TikTok popüler hesaplara torpil mi yapıyor?TikTok günümüzün en popüler sosyal medya platformları içinde yer ediniyor. Forbes’un haberine bakılırsa, firmanın geçtiğimiz sene uygulamaya koyduğu iki kademeli moderasyon politikası çerçevesinde popüler kullanıcılara “imtiyazlı” bir işlem uygulanıyor.

2021’in eylül ayında meydana getirilen bir toplantıya ait ses kaydına ulaşan Forbes, bu görüşmede 5 milyondan fazla takipçiye haiz hesaplar için hazırlanan “yaratıcı etiketleri” adlı bir firma içi özelliğin konuşulduğunu belirtti. Çoğunluğunu tanınmış kişilerin oluşturduğu bu grubun moderasyonunun ayrı bir kanaldan yürütülmesi şirketin “torpilli” tavrının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Forbes’un haberindeki toplantı metninde şu ifadelerin kullanılması göze çarpıyor: “Bu kullanıcılara öteki hesaplara davrandığımız şeklinde davranmak istemiyoruz. Biraz daha hoşgörme olduğunu söyleyebilirim.”

TikTok’un web sitesinde platformun Topluluk Kuralları’nın “hepimiz ve her şey” için geçerli olduğu belirtiliyor. Şirket tarafından Forbes’a gönderilen açıklamada da popüler kullanıcılara iltimas yapıldığı iddiası yalanlandı.

İddianın doğruluğu konusunda şu an için bir şey söylemek rahat değil. Ancak TikTok’un popüler kullanıcılarına torpille suçlanan ilk toplumsal medya platformu olmadığını da belirtmek gerekiyor. Meta’nın XCheck isimli sistemiyle milyonlarca yüksek profilli Facebook ve Instagram kullanıcısına kuralların etrafından dolaşma imkanı verdiği geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılmıştı.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın