeChat gibi ticaret yapmak için verimsiz araçlar kullanıyor; bu da kötü dağıtım, çok sayıda gereksiz aracı, fiyatlandırma parçalanması, sıfır kalite kontrol ve yaygın dolandırıcılıkla sonuçlanıyor. CEO Nzewi telefon görüşmesinde “Neredeyse her gün, insanların iş yaptığı bu grup sohbetlerinden birinde birinin dolandırıldığını görüyoruz” dedi. “Bu yüzden, bizimki gibi bir ürünün bu kişileri güvende tutmak için pazarda gerekli olduğunu biliyorduk.”

Eze, bu alanlarda ticareti resmileştirmeyi hedefliyor. Lagos’un Bilgisayar KöyüNijerya’nın en yoğun elektronik pazarına bağlanarak ABD’deki telekom şirketlerine ve elektronik toptancılarına perakende satış mağazaları ve distribütörler. “Bu Başladığımızdan beri bir nevi iş modelimiz oldu, ancak Japonya ve Hong Kong’daki tedarikçileri işe almaya ve ardından Dubai’de bir tesis açmaya başlayarak biraz genişledik,” diye ekledi CEO.

İşte platformun nasıl çalıştığı. Alıcılar ve satıcılar (kullanılmış akıllı telefonlar ve elektronik cihazlarla uğraşan işletmeler), daha sonra iki tarafı uyumlu tekliflerle birbirine bağlayan ve ticareti gerçekleştiren YC destekli sonradan görme üzerinde alım satım talepleri gönderir.

Eze’de satılan kullanılmış araçlar, özgünlük ve işlevselliği kontrol etmek için platform tarafından oluşturulan standart bir derecelendirme sürecinden geçer. Ürünlerde 30 günlük bir garanti vardır ve müşteriler iade üzerine değiştirmeyi seçebilir, ek kredi alabilir veya garantiyi 180 güne uzatabilir ve son müşteriye devredebilir. Nzewi’ye göre Eze, başlangıcından bu yana %2’den az bir getiri oranı kaydetti.

Eze, aracı olarak hareket ederek gerçek zamanlı piyasa fiyatları sağladığını ve işlem riskini ortadan kaldırdığını iddia ediyor. rekabetçi fiyatlandırma, küresel ödeme desteği, net ödeme finansmanı ve otomatikleştirilmiş lojistik sunar. Şirket, Latin Amerika ve Afrika pazarlarında üçüncü taraf lojistik hizmetlerini kullanırken ABD, Avrupa ve Güneydoğu Asya’da lojistik için FedEx ile ortaklık yapıyor.

CEO, işletmelerin Eze’de erişebilecekleri diğer tekliflerden söz ederek, “Hizmet verdiğimiz ülkelerin çoğunda, şimdiye kadar tamamı işletmelere yönelik daha sonra ödemeli hizmetlerimiz var” dedi. “Çapraz para birimleri işlemlerini desteklemek ve işletmelerimizin ödeme yapmasına ve satıcılarımızın kendi yerel para birimlerinde almalarına izin vermek için Nijerya’da ve dünyanın diğer bölgelerinde birkaç şirketle ortaklık yapıyoruz.”

Buna ek olarak, birçok girişim destekli, fintech dışı startup’ta olduğu gibi Eze, işlem marjlarını tamamlamak için yeni bir gelir akışı görevi görecek bir fintech oyunu başlattı. Eze Capital olarak adlandırılan ve bankalar ve ticaret finansmanı şirketleriyle ortaklaşa başlatılan bu, işletmelerin satın almalarını finanse etmek veya finans stoklarını, alacaklarını ve operasyonlarını finanse etmek. Bununla birlikte, Nzewi’ye göre geçen yıldan bu yana 750.000 $ ödemiş olan ürün yalnızca ABD’de mevcuttur. Bu arada, Eze’nin dünya çapında 15’ten fazla ülkede 1.000’den fazla ticari müşterisi bulunmaktadır; en büyük pazarı olan Meksika; İlk pazarı olan Nijerya; Güney Afrika ve Ukrayna

Üç yaşındaki girişim, 2021’in başlarında kullanıma sunulduğundan bu yana 500.000’den fazla cihazın satışını kolaylaştırdı. Los Angeles merkezli iş, kurucuları toptancıydı ve alana girdikleri ilk iki yıl içinde 8 milyon dolar değerinde cihaz sattıklarını iddia ettiler. Eze’nin tohum turu, Y Combinator, Right Side Capital, C2 Ventures, Boro Capital, EVPI Investments, Itochu, Jack Greco ve diğer melek yatırımcılar gibi destekçileri içeriyordu.

“Köklü ve büyük ama şok edici şekilde birbirinden kopuk ve verimsiz endüstriler söz konusu olduğunda, ikinci el elektronik piyasası gördüğümüz en bozuk piyasalardan biri. C2 Ventures’ın ortağı Chris Cunningham, birincil elektronik pazarının (hacimce) 5 katı büyüklüğünde 80 milyar dolarlık bir işletme olmasına rağmen, ikinci el elektronik pazarı sorunlarla dolu” dedi. “Eze, bu sorunları, satıcılar ve son alıcıların doğrudan bağlantı kurmasına olanak tanırken fiyat şeffaflığı (merkezi teklif yoluyla), kalite kontrolü, tescilli bir KG süreci aracılığıyla ve merkezi bir ödeme süreci aracılığıyla dolandırıcılığı önleme sağlayan küresel bir pazar aracılığıyla çözüyor. Josh ve David, bu sorunu çözmek için mükemmel ikililer ve bu yolculukta onları desteklemekten ve C2 Ventures portföyünün bir parçası olmaktan inanılmaz derecede heyecanlı ve minnettarız.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın