‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’daMacaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden start alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırası ile Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye giriş yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşan ralli ekibi, Bursa startı için tarihi belediye binası önünde buluştu. Yarışmacılar; sonrasında sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da son bulacak.

Kültür ve tarih vurgusu
Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ile beraber rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk kültür ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların bir bir gezileceğini söylemiş oldu. Ralli kadrosunun 9100 kilometre yol kat edeceğini dile getiren Başkan Aktaş, ralli ekibinin Bursa’da Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını deklare etti.

Organizasyonun amacının güzergah üstündeki ülkeler ile şehirlerin zamanı, kültürel ve naturel güzelliklerine vurgu yapmak olduğunu anlatım eden Başkan Aktaş, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına önemli katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katılmış olduğu rallide 30 yarışmacı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da onlarca etkinlik ve etkinlik yapılıyor. Tabii hepimiz arzu etmiş olduğu ve ilgilenilmiş olduğu kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’da Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada oldukca güzel temsil edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü
Bursa’nın tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Türk zamanı açısından donanımlı ve alt yapısı olan Bursa’yı bütün dünya ile paylaşmak lazım. Rallide yer alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda alın teri dökenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden ötürü Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle kısaltmak, kültürler arası gönül köprüleri oluşturmak amacıyla start alan rallinin Türk dünyası adına hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’e çiçek takdim etmesinin peşinden, start bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk kez düzenlenen ve yaklaşık 9100 kilometre etaba sahip Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akü gibi kuruluş ile şirketler da yardımcı veriyor. Güzergâh üstündeki ülkeler ile şehirlerin zamanı, kültürel, organik ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına da önemli katkı sunuyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın