Termal görüntüleme girişimi Satellite Vu, ilk lansmanından önce 15,8 milyon doları kapattı

İngiliz başlangıç Uydu Vu “dünyanın termometresi” adını verdiği şeyi geliştirmek için 12,7 milyon £ (15,8 milyon $) topladı: dünya çapındaki termal emisyonları izleyebilen bir uydu takımyıldızı.

Seri A-2 turu, Seraphim Space, A/O Proptech, Lockheed Martin, Ridgeline Ventures, Earth Sciences Foundation ve Stellar Ventures’ın katılımıyla Molten Ventures tarafından yönetildi. Bu yatırımcıların tümü daha önce Satellite Vu’ya katkıda bulunmuştur. Şirket, Birleşik Krallık Uzay Ajansı’nın Ulusal Uzay İnovasyon Programından 1 milyon £ (1,2 milyon $) hibe dahil olmak üzere bugüne kadar 30,5 milyon £ (37,7 milyon $) topladı.

Londra merkezli girişim, uzaydan yüksek tanımlı termal veri toplamak için teknoloji geliştiriyor. Uydular, bireysel binalardan yayılan ısıyı ölçebilecek, şirketin söylediği veriler, işletmelerin ve hükümetlerin daha enerji verimli çözümler üretmesine yardımcı olmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Şirket, termal enerji çıkışını tespit edip ölçebilmenin net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için gerekli olacağını söylüyor.

Satellite Vu, Surrey Satellite Technology Ltd ile ortaklaşa inşa edilen bir kuş olan ilk uzay aracını Haziran ayında bir SpaceX Falcon 9 araç paylaşım görevinde yörüngeye gönderecek. Uydu, piksel başına 3,5 metre çözünürlükte görüntü ve video toplayabilecek.

Yedi yaşındaki şirketin, müşterilere tercihli görüntülere erişim ve güvenli uydu kapasitesi seçeneği sunan erken erişim seçeneği programı aracılığıyla 128 milyon £ (160 milyon $) değerinde müşteri taahhüdü var. Programa katılan şirketler arasında Japan Space Imaging Corporation ve analitik şirketi Kayrros yer alıyor. Bu fonlar, bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren gelire geçmeye başlamalıdır.

Molten Ventures’ın iklim teknolojisi başkanı George Chalmers yaptığı açıklamada, “Erken taahhütlerindeki 160 milyon $, diğer iklim teknolojisi firmalarının taklit edebileceği, derin teknoloji şirketleri için lansman öncesi satışların mükemmel bir modelidir” dedi.

Satellite Vu’ya göre yeni finansman bir ‘yukarı tur’ veya şirketin değerlemesinin arttığı bir turdu. Şirket, ilk lansmanından sonra B Serisi için kaynak yaratmaya geri dönecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın