Vinfast, bir yazılım arızası nedeniyle ABD’ye gönderilen EV’leri geri çağırıyor

Vietnamlı otomobil üreticisi Vinfast, gösterge paneli ekranının kararmasına neden olan bir yazılım arızası nedeniyle 2023 VF8 araçlarından bazılarını ilk kez geri çağırdı.

Geri çağırma daha sonra yayınlandı federal düzenleyiciler uyardı boş bir ekran hız göstergesi veya uyarı lambaları gibi kritik bilgileri göstermediği için sürücülerin çarpma riskinin arttığını. Vinfast, sorunu Perşembe günü başlayacak kablosuz bir yazılım güncellemesiyle çözebileceğini söyledi.

Vinfast, yorum talebine yanıt vermedi.

Yaklaşık 999 araç, Vinfast’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderdiği ilk elektrikli araç partisi olan geri çağırmadan etkilendi. bir dosyaya göre ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ile. Bunların 999’u 111’i müşteri elinde, 153’ü ise filo hizmetinde. Vinfast’ın elinde hala 735 araç var.
VinFast, 14 araçta bildirilen 18 olayın farkında olduğunu söyledi.

Geri çağırma, şirketten yaklaşık üç ay sonra gelir. ilkini teslim etti ABD’li bir müşteriye VF8 Şehir Sürümü. Araç, büyük ölçüde sürüş kalitesi ve yazılım arızaları da dahil olmak üzere diğer sorunlar nedeniyle otomotiv medya kuruluşları tarafından geniş çapta eleştirildi.

Vinfast, bir sürü tamamen elektrikli SUV ile Kuzey Amerika araç pazarından bir parça pay almak gibi büyük hırslara sahip.

Vingroup holdinginin sahibi olduğu şirket 2017’de kuruldu. Şirket ilk içten yanmalı motorlu araçlarını 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı ve daha sonra Vietnam pazarı için bir dizi e-scooter ve araç ekledi. Şirket, lansmanından sonraki bir yıl içinde araçlarının Vietnam’da en hızlı satan.

VinFast daha sonra saf bir EV şirketine dönüş yaptı ve Vietnam’da yayılmaya devam ederken, aynı zamanda gözünü ABD pazarına dikti. VinFast, altı EV modeli, bir elektrikli otobüs modeli ve dokuz elektrikli motosikleti piyasaya sürdüğünü söyledi. Dış pazarlara yaklaşık 3.000 elektrikli otomobil ihraç edildi.

O zamandan beri Vinfast birkaç EV modelini piyasaya sürdü. VF8, ABD pazarına ilk gelen modeldir.

Şirket ayrıca planlarını beslemek için sermaye aradı. Nisan ayında şirket, Vingroup’u kuran milyarder Pham Nhat Vuong’un 1 milyar dolar yatırım EV şirketindeki bir hibe aracılığıyla kişisel servetinin. Vingroup 500 milyon dolar yatırım yapacak. Ana şirket ayrıca VinFast’a beş yıla kadar vade ile 1 milyar dolar daha borç vermeyi kabul etti.

Şirket o zamandan beri halka açık pazarlara yöneldi. Vinfast Mayıs planlarında açıklandı halka açılmak Özel amaçlı bir şirket olan Black Spade Acquisition ile tahmini işletme değeri 27 milyar $ olan bir anlaşma yoluyla birleşerek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın