Avrupa’daki işçiler, yüksek enflasyon sebebiyle grevde

Avrupa’daki işçiler, yüksek enflasyon sebebiyle grevdeRusya- Ukrayna arasında 6 aydır idame eden savaşın etkileri Avrupa ülkelerinde de hissedilmeye başlandı. Özellikle enerji alanında Rusya’ya bağımlı olan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya’ya yaptırım uygularken, Avrupa’da enerji kaynakları kifayetsiz kaldı. Avrupa ülkeleri Rusya’ya enerji bağımlılıklarını azaltmak için sokak aydınlatmalarını kapatmak, ışıklı reklam panolarını yasaklamak, ısıtıcı ve klima kullanımını sınırlandırmak benzer biçimde önlemler getirdi.

Savaşın yol açtığı yüksek enflasyon ve yaşam maliyetlerinin artması ve çalışanların ücretlerinde enflasyona uygun artışın yapılmaması Avrupa’daki işçileri grev oluşturmaya yöneltti. İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerde yükselen enflasyon karşısında maaşlarının yetersiz bulunduğunu söyleyen ve zam isteyen çeşitli sektördeki işçiler, greve gitti. Çeşitli sektörlerden bırakım icra eden işçiler arasında en oldukça hava yolu personelleri, demir yolu ve toplu taşıma mensupları, temizlik işçileri ve sıhhat işçileri gibi kamusal alanda mühim görevlere sahip olan işçiler yer aldı.

İngiltere’de fazlaca sayıda işçi grevde

İngiltere’de rekor seviyede artan enflasyon karşısında, maaşlarının artırılmasını isteyen işçiler bırakım kararı aldı. Grev sonucu alan çalışanlar arasında başlıca, demiryolu taşımacılığı çalışanları, metro çalışanları, hava yolu taşımacılığı, otobüs şoförleri, liman işçileri, sıhhat personelleri, temizlik işçileri ve posta servisi mensupları yer aldı. İngiltere’nin yük taşımacılığındaki mühim limanlarından olan Felixstowe’un ortalama bin 900 çalışanı, kendilerine teklif edilen yüzde 8’lik maaş teklifinin, enflasyon oranından düşük olması sebebiyle grevlerine devam ediyor. Unite Sendikası tarafınca desteklenen grevde, Unite Genel Sekreteri Sharon Graham, “Felixstowe çalışanlarına makul bir ücret artışı sağlanmalıdır. Şirketlerin çalışanlarına iyi bir ücret ödemek yerine milyonlarca sterlinlik kar sağlamaya öncelik verdiği aleni” şeklinde konuştu.

İngiltere’de ek olarak posta servisi işçileri de maaş anlaşmazlığı ve emek harcama koşullarının düzeltilmesi için bırakım yapıyor. Yaklaşık 115 bin posta işçisi, 26 Ağustos, 31 Ağustos ve 8-9 Eylül olmak üzere 4 günlük iş bırakma grevi yapacak. Sağlık çalışanları da maaşlarının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Eylül ayında bırakım yapacaklarını duyurdu.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da ise temizlik işçileri yaklaşık 2 haftadır çöpleri toplamayarak bırakım yapıyor.
Edinburgh’un yanı sıra Glasgow, Aberdeen, Dundee ve Highland dahil olmak üzere 13 bölgedeki personel de greve katılacağını duyurdu. İskoçya Birinci Bakan Yardımcısı John Swinney, Edinburgh’daki durumun halk sağlığı için derinden kaygı verici olduğunu söyledi.

İspanya’da havayolu çalışanları grevde

Avrupa genelinde havaalanı ve havayolu mensupları ücret yetersizliği karşısında bırakım yapmaya devam ediyor. İspanya’da hava yolu sektöründe Ağustos başından beri idame eden grevler, yolcuları ve turizmi negatif etkiliyor. Ülkede Ryanair ve Easyjet hava yolları çalışanlarının başlattığı işbırakımı sebebiyle fazlaca sayıda uçuş iptal edildi veya rötarlı gerçekleşti. SEPLA pilotlar sendikası, çalışanların ücretlerinde ve emek harcama koşullarında iyileştirmelerin yapılması için yeni bir toplu kontrat istek ediyor.

İspanyadaki Ryanair şirketinin kabin kadrosu ise Ocak ayına kadar her hafta 4 gün sınırsız grev kampanyalarına devam edileceğini söyledi. USO ve SITCPLA sendikaları, grevler sebebiyle Temmuz ayından bu yana yaklaşık 300 uçuşun iptal edildiğini söylemiş oldu. 28 Ağustos’ta ise International Airlines Group’un İspanyol yan kuruluşu Iberia Express’te de grev yapmayı umut ediliyor.

Almanya’da sendikalar işçileri greve çağırdı

Almanya’nın en büyük lojistik operatörlerinden olan Amazon ve Rewe’deki lojistik işçileri 12 Ağustos’ta toplu greve gitmişti. Her iki işbırakımı de Amazon ve Rewe’nin yeni toplu sözleşmeler görüşme etmesini talep eden Birleşik Hizmetler Birliği (Verdi) tarafından önerilmişti. Verdi, işçilerin maaşlarının arttırılması gerektiğini söylemişti. Ülkede ayrıca 27 Temmuz’da yeniden Verdi Sendikasının çağrısı üstüne Lufthansa hava yolu şirketindeki personelin ücretlerinde de artış yapılması talebiyle greve gidildi. Grev nedeniyle uçuşlar iptal oldu, havaalanlarında aşırı yoğunluk yaşandı. Yaklaşık 35 milyon euroya mal olduğu tahmin edilen grevin ardından Verdi Sendikası ile işveren antak kalma sağlandı.

Norveç elektrokimya endüstrisinde bırakım

Norveç’te 15 Ağustos’ta elektrokimya endüstrisindeki binlerce işçi maaşlarının artırılması için bırakım oluşturmaya başladı. Norveç elektrokimya endüstrisindeki bin 422 işçi, Norsk Industri işverenler derneği ile meydana getirilen ödeme müzakerelerinin başarısız olmasının peşinden Industri Energi sendikası tarafınca çağrılan bir iş durdurma eylemine başladı. Industri Energi, 22 Ağustos Pazartesi günü Sunndal ve Mosjoen’deki alüminyum fabrikalarında çalışan bin 115 üyesini de greve çağırdı. Norveç’te bırakım icra eden işçilerin sayısı toplamda 2 bin 537’ye terfi etti. Industri Energi’nin toplu iş sözleşmesi, ortalama 7 bin 600 işçiyi kapsıyor.

Hollanda demiryolu işçileri grevde

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) ve diğer sendikaların çağrısıyla, Hollanda Devlet Demir Yolları (NS) mensupları, maaşlarının artırılması için 31 Ağustos’a kadar işbırakımı yapma sonucu aldı. Grev sebebiyle ülkenin Friesland, Groningen, Drenthe, Rotterdam ve Lahey gibi bölgelerinde ulaşım aksadı. İşçiler enflasyonun yükselmesi ve alım gücünün düşmesi sebebiyle maaşlarının arttırılmasını talep ediyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın