Türk müteahhitler dünya ikinciliğini geri aldı

Türk müteahhitler dünya ikinciliğini geri aldıTürkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”nde bir yıllık aranın arkasından 42 firmayla tekrar ikinci sıraya terfi etti.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), internasyonal inşaat sektörü yayınlarından Engineering News Record (ENR) dergisinin, her sene müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki çalışmalarından elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”nin 2022 sonuçlarına ait açıklama yapmış oldu.

Buna nazaran, Çin 79 firma ile listede ilk sırada bulunurken Türkiye 42 firmayla ikinci, ABD 41 firmayla üçüncü sırada yer aldı.

Küresel pazardaki daralmaya rağmen, Türk müteahhitlerin gelirlerindeki artış ayrıca öne çıktı. Kovid-19 salgınında aşılamanın yaygınlaştığı ve yükselen petrol fiyatlarının öne çıkmış olduğu 2021’de Türkiye, performansını artırarak listedeki sıralamada geçen sene ABD’ye bıraktığı ikinciliği geri aldı.

2 Türk şirketi en büyük ilk 50 içinde

Türk firmaları, 20,4 milyar doları tutarında gelirle, listedeki firmaların toplam gelirleri içerisindeki payını bundan önceki yılda ulaşılan yüzde 4,4’ten yüzde 5,1’e yükseltti. Böylece Türkiye, uluslararası gelirlere nazaran 2022 sıralamasında bir sıra yükselerek 7’nci oldu. Türkiye bu rakamla İngiltere, Avusturya ve Japonya’nın önünde yer aldı. Müteahhitlik firmalarının 2021 yılı uluslararası proje gelirlerine göre 2022 yılı sıralamasında ilk 100 firma arasına giren Türk müteahhitlerinin sayısı 8 oldu. İki Türk şirketi ise ilk 50 firma arasında yer buldu.

Türk firmalarının faaliyetleri 2021’de ağırlıkla Rusya dahil Avrupa (8,8 milyar doları), Orta Doğu (5,6 milyar dolar), Afrika (3 milyar dolar) ve Asya (2,5 milyar dolar) bölgelerinde yoğunlaştı.

“Türk müteahhitler zoru başardı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TMB Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin, uluslararası pazarda artan sorunlara rağmen zoru başardığını ve söz verdiği üzere küresel devler liginde ülkenin adını yine ikinci sıraya taşıdığını belirterek “42 firmamızın 2022 yılı ENR sıralamasında yer almasının gururunu yaşıyoruz. ‘Türk müteahhitliği’ dünyada bir marka haline gelmiştir. Müteahhitlerimiz, internasyonal standartlarda, zamanında ve müsait maliyetlerle iş yapma kabiliyetleri, zor ve riskli coğrafyalarda sahip oldukları iş deneyimi ve iş donanması geliştirme becerileriyle internasyonal inşaat sektöründe öne çıkmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Finansman ihtiyacımız var”

Geleneksel pazarlarda sorunların sürdüğü ve finansman ihtiyacının arttığı bir dönemde bu başarının kazanılmasının ek olarak önem taşıdığını işaret eden Eren şunları kaydetti:

“Küresel inşaat pazarından aldığımız paydaki artış da sevindiricidir. Geçen yıl salgının belli seviyede test dibine alınması ve petrol fiyatlarında görülen artışın etkisiyle yurt dışında 31 milyar dolarlık yeni proje ebatlarına ulaşmış, bu doğrultuda yıllık yeni proje hedefimizi kısa vadede 30 milyar dolar olarak revize etmiştik. Ancak 2022 yılının hemen hemen başında Rusya-Ukrayna savaşı ile sarsıldık. Yaşanan insanlık trajedisinin sona ermesi en büyük dileğimizdir. Savaş nedeniyle bölgesel iş kaybının yaşanması da kaçınılmazdır. Yüksek seyreden petrol fiyatları ile Körfez ülkeleri ile ısınan siyasal ilişkiler ise sektörümüzü destekleyebilecek olup küresel inşaat sektörünün alaka odağı haline gelen Sahraaltı Afrika pazarında rekabet için finansman kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer öne çıkan hedefimiz, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde yurt dışı projelerimizde istihdam edilen Türk işgücü sayısının mevcut 35 binler seviyesinden 100 bine yükseltilmesidir.”

Öte yandan 2020 ve 2021 yılında ENR listelerine giren müteahhitlik firmalarına ödülleri 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca verilmişti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın