Google’ın Şifre Yöneticisi, masaüstünde biyometrik kimlik doğrulaması kazanıyor

Google, en azından Chrome tarayıcısında yerleşik olarak bulunan Parola Yöneticisi aracının kullanıcıları için parolaların kullanımını ve güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Bugün teknoloji devi, benzersiz parolalar oluşturan ve bunları platformlar arasında otomatik olarak dolduran Password Manager’ın yakında PC’de biyometrik kimlik doğrulaması kazanacağını duyurdu. (Android ve iOS bir süredir biyometrik kimlik doğrulamaya sahiptir.) Etkinleştirildiğinde, Chrome şifreleri otomatik olarak doldurmadan önce parmak izi tanıma veya yüz tanıma gibi ek bir güvenlik katmanı gerektirir.

Masaüstündeki Password Manager’da tam olarak hangi biyometri türlerinin mevcut olduğu, elbette PC’ye takılı donanıma (örn. bir parmak izi okuyucu) ve ayrıca PC’nin işletim sisteminin bunu destekleyip desteklemediğine bağlı olacaktır. “Yakında”nın ötesinde Google, özelliğin ne zaman gelmesini bekleyeceğini söylemedi.

Şifre Yöneticisi biyometrik PC

Görsel Kaynakları: Google

PC konusunda, Password Manager artık masaüstünde Chrome’da özel bir ana sayfaya sahip. Araç, Chrome menüsündeki “Parola Yöneticisi” kısayoluna, Chrome kullanıcıdan kayıtlı bir parolayı otomatik olarak doldurmasını istediğinde görünen “Parolaları yönet” düğmesine veya isteğe bağlı yeni masaüstü kısayoluna tıklanarak başlatılabilir.

rent a car 34

Diğer yerlerde, iOS’taki Parola Yöneticisi yakında Google’ın Parola Denetimi aracı aracılığıyla zayıf ve yeniden kullanılan parolaları işaretleyecektir. (Google, önümüzdeki aylarda geleceğini söylüyor.) Ayrıca iOS’ta, şifreleri otomatik olarak doldurmak ve birden çok hesabı gruplamak için daha büyük, “daha dokunulabilir” bir istem (teoride) oturum açmanın acısını hafifletecek. web siteleri ve uzun parola listelerini görüntüleme.

Bugünkü Parola Yöneticisi güncellemelerinin tümü platforma özel değildir.

Masaüstü ve mobil cihazlarda, Parola Yöneticisi artık kullanıcıların bir web sitesi için birden çok oturum açma ve parolalarla birlikte gelen PIN numaraları gibi şeyler için kayıtlı kimlik bilgilerine notlar eklemesine olanak tanır. Bir bilgisayarda, bir web sitesinde oturum açıldığında “anahtar” simgesine tıklanarak notlar özelliğine erişilebilir.

Parola Yöneticisi artık diğer parola yöneticisi uygulamalarından parolaları daha kolay içe aktarabilir. Chrome, eski parola yöneticisinin biçimi desteklediğini varsayarak bir PC’de parolaları bir .csv dosyası aracılığıyla doğrudan içe aktarabilir.

Google Chrome şifre içe aktarma

Görsel Kaynakları: Google

Güncellemeler, Google’dan yaklaşık bir yıl sonra gelir. konsolide daha tutarlı, kolaylaştırılmış bir görünüm ve hisse sahip Chrome ve Android şifre yöneticilerinin yanı sıra bir şifre ihlal edildiğinde güvenliği ihlal edildiğinde otomatik şifre uyarıları gibi yetenekler.

Parola yönetimi alanındaki bazı oyuncuların aksine, Parola Yöneticisi gelir elde etmekten çok Google’ın Chrome dahil diğer uygulamalarını ve hizmetlerini kullanmak için bir kancadır; ücretsiz bir hizmettir. Ancak Google, kesinlikle Password Manager’ı rekabetçi tutma baskısını hissediyor. Öyle olmasaydı, bu, Chrome’u kullanmak için bir nedenden daha az olurdu.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın