WireMock, geliştiricilerin sahte API’ler oluşturmasına ve üzerinde test yapmasına yardımcı olmak için 6,5 milyon ABD doları kazanıyor

Geliştiriciler, artan sayıda üçüncü taraf API’lerle çalıştıkça, API ağ geçidini fiilen başlatmadan test amacıyla bu API’lerle alay eden bir araca ihtiyaç duyarlar. Sahte API’ler, API’lerin davranışını yansıtarak geliştiricilerin bunları bir sanal alan ortamında test etmesine olanak tanır.

WireMock Son yıllarda popüler olarak ortaya çıkan açık kaynak aracı API alaycılığı için ve geçen yıl proje kurucusu Tom Akehurst, açık kaynak projesine dayalı olarak aynı adı taşıyan bir şirket kurmak için Uri Maoz ile birlikte çalıştı. WireMock Cloud adlı yönetilen bir bulut hizmeti oluşturdular ve bugün 6,5 milyon dolarlık bir tohum yatırımı yaptıklarını duyurdular.

Girişimin CEO’su olarak görev yapan Maoz, bir model oluşturarak, API’yi fiilen kullanmadan farklı senaryoları güvenle çalıştırabileceğinizi söylüyor. TechCrunch’a “Artık, bağımlı olduğunuz tüm API’lere gerçekten erişebileceğiniz, ancak gerçek üçüncü taraf API’lerine bağımlı olmadan erişebileceğiniz bir ortamınız var, çünkü her şey sahteye karşı çalışıyor” dedi.

Dahası, taklitler dinamiktir, bu nedenle farklı kullanım durumlarına karşı test edebilirsiniz, üstelik kullanıcıları kullanıma sunmaya hazır olana kadar API’yi fiilen etkinleştirmeden.

WireMock’ta API modellerini manuel olarak oluşturmak, API spesifikasyonunu içe aktarmak veya işlemi otomatikleştirmek için aracın SDK’sını kullanmak dahil olmak üzere birkaç yol vardır. Son olarak, nasıl çalıştığını görmek için API trafiğini kaydedebilir.

Bu son yöntemle WireMock Cloud, API’nin ne yaptığını anlamak için aralarındaki trafiği kaydederek bir uygulamanın canlı bir API ile nasıl etkileşime girdiğini izler. Ardından platform, canlı trafikten öğrendiklerine dayanarak otomatik olarak sahte bir API oluşturur.

CTO olan Akehurst, açık kaynaklı WireMock projesinin ilk sürümünü 2011 yılında bir yan proje olarak oluşturdu. Maoz’a göre, açık kaynak sürümü yıl içinde son derece popüler hale geldi ve bugün ayda 4 milyon kez indiriliyor. Geçen yıl iki adam bir şirket kurmaya ve WireMock’un yönetilen bir bulut sürümünü oluşturmaya karar verdiler.

Herkesin indirebileceği açık kaynak sürümüne ek olarak, Maoz’un sonsuza kadar ücretsiz olacağını söylediği, yönetilen bulutun ücretsiz bir katmanı var. Bu ikili stratejinin nedeni, kurucuların herkesin açık kaynakla çalışmanın rahat olmayacağını fark etmeleri ve yine de geliştiricilerin ürünü ödemeden denemeleri için bir yol sağlamak istemeleridir.

“‘Sonsuza kadar ücretsiz’ bir sürümümüz var çünkü müşterilerin ürünü deneyebilmeleri gerektiğine gerçekten inanıyoruz ve bazı müşteriler açık kaynak sürümüne aşina bile değil ve ürünü denemek istiyorlar” dedi.

Şirketin hâlihazırda ücretli sürümü kullanan IBM, NIH ve Intuit dahil yaklaşık 100 müşterisi ve 10 çalışanı var. Maoz, gelecek yıl büyüklüklerini ikiye katlamayı planladıklarını söylüyor ve bunu yaparken de çeşitliliğin kendisi için her zaman bir öncelik olduğunu ve bir sonraki çalışan dalgasını işe alırken de öyle olmaya devam edeceğini söylüyor.

“Şu anda küçük bir şirketiz ama bu, büyük ekipleri yönettiğim önceki şirketlerimde de dikkat ettiğim önemli bir konu. Bu yüzden kesinlikle bizim için önemli olan bir şey ve büyürken buna dikkat ediyoruz” dedi.

Bugünkü tohum yatırımı, First Rays Venture Partners, Scribble Ventures ve birkaç isimsiz melek yatırımcının katılımıyla Ridge Ventures tarafından yönetildi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın