‘Yapay zeka destekli’ VC firması Vela, yönetimindeki 25 milyon dolarla gizlilikten çıktı

Altı yıl önce, Google’da eski bir üst düzey program yöneticisi olan Yiğit Ihlamur, yapay zekanın belirli alanlarda insan yeteneklerini geride bıraktığını gözlemledi – en azından kendi tahminine göre. Bu bakış açısıyla donanmış olarak, hayatının geri kalanında üzerinde çalışabileceği bir sorunu çözme hedefiyle çeşitli sektörlere baktı.

TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​Ihlamur, “Soyut bir düzeyde, inovasyonu hızlandırma fikri ilgimi çekti, çünkü inovasyon daha önce hayal bile edilemeyen yeni ürünler, hizmetler ve deneyimler yaratıyor” dedi. “İnovasyona sermaye sağlamayı bir matematik problemi olarak algıladım ve kodlamaya ve hacklemeye başladım.”

Ihlamur, otomasyon ve yapay zekadan yararlanma açısından geride gördüğü VC alanına odaklanmaya karar verdi. Birkaç kurucu ortağın yardımıyla, o başlattı Vela Ortakları“Yapay zeka destekli” ve “ürün liderliğindeki” olarak tanımladığı bir VC firması.

Vela, yönetimi altında 25 milyon dolar ve kendi kendine ödeme girişimi olan Grabango ve robotik firması Bear Robotics dahil 32 portföy şirketi ile erken aşamadaki bir risk sermayedarıdır. Tüm risk sermayedarları gibi Vela da – kısmen tahmine dayalı algoritmaları kullanarak – eğilimleri belirlemeye, doğru fırsatları bulmaya ve mevcut yatırımlarına yönelik tehditleri ortaya çıkarmaya çalışırken yeni yatırım alanları belirliyor.

Tahmine dayalı algoritmalarını eğitmek için Vela, veriler için web sitelerinden ve sosyal ağlardan yararlanıyor ve ayrıca Crunchbase gibi ücretli veri kümelerinden yararlanıyor.

“Vela, pazar zekası ve yenilikçi fikirlerin içgörülerini sağlıyor; bu nedenle teknik karar vericiler, temel işlerini büyütmek için hangi araçları satın alacaklarına veya inşa edeceklerine karar verebilirler,” dedi Ihlamur. “Modeller bilgilendirici ve açıklayıcı olmalıdır. Nihayetinde yaklaşımımız yapay zekayı uzman buluşsal yöntemlerle birleştiriyor.”

Elbette, algoritmalar üzerinde eğitildikleri verilerdeki önyargıları artırır ve bunun VC alanında önemli sonuçları olabilir. bir deney Kasım 2020’de Harvard Business Review (HBR), bir yatırım tavsiyesi algoritmasının beyaz olmayan girişimcileri seçme eğiliminde olduğunu ve erkek kuruculara sahip girişimlere yatırım yapmayı tercih ettiğini buldu. Uzmanlar açıkta Bir kişinin başarı olasılığını belirlemek için ırk, sosyoekonomik durum, cinsiyet ve engellilik için vekiller kullanan CB Insights’ın Mozaik aracıyla benzer sorunlar.

Ihlamur, bunun bölgeyle birlikte geldiğini kabul ederek önyargıyla ilgili sorulardan biraz kaçındı – ancak mutlaka bir çözüm sunmuyor.

“Bir model, diğer VC’lerin önyargılarını veya geçmişin önyargılarını öğrenebilir” dedi. “Öncelikle, risk piyasasında bu davranışların ortaya çıkmasının altında yatan nedeni anlamak gerekiyor. İkincisi, her sorun benzersizdir ve genelleştirilmiş bir yaklaşım her şey için işe yaramaz.”

Önyargı sorunları bir yana, Körfez Bölgesi merkezli Vela, yatırım kararlarını bildirmek için algoritmik araçlar geliştiren ilk şirket değil. SignalFire, EQT Ventures ve Nauta Capital dahil olmak üzere VC firmaları, olası en iyi seçimleri işaretlemek için yapay zeka destekli platformlar kullanıyor.

Ihlamur’a göre Vela’nın ayırt edici özelliği, hizmetlerini kullanmalarında girişimcilere, sınırlı ortaklara ve diğer VC’lere yardımcı olmak için inşa edilmiş “oyun benzeri” terminalidir. Girişimciler, Amazon Web Services ve GitHub gibi geliştirici ekosistemlerindeki eğilimleri analiz edebilirken, beyaz listeye alınmış risk sermayedarları (şans eseri) gelecek vaat eden başlangıç ​​aşamasındaki startup’ları tespit edebilir ve sınırlı iş ortakları, Vela’nın belirli bir startup’a neden yatırım yaptığı hakkında sorular sorabilir.

Vela’nın algoritmik modellerini içeren GitHub deposu hem inceleme hem de yeniden kullanım için halka açıktır.

Ihlamur, “Bazı VC’ler yapay zeka tabanlı kaynak bulmayı deniyor olsa da, ürün odaklı bir yaklaşım benimseyen herhangi bir VC görmedik” dedi. “Herkes Vela’nın web sitesine gidip ürünümüzü kullanabilir. Girişimciler ve sınırlı ortaklarla programatik bir şekilde ilişkiler kuruyoruz – nihai hedefimiz, yapay zeka ve otomasyonun işimizin tüm yönlerine dokunması ve yönetmesidir.”

Şimdiye kadar Vela için iyi çalışan bir yaklaşım. Firma, 500.000 ila 1.5 milyon dolarlık çek boyutlarında lider veya ortak lider olarak “başabaş” seviyesinde çalıştığını iddia ediyor.

Yakın vadede Vela, ağırlıklı olarak yapay zeka, veri ve geliştirici odaklı girişimlere yatırım yapmayı planlıyor. Ihlamur, özellikle 2028’de 51,8 milyar dolar değerinde olabilecek bir pazar olan üretken yapay zekaya duyduğu heyecanı dile getirdi — bağlı olarak hangi kaynaklara inanıyorsun

Ihlamur, “Pandemi diğer birçok risk sermayesi şirketi gibi işimizi de olumlu etkiledi” dedi. “OpenAI’nin ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi, yapay zeka destekli bir VC firması olarak bizim için daha fazla rüzgar sağladı … Teknolojideki daha geniş yavaşlama ile ilgili olarak, bir şirket olarak başabaş olduğumuz ve yatırım yapacak sermayemiz olduğu için endişeli değiliz. Yavaşlamaya rağmen, yapay zekadaki hızlı ilerleme sayesinde kısmen ele geçirilecek önemli fırsatlar var.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın