Yaşlı Bir Kadını Öldürdükten Sonra Bile Halkın Sevgilisi Olmayı Başaran Katil: Bernie Tiede

Yaşlı Bir Kadını Öldürdükten Sonra Bile Halkın Sevgilisi Olmayı Başaran Katil: Bernie TiedeBugüne kadar dünyanın farklı bölgelerinde oldukça ilginç, sıra dışı, yada acımasız cinayet işlendi. Bu cinayetlerden bazılarının peşinde çok garip sebepler vardı. Bazıları ise yalnızca saf kötülük sebebiyle işlenmişti. Ancak sebebi ve yöntemi mutlaka derhal tüm cinayetler, bu insanlık dışı eylemin failine karşı öfkeyi ve hatta nefreti körükledi. Ancak 1996 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde işlenen bir cinayet, bölge halkının katile olan tutumunu değiştirmedi. Hatta Bernie Tiede isminde katil, 81 yaşındaki Marjorie Nugent’i öldürdüğünde bazı bölge sakinlerinin takdirini dahi kazanmıştı. Gelin bu entresan cinayet vakasının detaylarına beraber bakalım.

Bernhardt Tiede veya yaşadığı bölgede anıldığı isimle Bernie Tiede 2 Ağustos 1958’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletine bağlı Abilene şehrinde doğdu

bernie tiede

Annesi öldüğünde hemen hemen 3 yaşındaydı. 15 yaşına vardığında ise babasın yitirdi. Tiede, lise eğitimini tamamladıktan sonra bir cenaze evinde çalışmaya başladı.

1985 senesinde 27 yaşlarındayken, doğduğu yeri terk etti ve tekrar Teksas eyaletindeki Carthage isminde bölgeye taşındı

Bölge, yalnızca 6.500 ferdin yaşamış olduğu küçük bir yerleşim yeriydi. Buradaki Hawthorn Cenaze Evi’nde müdür yardımcısı olarak çalışmaya süregelen Bernie Tiede kısa müddette bölge halkının sevgilisi olmayı başardı. Özel yaşamında son derece neşeli bir insan olan Tiede, bilhassa yakınlarını kaybeden bölge sakinlerinin acısını hafifletebilmek için harcamış olduğu mesai ile dikkat çekiyordu.

Onları az da olsa teselli edebilmek için yoğun bir çaba harcamaktan çekinmiyor, cenaze törenlerinden günler hatta aylar sonra bile, bu insanların durumunu test etmek için onları ziyaret ediyordu. Tiede, bu yardımseverliği ve fedakârlığı ile kısa müddette minik Carthage camiasının en sevilen üyelerinden biri halini aldı.

Bernie Tiede, 1990 yılındaki bir cenaze merasiminde Marjorie Nugent isminde yaşlı kadınla tanıştı

Nugent, daha önceleri petrol işiyle uğraşan ve bu sayede büyük bir servet sahibi olan eşini kaybetmişti. Tiede, kısa vakit önce eşini kaybeden bu yaşlı kadına da destek olmaya karar verdi.

Törenden birkaç gün sonra kadının iyi olup olmadığını kontrol etmek için kapısını çaldı. Tiede bu ziyaret hakkındaki hemen sonra “Hiç arkadaşı yokmuş benzer biçimde görünüyordu. Kendimi ona arkadaşlık etmeye mecbur hissettim.” benzer biçimde bir açıklama yapacaktı. Bu ziyaretin peşinden ikili arasında, ileride oldukça ilginçleşecek bir ilişki başladı. Ancak yardımsever Bernie Tiede bu ilişki nedeniyle başına geleceklerden tamamıyla habersizdi…

Tiede ve Nugent arasındaki ilişki Carthage sakinleri içinde büyük bir şaşkınlıkla karşılandı

Çünkü bölge halkına göre kasabadaki en iyi insan, kasabadaki en kötü adamla birlikteydi!

Nugent, ailesinin haiz olduğu serveti bir tahakküm aracı olarak kullanan ve neredeyse hiç bir kasabalının sevmediği, huysuz ve kötü kalpli bir insandı. Öyle ki servetinden hisse vermemek için evlatları ve torunlarıyla dahi görüşmüyordu.

Tiede, yaşlı kadını ilk defa ziyaret ettiğinde doğru teşhiste bulunmuştu: Bu bir tek kadının, asla arkadaşı yoktu. Ancak Tiede gibi iyi ve yardımsever bir adamın bile Nugent gibi fena biriyle arkadaşlık etmesi yeniden de şaşırtıcıydı…

Tiede ve Nugent arasındaki şaşırtıcı yakınlaşma, Carthage kasabasında türlü dedikoduların ortaya çıkmasına neden oldu

bernie tiede

Kimilerine göre ikili birbirlerine âşık olmuşlardı. Ancak Tiede, ilerleyen dönemde yaşlı kadını bir anne şeklinde gördüğünü açıklayacaktı. Kimilerine gore ise Tiede, yaşlı kadının haiz olduğu servetten yararlanmak istiyor, bundan dolayı böylesine kötü bir adamla beraber olmaya bile katlanıyordu. Bütün bu dedikodulara karşın ikili, dışarıdan bakıldığında iyi mi olduğu pek de anlaşılmayan ilişkilerine devam ettiler.

1993 senesinde Marjorie Nugent, kendi servetinin yönetimini tamamıyla Bernie Tiede adlı adama bıraktı

bernie tiede

Tiede, yaşlı kadının faturalarını ödüyor, hesaplarını kontrol ediyor, finans işlemlerini takip ediyordu. Kısacası, bir zamanların sevilen cenaze yöneticisi, Nugent’ın tam zamanlı çalışanı haline gelmişti… Tiede ile ilişkisinin iplerini tamamıyla eline alan Nugent, 24 saat boyunca yalnız kendisiyle ilgilenmesini istiyor, genç adamı baskı altında tutuyordu.

Tiede ise bu sorunlu ilişkiyi sona erdirecek gücü ve cesareti bir türlü bulamıyordu… Tiede bu konu hakkında ilerleyen yıllarda şu açıklamayı yapacaktı: “O kadar kontrolcüydü ki, bana haiz olabileceğini hissetti ve sanırım bir dereceye kadar sahip oldu.”

Yaşlı kadının baskısı nedeniyle yaşamı kabusa dönen Tiede, kurtulmak için hiç yapmaması ihtiyaç duyulan bir şey yaptı…

Bernie Tiede, 19 Kasım 1996’da yaşlı kadını üç el ateş ederek öldürdü! Kadının cesedini bir çarşafa sardı ve cesedi derin dondurucuya kaldırdı! Ardından, eski sevinçli günlerindeki benzer biçimde yaşamaya devam etti. Üstelik birtakım sebeplerden ötürü, eskisinden fazlaca daha cömertti! Carthage nahiyesine ve kasabadaki insanlara ortalama 2 milyon dolar ücretinde yardımda bulundu…

Yaşlı kadının ortalarda görünmemesi hiçbir kasabalıyı rahatsız etmedi ancak yokluğu dikkat çekmeye başlamıştı

bernie tiede

Tiede, yaşlı kadını soranlara zaman zaman evde dinlendiğini, ara sıra de şehir haricinde olduğunu söylüyordu. Kadının ortalarda görünmemesi iyice dikkat çektiğinde ise yaşlı kadının şehir dışındaki bir akrabasının ziyaret etmiş olduğu sırada felç geçirdiğini, bundan dolayı uzun süreli bir tedavi sürecine başladığı yalanını uydurmuştu. Ancak yaşlı kadının evlatları, cinayetin üstünden tam 9 ay sonra, 18 Ağustos 1997’de annelerini ziyaret etmeye karar verdiler. Elbette polisler de onlara eşlik ediyordu…

Polisler, icra ettikleri arama sonucunda yaşlı kadının derin dondurucudaki cansız bedenini buldular

Bernie Tiede, o zaman 81 yaşında olan kadını öldürdüğünü itiraf etti. Cinayet haberi, yalnızca birkaç bin insanın yaşadığı kasabada kısa sürede yayıldı. Eğer cinayet olayındaki katil ve kurban herhangi başka iki şahıs olsaydı, kasaba halkının tepkisi de çok farklı olacaktı.

Ancak 81 yaşındaki bir kadını öldüren ve cesedini 9 ay boyunca dipfrizde saklayan Bernie Tiede, bölgede yaşayan asla kimsenin tepkisini çekmedi. Hatta onu, işlediği cinayet nedeniyle takdir edenler dahi vardı. Öyle ki katliam davası, kasabalının katile verdiği yoğun yardımcı nedeniyle başka bir bölgeye alındı.

Bernie Tiede, yakalandıktan bir hafta sonra yaşam boyu hapse mahkûm edildi

bernie tiede

Fakat 2014 yılında müdafaa avukatları, dava sonucunu etkileyebilecek bazı deliller ortaya çıkardı. Buna gore Tiede, çocukluk döneminde bir aile üyesinin cinsi istismarına uğramıştı. Cinayeti de bu durumun sebep olduğu ruhsal bir hastalık yüzünden işlemişti. Böylece katilin tekrar yargılanmasına karar verildi. Tiede, bu vakit zarfında serbest bırakıldı. Ancak 22 Nisan 2016’da görülen son davada, cinayet suçundan 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlginizi çekebilir:

Siyasetçi, Palyaço, Seri Katil! 33 İnsanı Canice Katleden John Wayne Gacy Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın