Netflix, kalıcı gücünü küresel şifre kırma ile test ediyor

Netflix, tüketicilere sunulan seçenek bolluğu göz önüne alındığında, şirketin yakında markasının hâlâ dayanma gücüne sahip olup olmadığını ve günümüzün yayın akışı pazarında hakimiyet kurma becerisine sahip olup olmadığını keşfedeceği bir dönüm noktasında. Salı günü, Netflix, parola paylaşımı kısıtlamalarını uygulamaya koyma planını duyurdu hizmetini daha geniş bir tüketici kitlesine tanıtmanın bir yolu olarak uygulamayı teşvik ettikten yıllar sonra ABD de dahil olmak üzere küresel bir kitleye hitap etti. Ancak bu günlerde Netflix, aylakları kar kaybı olarak görüyor. 100 milyon hane olduğu tahmin ediliyor 30 milyonu ABD ve Kanada’da bulunan kullanıcı hesaplarını küresel olarak paylaşıyor.

Bir dereceye kadar, baskılara karşı tüketici tepkisi, Netflix’in şifre paylaşımı konusundaki konumunu tamamen değiştirmesiyle ilgili. Şirketin, paylaşılan bir paroladan yararlanan kişilerin sonunda bir Netflix üyesi olacağına inandığı bir zaman vardı – ancak bunun doğru olduğu her zaman kanıtlanmadı.

2016’da Netflix’in o zamanki CEO’su Reed Hastings gazetecilere şirketin insanlar Netflix’i paylaşırken bunu sevdim aile ve arkadaşlarla, buna “olumlu bir şey” diyor.

“İster bir koltukta oturan iki kişi, ister bir koltukta 10 kişi olsun, Netflix’i paylaşan insanları seviyoruz” dedi. Hastings ayrıca Netflix’e abone olmayı genç yetişkinler için bir başka reşit olma aşamasına benzeterek, “Çocuklar hayatlarında ilerledikçe hayatlarının kontrolünü ellerinde tutmaktan hoşlanırlar ve bir gelirleri olduğu için onları ayrı ayrı görürüz. abone. Gerçekten bir sorun olmadı.”

Ertesi yıl, Netflix bile tweet attı“Aşk bir şifreyi paylaşmaktır” – insanların yakın zamanda yeni şifre paylaşım kurallarından şikayet etmek için buldukları bir gönderi.

Netflix’in parola paylaşımına bakış açısı, kısmen akış pazarındaki artan rekabet nedeniyle değişti. Netflix’in bir zamanlar kablo kesiciler için lider hizmet olduğu yerde, bugün tüketiciler aralarından seçim yapabilecekleri bir dizi hizmete sahipler; bunlara Disney+ gibi büyük IP katalogları olanlar; Hulu gibi canlı TV erişimi sunanlar; ve kısa süre önce Max olarak yeniden markalanan HBO Max gibi mutlaka izlenmesi gereken şovları olanlar. İkincisi, izleyicilerini bağımlı tutmak için daha önce “Game of Thrones” ve şimdi “Succession” gibi popüler kültür duyumlarından yararlandı.

Ayrıca, NBCU’nun Peacock (artık Comcast’in yeni NOW TV’si ile birlikte gelir) veya Paramount+ (yakında Showtime ile birleştirmek). Ve fiyat hassasiyeti olanlar için Xumo, The Roku Channel, Amazon Freevee, Pluto ve diğerleri gibi ücretsiz yayıncılar var.

Daha da önemlisi, artık ebeveynleri kadar TV izlemeye zaman ayırmayan, bunun yerine YouTube ve TikTok gibi diğer eğlence uygulamalarında gezinmeyi tercih eden bir genç nesil var. küresel olarak, çocukların ve gençlerin uygulama kullanımına ilişkin bir çalışma 4 ila 18 yaş arasındaki çocukların ve gençlerin günde ortalama 67 dakika YouTube izlediğini, bu sürenin yalnızca 48 dakika Netflix izlediğini buldu. Rapora göre TikTok, günde ortalama 107 dakika ile daha fazla zaman kazandı.

Büyük ölçüde ücretsiz içerik oluşturuculardan oluşan bir dünya tarafından oluşturulan ücretsiz içerik, senaryolu, iyi hazırlanmış şovlardan ve yapımı milyonları alan filmlerden daha ilgi çekiciyken, burada başı belada olan tek yayıncı Netflix değil. Kaybedilen doları yakalamasına şaşmamalı.

Bu rekabet endişelerine rağmen Netflix, “Squid Game”, “Wednesday”, “Stranger Things”, “Bridgerton”, “The Crown”, “Emily in Paris” gibi son hitlerle yıllar içinde nabzını tutmayı başardı. ” ve “Aşk Kördür”, hepsi kültürel mihenk taşları haline geldi. Ancak şirket geçen yıl kabul edildi, düşen abone sayıları arasında, tüketicilerin sevdiği daha fazla dizi ve film yapması ve daha sık hit yapması gerektiğini söyledi.

Netflix için bir başka risk de katalog kompozisyonunun değişmiş olmasıdır. Netflix’i geçmişte sahip olunması gereken bir şey yapan şeylerden biri, eski katalog ücretleri ve popüler filmler de dahil olmak üzere içerik tekliflerinin genişliğiydi. Hak sahipleri kendi hizmetlerini güçlendirmek için en iyi şovlarını ve filmlerini geri çektikleri için son yıllarda bu acı çekti. Anahtar IP’yi kaybetmenin yanı sıra, örneğin Disney’in Marvel şovlarıNetflix’in Disney ile yaptığı anlaşma sonucunda iptal ettiği Netflix, aynı zamanda insanların Netflix’i rahat TV izleme ve arka planda izleme gibi amaçlarla kullandığı eski, gözden kaçan içeriği de kaybetti.

Görünen o ki, birçok Netflix kullanıcısı boş zamanlarında düzenli olarak “The Office” veya “Friends” gibi klasik şovları izliyordu.

Örneğin “Ofis”, en çok izlenen Netflix’te göster, ancak 2021’de NBCU’dan çıktı. “Arkadaşlar” çıkıldı 2020’de Warner Bros.’a. Netflix, bu kayıpları 2021’de “Seinfeld” haklarını almakancak mütevazı bir başlangıcın dışında En iyi 10 piyasaya sürüldüğünde, listeden hızla düştü ve henüz geri dönmedi.

Ekonomik belirsizlik ve COVID sonrası yeniden düzenlemeler Netflix için yüksek fiyatlara yol açtığından, baskının zamanlaması da Netflix için riskli bir bahis. yemek, gaz ve kira, tüketicilerin cüzdanlarını daha yakından izlemesini ve gereksiz abonelikleri çöpe atmasını sağlıyor. Gibi Wall Street Gazetesi Nisan ayında bildirildi. Antenna verilerine dayandırılan rapora göre, ABD’de Netflix ve Hulu da dahil olmak üzere premium yayın hizmetlerinde iptaller 2022’de bir önceki yıla göre %49 arttı.

Netflix, yatırımcılara şifre kısıtlamalarından kaynaklanan iptallerin geçici bir gerileme olacağını garanti etti. Ancak bu teoriyi henüz ABD’de test etmedi.

ilk çeyreğinde kazanç, Netflix eş CEO’su Greg Peters, ilk test pazarlarındaki baskının sonuçlarının, abonelerin fiyat artışlarına nasıl tepki verdiğine çok benzediğini söyledi. Bazı aylakların kendi hesapları için kaydolacağını veya insanların, belki de ev dışında yaşayan yetişkin çocuklarını desteklemek için ebeveynler gibi fazladan üyeler için ödeme yapacağını buldu.

Bu stratejinin ABD’de ve diğer pazarlarda ne ölçüde başarılı olacağı görülecektir. Netflix, 3 milyon analistin tahminine karşın yalnızca 1,75 milyon net artışla (yıldan yıla %5 artış) ilk çeyrekte abone eklemelerine ilişkin Wall Street tahminlerini kaçırdı.

Netflix, ABD’de ve diğer pazarlarda parola paylaşımına yönelik baskısını başlatırken, birçok tüketici uygulamanın ayrıntıları konusunda endişeli. Bu, örneğin geçimini sağlamak için seyahat eden insanları nasıl cezalandıracak? Ya da sık sık tatile çıkanlar ve evden başka geziler yapanlar? Sahil evi gibi düzenli olarak gittikleri ikinci bir evi olanlar ne olacak? Neden üniversitedeki çocuklar aylak olarak değil de ekran olarak sayılmıyor?

Netflix, bu oylamalara nasıl yanıt verdiğine ilişkin sınırlı bilgi sağladı, yalnızca seyahat eden kişilerin evlerinden bir cihazla seyahat ederken hizmetine erişimde sorun yaşamayacaklarını belirtti. Diğer zamanlarda, olabilir kullanıcılardan seyahat ettiklerini doğrulamalarını isteyin — olan bir sistem tüketiciler tarafından eleştirildi gereksiz bir dayatma olarak – özellikle coğrafi konuma bağlı olması gereken bölgesel sporlar gibi şeylerin sunulmadığı ücretli bir hizmet için.

Netflix’in, kullanıcıların hizmetlerini yayınlamasını zorlaştırmak için hiçbir nedeni olmasa da, bu zorlukların korkusu tüketicilerin zihnini ve şimdi belki cüzdanlarını da sarıyor.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın