Soylu’dan Mersin ve İstiklal saldırılarına ilişkin açıklamaİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi, 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi ve Sayıştay raporlarının görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yaptı. Bakan Soylu yapmış olduğu konuşmada, “ABD, Irak ve Afganistan’a sulh ve demokrasi götürecekti. Arkalarında bıraktıkları ancak felaket, terör, istikrarsızlık, senelik 9 bin ton afyon üretimi ve tayyare tekerlerinden düşen insanlar oldu. Yıllardır uyguladıkları ambargoyla İran’ı izole
ettiler, dünyadan kopardılar. ABD, Çin’le olan hesabını Tayvan üstünden, Balkanlar’la olan hesabını Yunanistan üzerinden, Ortadoğu ile olan hesabını da PKK/PYD üzerinden kurgulamaktadır” dedi.

Türkiye’nin sürüklenmek istediği ateş çemberinin dışında kaldığını söyleyen Soylu, “Bugün Türkiye, küresel besin krizini çözüyor, tutsak takasını sağlıyor, göçü yönetiyor. Dünyanın enerji krizine ümit oluyor. Diplomasi ve saygınlık dersi veriyor. Bugün Türkiye, hayattaki Müslüman ve Türk bölgelerinin sığınağı ve yuvası olan, Azerbaycan’dan Libya’ya etki alanı olan, denizlerde organik kaynak ararken de, teröre karşı sınır ötesi operasyon yaparken de, Kapalı Maraş’ı açarken de, Ayasofya’da namaz kılarken de, yerli arabasını üretirken de hiç kimseden icazet almayan bir ülkedir. 20. Yüzyılda yedi gün sonrasını dahi görmekte zorlanan bu ülke, bugün
Türkiye Yüzyılı vizyonunu tarif edebilen ve heyecanını ortaya koyabilen bir ülkedir” diye konuştu.

“Gabar’da ilk defa petrol çıkarılıyor, ilk defa Tendürek ve Amanoslar teröristlerden tamamen temizlendi”

“Terör son 6 senedir ilk defa ülke gündeminin alt sıralarına itilmiştir” diyen Bakan Soylu, “İlk defa Cudi Cup Tenis Festivali’ne ev sahipliği yapıyoruz. İlk defa Diyarbakır’da Kültür Yolu Festivali yapıyoruz. Hakkari’de tıp fakültesi kazanan öğrenci sayısı 2016-2017’lerde sıfırken, geçen sene 19’du. İlk kez bu sene 24’e çıktı. İlk kere 40 adet yatırımcı ancak Diyarbakır’da bir organize endüstri bölgesinde yatırım için hala sıra bekliyor. Pek gündem olmadı fakat Gabar’da ilk kere petrol çıkarılıyor. İlk defa Tendürek ve Amanoslar teröristlerden tamamen temizlendi. Karadeniz teröristlerden temizlendi” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Mersin’de ve İstiklal Caddesi saldırılarının yaşanması Türkiye’yi tekrar küresel istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir”

Terörle yoğun bir savaşım halinde olunduğunun altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

“Bu mücadeleyi verirken Anayasa’dan, hukuktan, demokrasiden, insan haklarından, kaideli devlet ilkelerinden hiç taviz vermedik. Bu mücadeleyi vermek aynı zamanda hukuktan ve demokrasiden ayrılmadan vermek basit bir şey değildir. Sadece son 3 yılda ABD Senatosu’ndan PKK/PYD’ye 2 milyar dolar yardım yapılmış oldu. Tüm bunlar olurken örgüte katılım 30 yıldır ilk defa 3 sene 100’ün altına düşmüştü. Yine son 3 yılda teslim olanların sayısı katılanların sayısını aştı. 3 Aralık 2016 tarihinde yaşanan Reyna saldırısından sonrasında yaşanan şehirlerimizde büyük bir terör olayı yaşanmadı. 2015 senesinde 2 bin 817 olan terör eylemi sayısı ilk 10 ay itibarıyla yüzde 97 azalışla 97’ye düşmüşken ve bunların da bir çok sınırın karşısından yapılan taciz atışlarıyken, son 6 yılda 2 bin 473, 2021’de 184, 2022’de 157, son 12 ayda 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellendi. Birdenbire son 2 ayda Mersin’de ve İstiklal Caddesi saldırılarının yaşanması bilhassa yüzyılın seçimi yaklaşırken Türkiye’yi tekrar küresel istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir.”

“Arkasındaki tüm yapıyı deşifre ediyoruz”

İstiklal Caddesi saldırısının PKK’nın sivil katliamlarından birisi olduğunu kaydeden Soylu, “Faillerini bulduk. Şimdi arkasındaki bütün yapıyı deşifre ediyoruz. Elbette içimiz yanıyor. Siz sormasanız bile biz bunlarla her saniye yüzleşiyoruz” dedi.
Bakan Soylu, 2016-2022 yılları içinde teslim olanlardan anlatım veren bin 248 teşkilat mensubundan 393’ünün ifadelerinde PKK’ya HDP vasıtasıyla katıldığını söylediğini de bildirdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın