Xonai, veri altyapısını optimize ederek bulut faturalarını düşürmeye çalışıyor

İsrafı ortadan kaldırarak veya aynı işi yapmanın daha uygun maliyetli yollarını bularak bulut faturalarınızı nasıl azaltabileceğinizi arayan birçok şirket var. Xonaierken aşamadaki bir startup, bulut maliyetinin düşürülmesine farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Apache Spark ile başlayarak, veri yazılımınızın daha verimli çalışmasını sağlamanın ve böylece genel iş yükünüzün maliyetini düşürmenin yollarını arıyor. Zamanla diğer paketleri de desteklemeyi planlıyor. Bugün, şirket 3,5 milyon dolarlık bir tohum yatırımı duyurdu.

Şirketin kurucu ortağı ve CTO’su Leandro Vaz, TechCrunch’a “Maliyeti azaltmak ve değer elde etme süresini hızlandırmak için veri ve yapay zeka odaklı ürünleri ölçeklendirmesi gereken kuruluşlara yardımcı oluyoruz” dedi.

Şirket, bu verilere ve yapay zeka ürünlerine odaklanmayı seçmiştir çünkü doğaları gereği, hizmet kalitesini korumak için iş büyümesiyle orantılı olarak bulut kaynaklarının ölçeklendirilmesini gerektirirler. Vaz, bu noktada müşteri adlarını veya ürünü kullanan şirketlerin sayısını paylaşamazken, Xonai’yi kullanmaktan yararlanabilecek reklam teknolojisi, finansal hizmetler, perakende, oyun veya sadece kuruluş türleri hakkında genel terimlerle konuştu. herhangi bir veri ağırlıklı işletme hakkında.

“İş büyüdükçe işlemeleri gereken veri miktarını artırmaya devam ettikleri için ölçeklendirmeleri gerekiyor. Esasen mühendisler bunları uyguladığında altyapıyı yatay olarak ölçeklendirmek zorunda kalıyorlar ve bu neredeyse her zaman daha fazla makine kullanmaları anlamına geliyor” dedi. Bu da bulut maliyetlerini, bulutta kullandıkları makine sayısıyla orantılı olarak ölçeklendiriyor.

rent a car 34
Bulut maliyet tasarruflarını gösteren Xonai panosu.

Görsel Kaynakları: Xonai

Xonai’nin bu veri altyapısı maliyetlerini düşürmek için tasarlanmış bir çözümle geldiği yer burasıdır. “Yapay zeka ve veriye yönelik bu çok zorlu uygulamaların gerçekten daha hızlı çalışmasını ve daha az kaynak kullanmasını sağlamak için bir şeyler yapıyoruz” diyor.

Yaklaşımın güzelliği tamamen otomatik olmasıdır, bu nedenle kaynak düzeyini izlemek zorunda kalmazsınız. Yazılım, bu iş yüklerinin daha az makineyle daha hızlı çalışmasını sağlayan donanım hızlandırma yoluyla bunu sizin yerinize otomatik olarak halleder. “Derleyicilerdeki yeni gelişmelerden yararlanıyoruz ve bu adımları esasen ortak bir dile yazmanıza izin veren bir katman oluşturuyoruz. Ardından, tüm bu adımları birlikte optimize edebiliriz ve bunu yaparak bu uygulamalar, hesaplamayı çok daha hızlı çalıştırır” dedi.

Ne kadar hızlı? 2 ila 5x arasında herhangi bir yerde diyor.

Şirketin şu anda yaklaşık bir düzine çalışanı var ve yakında birkaç açık rol açılacak. Bu erken aşamada cinsiyet ve coğrafi çeşitlilikleri var ve işe alırken farklı geçmişlere sahip insanları şirkete getirmek için çaba göstermeye devam edeceğini söylüyor.

Adara Ventures, Deep Science Ventures, Nauta Capital, Notion Capital ve çeşitli sektör meleklerinin katılımıyla gerçekleşen tohum yatırımı Kadmos Capital tarafından yönetildi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın