”Türkiye’yi ilk 10’da görmeyi hedefliyoruz”Bilim Güngören; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Güngören Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirildi. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin çıtayı her zaman en yükseğe koyduğunun altını çizerek, “20 senedir en büyük hedeflerin ardından koştuk. Varmak istediğimiz nokta, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmak. İşte bu amaç doğrultusunda bilim ve teknolojiyi anahtar olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Teknoparklarımızın sayısı 97’ye ulaştı”

Türkiye’deki bilim ve teknoloji altyapısını güçlendirmek adına her gün yeni yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Bakan Varank, “Özel sektörde Ar-Ge kültürünü geliştirmek için işletmelerin kendi bünyelerinde kurmuş oldukları Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerini destekliyoruz. Ar-Ge ve Tasarım Merkezine haiz işletmelerimizin sayısı bin 600’e yaklaştı. Girişimcilere her türlü emsalsiz fikri ticarileştirebilecekleri uygun ortamı hazırlayan Teknoparklarımızın sayısı 97’ye ulaştı. Geleceğin teknolojilerine yönelik derin ilmi araştırmaların yapıldığı Öncül Ar-Ge Laboratuvarlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu laboratuvarlarda 6G’den otonom sürüşe, katmanlı imalat teknolojilerinden ileri malzemelere kadar oldukça mühim çalışmalar gerçekleştiriliyor” açıklamalarında bulundu.

“Ar-Ge harcamalarının ulusal gelire oranının son 20 yılda binde beşten yüzde 1,13’e yükseldiğini görüyoruz”

Bakan Varank, “Baktığımızda Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının son 20 yılda binde beşten yüzde 1,13’e yükseldiğini görüyoruz. Tam zaman eşdeğer Ar-Ge mensubu sayısı 20 senede 29 binden 222 bine terfi etti. Gördüğünüz şeklinde araştırmacı sayısında çok önemli bir artış var” gibi konuştu.

81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesindeki çocukların yapay zekadan nesnelerin internetine, tasarımdan robotiğe kadar fazlaca geniş bir yelpazede proje geliştirmeyi öğrendiklerini dile getiren Bakan Varank, “Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te düzenlediğimiz yarışmalar, gençlerimizi geleceğin teknolojilerine hazırlıyor. Takımlar halinde yarışmalara katılan ergenler biyoteknoloji, çip tasarımı, dikey inişli füze, karma sürü robotlar gibi alanlarda özgün projeler geliştiriyor” diye konuştu.

“Üç lise talebesi kızımızı TÜBİTAK vesilesiyle Antarktika’ya göndereceğiz”

Bakan Varank, “Bu yıl üç lise öğrencisi kızımızı TÜBİTAK vasıtasıyla Antarktika’ya yollayacağız. Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nda birinci olan bu öğrencilerimiz 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyetine katılarak projelerini kutuplarda kontrol etme imkanını elde edecek. İşte bizler her türlü mecrayı kullanarak başta öğrencilerimiz olmak suretiyle 7’den 77’ye her kesiminin ilgisini bilimin büyüleyici dünyasına çekmek için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılışı gerçekleştirilen merkeze TÜBİTAK eliyle ortalama 4 milyon lira yardımcı sağladıklarının altını çizen Bakan Varank, “Belediyemiz de burayı hem inşa etmek bununla birlikte işletmek için 25 milyon liraya yakın yatırım yaptı. Deneyap Teknoloji Atölyesi, Planateryum ve Uzay Salonu, ustalaşmış ses kayıt stüdyosu ve değişik grafik tasavvur imkanları bu hizmetlerden ancak birkaçı. Buradaki atölyelerde gençlerimiz; matematik, astronomi, havacılık, feza, tabiat bilimleri, robotik, kodlama ve tasavvur eğitimleri alacaklar. Ayrıca ekip emek harcaması, ilmi, akılcı ve eleştirel düşünme gibi değişik yetenekler kazanacaklar” dedi.

“Cumhurbaşkanı adaylığı belli olan tek isim Recep Tayyip Erdoğan”

Bakan Varank, “İşte bizim gündemimiz; bilim, teknoloji ve inovasyon. Bizim gündemimiz; yetkin insan deposu yetiştirmek. Bizim gündemimiz bu ülkeye kıymet katan eserler bırakmak. Ama başkalarının gündeminde ne var hepiniz izliyorsunuz değil mi? Koltuk kavgalarını, makam pazarlıklarını hepiniz takip ediyorsunuz değil mi? Aylardır, bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyemeyen, bırakın belirlemeyi daha adayı konuşmaya başlayamayan bir altılı masa var. Neredeyse Ocak ayı bitecek ama şu anda Cumhurbaşkanı adaylığı belli olan tek isim Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanımızın karşısına kimi çıkaracaklar, toplanıp toplanıp bir türlü karar veremiyorlar. Tabi hepimiz dışardan baktığımızda, 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adaylarını tayin gündemiyle toplandığını zannediyorduk.

Meğerse bu toplantıların gündemi aday değil, koltuk pazarlıklarıymış. Ne diyorlar? Altılı masadaki genel başkanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olacakmış. Hani partili Cumhurbaşkanı olmaz diye yeri göğü inletiyordunuz, ne oldu? Hatta bu Cumhurbaşkanı yardımcıları, her karara imza atacaklarmış. O da yetmez, masadaki partilerin oyları binde 5 olsa dahi ne olursa olsun bir bakanlık alacaklarmış. Ama bence bu da yetmez. Madem tüm laflarını bir kenara bırakıyorlar, madem anayasayı tanımayacaklarını şimdiden ilan ediyorlar. Kendilerine bir teklif de ben vermek istiyorum.

Bence altılı masanın genel başkanları 2 ayda bir dönüşümlü olarak Cumhurbaşkanı olsunlar. Sıralamayı da boy sırasına gore mi, yaş sırasına nazaran mi yapacaklar, makale tura atıp karar versinler. Evet, trajikomik bir muhalefetle karşı karşıyayız. Türkiye’nin yarınlarına yönelik söyleyecek tek bir sözleri, tek bir hayalleri, tek bir projeleri yok. Varsa yoksa koltuk pazarlığı. Diğer yanda ise, dur durak bilmeden icraatın ardında koşan, yarınları planlayan bir Recep Tayyip Erdoğan var, Cumhur ittifakı var. Ben inanıyorum ki, bu tablonun hesabını milletimiz oldukça güzel tutuyor ve sandık önüne gelince de gerekeni yapacak” açıklamalarında bulundu.

kaynak – linehaber

Yorum yapın