Walt Disney eğlence merkezinin ‘özerkliği’ feshedildi

Walt Disney eğlence merkezinin ‘özerkliği’ feshedildiDeSantis, Lake Buena Vista’daki imza töreninde, “Bugün kurumsal krallık nihayet bitiyor. Kasabada yeni bir şerif var ve hesap verebilirlik günün nizamı olacak.” diye konuştu.

Disney World’un 1960’lardan beri, Florida eyaletindeki hiçbir firma veya bireyin haiz olmadığı ayrıcalıkların tadını çıkardığını belirten DeSantis, “Herkesin uymak zorunda olduğu kanunlardan muafiyetleri vardı. Adil vergi paylarını ödemeden büyük miktarlarda yardım alabildiler. Bunun doğru olmadığına inanıyoruz.” dedi.

DİĞER PARKLARLA AYNI MUAMELEYİ GÖRECEK

DeSantis, Walt Disney World’un artık eyaletteki diğer benzeri tema parklarıyla aynı muameleye tabi olacağını kaydetti.

Yeni yasa, DeSantis’in, Disney bölgesinin Florida’daki tema parkı mülklerinde sağlamış olduğu hükümet hizmetlerini denetlemek için beş üyeli bir heyet atamasını gerektiriyor.

2024 Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi partinin en güçlü adaylarından biri olarak yayınlanan DeSantis ile Walt Disney firması arasındaki gerginlik geçen sene haberlere yansımıştı.

Amerika medyasında çıkan haberlerde, şirketin, eyaletteki LGBT politikalarına yönelik eleştirileri ve Demokratları desteklemesi üstüne eyaletin Cumhuriyetçi yönetimi ile aralarının açıldığı gibi yorumlara yer verilmişti.

MECLİSTEN GEÇMİŞTİ

Florida’nın Cumhuriyetçi ağırlıklı meclisi de nisan 2022’de Walt Disney World’un hususi idare ayrıcalığını feshedecek yasa tasarısını geçirmişti.

Bu yasa, turistlerin uğrak yeri olan eğlence şirketinin bulunduğu alanın tek planlama yetkisini Walt Disney World’un elinden alırken, ek olarak şirketi eyalette daha çok vergi ödemek zorunda bırakacak.

1960’larda Reedy Creek İyileştirme Bölgesi olarak malum 27 bin dönümlük alana, arazinin planlama ve geliştirilmesi konusunda kendilerine sağlanan ayrıcalık ile kurulan Walt Disney World eğlence merkezinin yaklaşık 60 bin mensubu bulunuyor. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın