"Yabancıların seçimlerde oy kullanımı olası değil”

”Yabancıların seçimlerde oy kullanımı olası değil”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 2021 yılı kati hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporlarının görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yaptı. Konuşmasında Ahıska Sürgünü tanıkları ile yapılan bir belgesele değinen Bakan Soylu, “Orada yaşlı bir amcamız diyor ki ‘Ot yedik, otluyorduk. Allah gün verdi ölmedik.’ Eğer biz 2011’de birilerinin aklına uyup kapılarımızı kapatsaydık o insanların yaşayacağı -emin olun- bundan farklı bir şey değildi. 21. Yüzyılda hükümetleri deviren, Avrupa Birliği’ni tehdit eden göçü bütün tahriklere rağmen ve kamu düzeninden taviz vermeden uluslararası hukuka riayet ederek yönetmeyi başardık. Tarih, Türkiye’nin göç yönetimini insanlığın başarı hikayesi olarak yazacaktır. Bir daha asla tarihimize kara kir olarak geçen Boraltan Köprüsü hikayesi yaşanmayacak. Bugün batı ve onların istihbarat servislerinin oyuncağı olan birileri bu başarı hikayesini karalamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“1 milyon Suriyelinin gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüş projesi başlatıldı”

Son 4 yıldır Suriyeli sayısının artmadığına dikkat çeken Soylu, “Doğan küçüklere karşın artmıyor. Ülkemizde halen geçici koruma statüsünde 3 milyon 595 bin Suriyeli, 319 bin internasyonal koruma statüsünde yabancı mevcuttur. Şayet ‘Fırat Kalkanı’, ‘Zeytin Dalı’ ve ‘Barış Pınarı’ harekatları yapılmamış olsaydı, kısaca hepimiz tezkerenin reddine uymuş olsaydık bu bölgelerde başta eğitim, sıhhat, emniyet şeklinde amme hizmetleri işlevsellik kazanmamış olsaydı İdlib bölgesindeki 4 milyon, Fırat Kalkanı bölgesindeki 1,3 milyon, Zeytin Dalı bölgesindeki 550 bin ve Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki 300 bin olmak üzere toplamda 6 milyon bireyin ülkemize yönelik göç hareketini bugün konuşuyor ve bununla yüz yüze kalıyor olurduk. Öte taraftan Suriye’nin kuzeyinde açılan AFAD’ın koordinasyonunda STK’lerin yardımları ile inşa edilen briket evlerle hız kazanan gönüllü geri dönüş faaliyetleri kapsamında bugüne kadar toplamda 533 bin Suriyeli gönüllü olarak geri dönüş yapmıştır. Haricen Cumhurbaşkanımızın 3 Mayıs’ta verdiği talimatları doğrultusunda göçü koruma kapsamında devletimizde bulunan 1 milyon Suriyelinin gönüllü, güvenilir ve onurlu geri dönüş projesi başlatıldı” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanabilmesi olası değildir”

Yabancıların 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanıp kullanamayacağı konusundaki tartışmalara ilişkin Bakan Soylu, “Şu anda geçerli kanunlarımız kapsamında hiç bir yabancının seçimlerde oy kullanabilmesi olası değildir. Bu iftiralar haber alma örgütlerinin Türkiye’ye karşı operasyonudur. İstisnai Türk vatandaşlığı kazananların sayısı da 50 bini Türkmen olmak suretiyle 219 bin Suriyeli, 110 bin Ahıska Türkü, 10 bin Uygur Türkü ve 41 bin 908 Afgan olmak üzere toplam 381 bin kişidir. Kaçak göç mevzusunda ise cenup ve şark sınırlarımızda alınan hem fiziki hem teknolojik bununla beraber beşeri önlemler neticesinde 2016 yılından bugüne kadar 2.7 milyon bireyin ülkemize yasadışı yollarla girişi engellenmiştir” dedi.
Yapılan emek harcamalar neticesinde bundan önceki döneme nazaran kadın cinayetleri sayısında yüzde 10’sevinç bir düşüşün sağlandığının altını çizen Soylu, “Bu mücadelede amacımız sıfır ödün, sıfır şiddet, sıfır cinayettir. Bu sayıların hepsi sıfır olana kadar, bütün hanımlarımız kendini her zaman güvende hissedene kadar elimizden gelenin fazlasını meydana getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın