WhatsApp, Hintli kullanıcıları etkileyen spam aramaları ele almak için arka uç düzeltmeleri sunuyor

Naber şu anda özellikle Hindistan’da yaygın olan istenmeyen aramalarla mücadele etmek için arka uç güncellemeleri başlattığını duyurdu. Son birkaç gün içinde birçok kullanıcıyı etkiledi ve sonunda Hindistan hükümetinin dikkatini çekti.

Perşembe günü, Meta’nın sahip olduğu mesajlaşma uygulaması, spam çağrı olaylarını azaltmak için AI ve ML sistemlerini hızla artırdığını duyurdu. Hatta bazı kullanıcılar, bilinmeyen uluslararası numaralardan gelen sahte aramalarla bazen taciz edildi ve dolandırıldı. Son birkaç gün içinde, Hintli kullanıcılar bu olayları sosyal medyada kapsamlı bir şekilde bildirdiler.

“WhatsApp, kullanıcı güvenliğini korumada uçtan uca şifreli hizmetler arasında liderdir. WhatsApp içinde Block & Report gibi çeşitli güvenlik araçları sağlamaya, sürekli olarak kullanıcı güvenliği eğitimi ve farkındalığı oluşturmaya ve kötü niyetli kişileri proaktif olarak platformumuzdan ayıklamaya devam ediyoruz. Ancak kötü niyetli kişiler, kullanıcıları dolandırmak için farklı yollar buluyor. Bir WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, uluslararası dolandırıcılık aramaları, kötü aktörlerin son zamanlarda benimsediği yeni bir yol” dedi.

Sözcü, yeni uygulamanın spam aramaların mevcut arama oranını en az %50 oranında azaltacağını da sözlerine ekledi.

“Mevcut olayı etkili bir şekilde kontrol edebilmeyi umuyoruz. Sözcü, “Kullanıcılarımız için güvenli bir deneyim sağlamak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kullanıcılardan gelen raporlara göre kötü niyetli kişiler, Etiyopya (+251), Endonezya (+62), Kenya (+254), Malezya (+60) ve Vietnam (+84) gibi ülkelerdeki uluslararası kodlu telefon numaralarından arama yapıyorlardı. , diğerleri arasında. Çoğu durumda, hileli iş tekliflerini desteklediler. Ancak, dolandırıcılar daha sonra sık sık kullanıcılardan Telegram gibi diğer mesajlaşma uygulamaları üzerinden bağlanmalarını istedi.

En son güncellemelerin sorunu azaltması biraz zaman alacaktır. Ancak, etkilenen kullanıcıların herhangi bir güncelleme indirmesine veya uygulamada herhangi bir değişiklik yapmasına gerek yoktur.

Hindistan Devlet Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rajeev Chandrasekhar Perşembe günü erken saatlerde, söylenmiş Yerel medya kuruluşları, BT bakanlığının kısıtlanmış mesajlaşma uygulamalarında istenmeyen aramalar almak için Meta’ya bir bildirim göndereceğini söyledi. Bir spam sorunu varsa, bu kesinlikle WhatsApp’ın veya herhangi bir mesajlaşma platformunun bakması gereken bir sorundur, dedi.

“Kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak, Meta ve WhatsApp için esastır. WhatsApp sözcüsü, “Kullanıcılarımız yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor ve hükümetin kullanıcıları güvende tutma hedefiyle tamamen uyumluyuz” dedi.

Hindistan, WhatsApp için en büyük pazar 500 milyondan fazla kullanıcı. Spam aramalarla ilgili son soruna ek olarak, markalar spam yapmaya başladı Geçen yıl Hindistan’daki WhatsApp kullanıcıları. Kullanıcılar bu durumda, bazı işletmeleri engelledikten sonra bile birçoğunun farklı telefon numaralarından gelen kutusuna döndüğünü bildirdi.

Google ayrıca, bazı işletmelerin Hintli kullanıcılara promosyon mesajları göndermek için Rich Communication Services (RCS) reklamlarında şirketin spam önleme politikalarını kötüye kullanmaya başladığı benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, arama devi hizmeti durdurdu ülkede.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın