Windows, RAR desteği ekliyor, Netflix şifreleri ortadan kaldırıyor ve Meta çalışanları işten çıkarıyor

Millet, TechCrunch’ın teknoloji haberlerinde haftayı tamamlayan düzenli sütunu olan Week in Review’a (WiR) hoş geldiniz. Sizi bilmem ama uzun bir süre gibi geldi ve uzatılan hafta sonu için minnettarım. Anma Günü’nü gözlemleyenler için tadını çıkarın. Olmayanlar, mümkün olduğu kadar izin alın. Hepimizin burada burada dinlenmeye ihtiyacı var.

İlk olarak, birkaç PSA.

Bu hafta TechCrunch Live barındırılan Flint Capital ve Sensi.AI, hastaları izlemek ve tıbbi personel ile aile üyelerine bakım konusunda yardımcı olmak için ses tabanlı yazılım kullanan bir girişim. Katılanlara, çok teşekkürler. Ama kaçırdıysanız merak etmeyin — kaydı kısa süre içinde hazırlayacağız.

Sonra eylülde var BozmakTC’nin yıllık konferansı. İster ipleri öğrenen bir başlangıç ​​çaylağı, ister bir sonraki büyük şeyi arayan tecrübeli bir yatırımcı, ister dünyayı değiştirmeye kararlı bir kurucu olun, Disrupt bunu gerçekleştirmenize yardımcı olacak araçları, bilgileri ve bağlantıları size sunacaktır.

Şimdi haberlere geçelim.

en çok okunan

28 yıl sonra Windows, RAR desteği kazanıyor: Devin, Microsoft’un RAR arşiv formatı için yerel desteği Windows’a getirmesi hakkında yazıyor. Mucizevi bir şekilde, .rar dosyasının herhangi bir ek yazılım olmadan nihayet Windows’ta desteklenmesi otuz yılın büyük bir bölümünü aldı. Bu, yaşadığımdan daha uzun bir süre, sevgili okuyucular – kendimle çıkmak için değil!

Netflix şifre kırmaya başlıyor: Geciken bir lansmandan sonra, Netflix’in şifre paylaşımına yönelik sıkı önlemleri artık ABD’li abonelere ve diğer küresel pazarlara yayılmaya başlıyor. Flama vardı başlangıçta tanıtılması planlanan Bu yılın ilk çeyreğinde ABD’li abonelere “ücretli paylaşım”, ancak değişiklikleri halihazırda başlattığı pazarlarda iptaller gördükten sonra başlangıç ​​tarihini yaza erteledi.

Meta’da daha fazla işten çıkarma: Meta, yaklaşık 6.000 kişiyi etkileyeceği tahmin edilen son işten çıkarma turunu Çarşamba günü gerçekleştiriyor. Bu kesintiler, şirketin sözde Verimlilik YılıMeta’nın paradan tasarruf etmek ve organizasyon yapısını düzleştirmek için büyük ölçüde yeniden yapılandırıldığı.

AB, Meta askıya alma emri verdi: Diğer Meta haberlerinde Meta, bu hafta AB kullanıcı verilerini işlenmek üzere ABD’ye aktarmayı durdurmasını gerektiren resmi bir askıya alma emriyle vuruldu. Bugün Avrupa Veri Koruma Kurulu Meta’nın 1,2 milyar Euro (yaklaşık 1,3 milyar $) para cezasına çarptırıldığını duyurdu ve Kurul bunun bloğun Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında şimdiye kadar verilen en büyük para cezası olduğunu onayladı.

Meta satmaya zorlandı: Bu hafta yine manşetlere hakim olan Meta, animasyonlu GIF arama motoru Giphy’yi sattı. 400 milyon dolara satın alındı üç yıl önce — Shutterstock’a. Satış zorunlu olarak gönüllü değildi; yedi ay önce, İngiltere’nin antitröst kurumu son bir emir verdi Meta’nın, birleşmenin rekabeti azalttığı gerekçesiyle Giphy’yi satması.

WhatsApp mesaj düzenleme ekler: WhatsApp, bu hafta uygulamanın en çok beklenen özelliklerinden biri olan mesaj düzenlemeyi duyurdu. WhatsApp kullanıcıları artık bir mesajı gönderdikten sonra 15 dakika içinde değiştirebilirler. Düzenlenen mesajların, değişikliği işaretlemek için zaman damgasının yanında bir “düzenlendi” etiketi olacaktır.

Ücretli doğrulamayla ilgili sorun: Bu hafta viral olan sahte Pentagon saldırısı aldatmacası, Twitter’ın ücretli doğrulama planının tehlikelerini gösteriyor. öz? Kombinasyonu ödenen mavi çekler Ve üretici yapay zeka yanlış bilgilerin yayılmasını çok kolay ve hızlı bir şekilde yapar.

Hindistan’a yatırım yapmak: E-ticaret grubu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amazon’un 2030 yılına kadar Hindistan’daki bulut işine 12,7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını ve önemli denizaşırı pazarda AWS altyapısını ölçeklendirmek için ilerlediğini söyledi. diğer bazı hizmetleri geri aldı bölgede.

Daha büyük ve daha iyi: Amazon bu hafta en büyük tabletini piyasaya sürdü. Fire Max 11 olarak adlandırılan cihaz, 11 inçlik bir ekrana sahip. Şirket, cihazı 229,99 $ olarak fiyatlandırıyor – kullanıcılara 10,9 inç iPad’den daha ucuz bir seçenek sunuyor ve yeni Pixel tablet benzer boyutta bir ekrana sahip.

Web siteleri oluşturmak için AI: Bu hafta yıllık Build konferansında Microsoft, ABD müşterileri için bir ön izlemede, Microsoft’un düşük kodlu ticari web sitesi oluşturma aracı için yapay zeka destekli bir asistan olan Power Pages’de Copilot’u başlattı. Komut verildiğinde, Copilot metin, formlar, sohbet robotları ve web sayfası düzenleri oluşturabilir ve görüntü ve site tasarım temaları oluşturup düzenleyebilir.

Atlanta’da TechCrunch (sanal olarak)

7 Haziran’da TechCrunch, City Spotlight: Atlanta’ya ev sahipliği yapacak. Fintech Greenwood’un kurucu ortağı Ryan Glover ile şömine başında bir sohbetin yanı sıra Atlanta bölgesindeki girişim ekosistemini inceleyen ve büyümenin ve onlarla tanışmanın en iyi yollarını belirleyen bir panel de dahil olmak üzere, harika bir programlama listesi planladık. yerel girişim kapitalistleri. Ama hepsi bu kadar değil. Atlanta merkezli erken aşamada bir kurucuysanız, canlı satış konuşması yarışmamız için konuk yatırımcılardan/yargıçlardan oluşan panelimize satış konuşması yapmak için başvurun; kazanan, bu yıl TechCrunch Disrupt’ta şirketlerini startup sokağımızda sergilemek için ücretsiz bir stant kazanıyor. Buradan kaydolun.

ses

Bir podcast’e (veya birkaçına) mı ihtiyacınız var? Doğru yere geldiniz — TC Genel Merkezi’nde seçenek sıkıntısı yok. bu hafta Kurmakekibe, uzaktan çalışanlar için küresel bir güvenlik ağı oluşturan SafetyWing’in kurucu ortağı ve CTO’su Sarah Sandnes katıldı. TechCrunch Canlıbu arada, Intel Capital’den Mark Rostick ve Amazon S3 ile doğrudan rekabet ederken nesne depolama satan bir niş bulan MinIO’dan Garima Kapoor’a yer verdi.

TechCrunch+

TC+ aboneleri, zaten bir abone olup olmadığınızı bildiğiniz derinlemesine yorumlara, analizlere ve anketlere erişim elde eder. Eğer değilsen, kaydolmayı düşün. İşte bu haftadan birkaç önemli nokta:

Büyüme üzerinde karlılık: Kate’in bu yazısında, beş yatırımcı Güney Koreli girişimler için mantralarını açıkladı. Kate, Güney Kore pazarında yatırım yapan seçkin yatırımcılarla 2023 tahminlerini, yatırım stratejilerini, kendilerini heyecanlandıran sektörleri ve daha fazlasını dinlemek için konuştu.

Siber güvenlik düşüşü: Alex, oldukça güçlü kazanç raporları ve değerlemelerin ardından, kamu siber güvenlik şirketlerinin daha geniş teknoloji segmentinde nasıl daha iyi performans gösterdiğini yazıyor. Yine de, siber güvenlik girişimleri için finansman düzleşti.

Kurumsal yapay zeka yarışındaki girişimler: Alex’in başka bir makalesi, yeni başlayanların kurumsal yapay zekada şansı olup olmadığını araştırıyor. Büyük şirketlere yazılım satmanın ne kadar kazançlı olduğu göz önüne alındığında, oyuncuların küçük bir pazar peşinde koşmadığını belirtiyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın