Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla ilgili açıklamalar yaptı! Güncel

Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla alakalı açıklamalar yaptı! Güncel, başvuru sitemizde Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla alakalı açıklamalar yaptı! ile alakalı araştırma yaptık. 

 Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla alakalı yazdığı makalede, mühim tespitlerde bulundu.

BDDK verilerine göre, 15-22 Eylül haftasında Kur Korumalı Mevduat hesaplarındaki azalma yalnızca 2.2 milyar lira olarak kayıt edildi. Bu rakam, bazı eleştirmenler aracılığıyla beklenenden düşük olarak değerlendiriliyor ve hesapların sonlandırılmasının istenen etkiyi yaratmadığı endişelerini artırıyor.

Ekonomi yönetimi adımlar atıyor

KKM döviz bazında geçen hafta 863 milyon dolarlık bir azalış yaşadı. Bu azalışın daha belirgin görünmesi ise dolar kurundaki artıştan kaynaklandı. 15 Eylül’de 26.83 olan dolar kuru, 22 Eylül’de 27.02’ye yükselince KKM’nin döviz karşılığı daha fazla düşmüş göründü.

Bugün saygınlığıyla KKM’nin toplam değeri 3 trilyon 304 milyar lira, döviz cinsinden ise 122.3 milyar dolar olarak kayıt edildi. Haftalık hemen hemen 25 milyar liralık gerileme hızının 2 milyar liraya düştüğünü gören ekonomi yönetimi, bu yavaşlamadan endişe duymaktadır. Vatandaşları bu hesaplardan caydırmak maksadıyla bu hafta başında bir adım daha attı.

KKM faizinde bi hayli hızlı bir gerileme yaşanıyor. Merkez Bankası, TL cinsi açılan kur korumalı mevduat hesaplarında asgari faiz koşulunu bu hafta başında kaldırdı. KKM’ye en az politika faizi kadar faiz uygulanması gerekiyordu ve hali hazırdaki durumda o faiz oranı % 30’du.

Bankalar şaşırtan faiz teklifleriyle gözleri üstüne topluyor

Merkez Bankası’nın TL cinsi kur korumalı mevduat hesaplarında asgari faiz koşulunu kaldırmasının ardından bankalar, tasarruf sahiplerine çeşitli faiz teklifleri sunmaya başladı. Bir kamu bankası, verdiği faiz oranıyla hem tasarruf sahiplerini hem de banka çalışanlarını şaşırttı.

Bu banka, TL cinsi kur korumalı mevduat hesabını sürdürmek isteyenlere yıllık %5.25 faiz teklif ediyor. Bu oranın neden tam anlamıyla %5 yahut %6 olmadığı ise belirsizliğini koruyor.

Bankaların şaşırtan faiz teklifleriyle dikkat çektiği bu sürede, tasarruf sahipleri kendilerine sunulan fırsatları dikkatlice değerlendirmeli ve kararlarını buna göre vermelidir.

 

 

Yorum yapın