Fiyatlarda artış devam ediyor

Fiyatlarda artış devam ediyorRusya-Ukrayna savaşı sonrasında dünya ekonomilerinde yaşanan negatif durum Çekya ekonomisini de etkiledi. Çekya İstatistik Kurumu tarafından meydana getirilen açıklamaya gore, ülkede kasım ayında senelik bazda gıda dışı mamüllerin perakende satışlarında yüzde 9,6, gıda ürünlerinde ise yüzde 9,2, perakende satışların genelinde ise yüzde 8,7’lik bir düşüş yaşandı. Çek İstatistik Ofisi tarafından meydana getirilen senelik karşılaştırmada, deva satışları yüzde 5,8, ev ürünleri satışları yüzde 12, elektronik eşya satışları yüzde 8,4, kıyafet ve ayakkabı satışları ise yüzde 5,1 azaldı.

Şekerin fiyatı yüzde 95, yumurtanın fiyatı yüzde 72 arttı

Gıda maddelerinin üretim maliyetlerinde artış yaşanması temel gıda maddelerinin satış fiyatlarında da zamlara niçin oldu. Bir kilo toz şekerin fiyatı geçen yıla nazaran yüzde 95 artış gösterirken, yumurtanın fiyatı yüzde 72, margarinin fiyatı ise yüzde 53 arttı. Yetkililer, fiyatlardaki artışların yüksek elektrik ve gaz tutarları, plastik, cam, kağıt benzer biçimde malzemelerin bulunamaması ve Ukrayna’daki cenk, daha önce ithal edilen buğday, ayçiçek yağı ve soya fasulyesi gibi tarımsal ürünlerin ithalatının kesintiye uğramasından kaynaklandığını belirtiyor.

“Yüzde 50 daha çok harcıyorum”

Çekya’nın başkenti Prag’da bir süpermarkette alışveriş icra eden Katerina Cermakova isimli Çek vatandaşı yüksek enflasyona bağlı artan fiyatların kendisini oldukça etkilediğini belirtirken, “Eğer olası olsaydı bu durumu değişiklik yapmak isterdim. Birçok insan fakirleşiyor ve bu ülkemiz için hiç iyi değil. Enflasyon artarken maaşlarımız artmıyor. Maaşlarımızın artması lüzumlu. Alışverişe gittiğimde fiyatların yüksek bulunduğunu hissediyorum. Geçen seneye oranla yüzde 50’lik bir artış var.” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın