Vizesiz ve uygun fiyata dinlence önerileriEnuygun.Com açıklamasına göre, doğru ülke seçimi ve doğru planlama ile yurt dışında yer edinen destinasyonlarda uygun fiyatlı bir tatil yapılabilir.

Özellikle de konaklama, ulaşım ve yeme-içme ücretlerinin ucuz olduğu ülkeler yardımıyla hayal edilen yurt dışı seyahatini gerçekleştirmek olası. Enuygun.Com, kısa sürede yurt dışına gezi etmek isteyenler için vizesiz hatta birtakım rotalar özelinde pasaport olmadan yalnızca çipli hüviyet kartıyla gidilebilecek müsait fiyatlı ülkeleri listeledi.

Arnavutluk

Hem deniz bununla birlikte kültür seyahatini sevenlerin tercih edebilecekleri vizesiz gidilebilecek Arnavutluk, Enuygun.Com’un yurt dışı önerilerinde birinci ülke. Özellikle ülkenin Durres ve Saranda şehirleri denize girmek için oldukça güzel seçenekler sunarken, Arnavutluk tatili yapmak isteyenlerin konaklayabileceği en ülkü şehir, gezilebilecek her lokasyona yakın olan başkent Tiran.

Tiran’da Skanderberg Meydanı, Ulusal Tarih Müzesi ve Hacı Ethem Bey Camisi mutlaka görülmesi ihtiyaç duyulan yerler arasında yer alıyor.

Yemekleri ile de ünlü olan Arnavutluk’ta elbasan tava ve leziz börek çeşidi byrek mutlaka denenmesi gereken yemeklerin başında geliyor.

Gürcistan

Artvin şehrinin komşusu Gürcistan da listedeki bir diğer rota. Yakınlığı sebebiyle Gürcistan’a otobüsle, kişisel araçla ve uçakla ulaşım mümkün oluyor.

Türklerden vize ve hatta geçişlik istemeyen ülkenin başkenti Tiflis ve Batum şehirleri son derece eğlenceli rotalar olarak öne çıkıyor. Tiflis’e gidenler Narikala Harabesi’ni, Sameba Katedrali’ni, çağdaş yaya köprüsü Bridge of Peace’i ve Jvari Manastırı’nı görebilir.

Ayrıca yolu Tiflis’e düşen ve şehrin şifalı termal suyundan faydalanmak isteyenler Sulfur Baths’te zaman geçirebilir.

Ülkenin bir öteki mühim şehri Batum’u ziyaret edenler ise Batum Botanik Bahçesi’ni, Ali ve Nino heykellerini, antik Roma kalelerinden Gonio Kalesi’ni ve Miracle Park’ı seyahat planlarına dahil edebilirler.

Bütçe dostu Tiflis otelleri yahut Batum otelleri arasından bütçeye uygun olan seçilerek, uygun fiyatlı bir yurt dışı tatili yapılabiliyor.

Kuzey Makedonya

Güneydoğu Avrupa’da konumlanmış Kuzey Makedonya, uygun fiyatlı yurt dışı tatili için tercih edilebilecek en güzel Balkan ülkelerinden.

Üstelik Türk vatandaşlarından vize istememesi, bu güzel ülkede uygun fiyatlı bir tatili olası kılıyor.

Yüzyıllar süresince Osmanlı Devleti’nin yargı sürdüğü ülkede gezerken kültürel anlamda oldukça fazla ortak özelliğe rastlamanız olası. Kuzey Makedonya gezisinde Üsküp ve Ohrid kalmak için tercih edilebilecek kentler içinde yer alıyor.

Aynı zamanda başkent olan Üsküp’te, Türk Çarşısı, Matka Kanyonu, Üsküp Kalesi, şehrin sembollerinden Taşköprü ve Vodno Makedonya tatili sırasında gezilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Eğer kalmak için Ohrid tercih edilirse, görülmesi ihtiyaç duyulan yerler içinde Ohri Gölü, Çar Samuel Kalesi, Saint John Kilisesi ve Saint Clement Kilisesi bulunuyor.

Manastır şehrinde yer alan ve Atatürk’ün de eğitim görmüş olduğu Manastır Askeri İdadisi de Kuzey Makedonya gezi listesine eklenmesi ihtiyaç duyulan mühim bir yapı.

Azerbaycan

Sadece çipli hüviyet kartı ile giriş yapılabilen ve özellikle başkenti Bakü’deki gezilebilecek güzel yerleriyle meşhur Azerbaycan da Enuygun’un listesindeki diğer tavsiyeler arasında yer alıyor.

Mutfağıyla ve kültür mozaiğiyle beğeni kazanan Bakü’de İçeri Şehir, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Azerbaycan Halı Müzesi, Qız Qalası, Şirvanşahlar Sarayı ne olursa olsun ziyaret edilmesi gereken bölgeler arasında bulunuyor.

Bakü uçak bileti alarak pasaporta gereksinim duymadan, yalnızca çipli kimlik kartıyla, beraber Azerbaycan’da eğlenceli bir yurt dışı tatili yapılabiliyor.

Sırbistan

Lezzetli yemeklerle dolu mutfağı, gezilecek görkemli bölgeleri ve kendine özgü kültürüyle Sırbistan, vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olması sayesinde her sene Türkiye’den oldukca sayıda şahıs tarafından ziyaret ediliyor.

Uygun fiyatlı yurt dışı tatili için Enuygun.Com’un önerilerinden Sırbistan’ın tercih edilmesi niteliğinde, başkent Belgrad’da kalınabilir.

Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Kneza Mihaila şeklinde noktalar Belgrad’da gezilecek bölgeler listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Ülkenin yalnızca gezilecek yerleri değil mutfağı da son derece iddialı. Ajvar kahvaltılık sosu, Sırp köftesi cevapçiçi, beyaz peynir ve kaymaklı içle hazırlanan gibanica, mısır ekmeği proya ve nal şeklindeki cevizli tatlı orasnice Sırbistan’da kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerin başına geliyor.

Bosna Hersek

Enuygun.Com’un listesindeki son destinasyon olan Bosna Hersek, organik güzellikleri ile öne çıkan ve aynı zamanda zengin kültürüyle de dikkat çeken bir ülke.

Saraybosna ve Mostar ülkede en oldukça ziyaret edilen iki popüler kent olurken, Saraybosna’da Başçarşı, Umut Tüneli, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Sarajevo City Hall ve Bjelašnica Dağı ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer alıyor.

Ayrıca Mostar’da Mostar Köprüsü, Koski Mehmed Paşa Camisi, Buna Nehri, Eğri Köprü ve Karagözbey Camisi de ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan öteki bölgeler olarak öne çıkıyor.

Açıklamada kısa sürede yurt dışına seyahat etmeyi düşünenler için Seyahat Sağlık Sigortası’nın ihmal edilmemesi vurgulanırken, bazı ülkeler bu sigorta türünün yapılmasını zorunlu tutmasa dahi muhtemel esenlik problemlerinizde sorun yaşamamak için önlem almak gerektiği bildirildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın